0

Bakımlı ve güzel tırnakların vazgeçilmezi ojeler sürekli birbirinden farklı trendlerle hayatımızda yer alıyor. Son yıllarda ortaya çıkan nail artlar ile süslü ve şekilli tırnaklar, kalıcı ojeler, protez ve jeller ile yapılan uzun tırnaklar hepsini çok seviyoruz evet fakat bu ojeleri tırnaklarımızdan çıkarırken kullandığımız asetonlar ve hatta kalıcı oje çıkarırken yapılan bu işleme özel soyucu aletler tırnaklarımıza zarar veriyor mu?

Asetonsuz Oje Çıkarma Yolları-1 - Saç Bakım Güzellik Asetonsuz Oje Çıkarma Yolları-2 - Saç Bakım Güzellik

Aseton tırnaklara zarar veriyor mu?

Asetonun tırnaklara zarar verdiği konusunu mutlaka duymuşsunuzdur. Hatta son yıllarda bu durumun popüler olması ile asetonsuz oje çıkarıcılar da piyasada yer bulmaya başladı bile. Asetonun içeriğindeki kimyasal çözüntüler tırnak ve tırnak köklerini etkiler. Cildi tahriş edebilir ve tırnakların daha kolay kırılabilir hale gelmesini sağlayabilir. Aynı zamanda boya inceltici içeriği olmasından kaynaklı tırnak etlerinizin kızarmasına da neden olabilir

Oldukça pratik ve kesin çözüm getiren bir yöntem olmasından kaynaklı sık sık kullansak da, bazı ev yöntemleri ile de ojelerinizi çıkarabilirsiniz.

Kabartma tozu

Doğal güzellik uygulamalarının vazgeçilmez içeriklerinden olan kabartma tozunu ojelerinizi çıkartmak için de kullanabilirsiniz. Tırnaklarınıza biraz kabartma tozu dökün ve nemli bir bez ile ojelerinizi silin. Bu biraz zaman alabilir. Kabartma tozunun tırnaklarınıza nüfus etmesi ve etki göstermesi için sabırlı olmalısınız. Bez yerine temiz bir diş fırçası da kullanabilirsiniz.

Beyaz sirke- limon

Asitli bir içeriği olan sirke de saçtan cilde, hatta içildiğinde genel sağlığa bile birçok faydası olmasıyla çok sevilir. Bir kaseye biraz sirke dökün ve 1 limon suyu ekleyerek karıştırın. Makyaj pamuğunu karışıma batırın ve tırnaklarınızı ovalayın. Bu içerik simli ve sedefli sert ojelerin çıkarılmasında yeterli etkiyi göstermeyebilir. Kalıntılar için yumuşak bir törpü olan buff ile tırnak üstlerinizi hafifçe törpüleyebilirsiniz.

Asetonsuz Oje Çıkarma Yolları-3 - Saç Bakım Güzellik Asetonsuz Oje Çıkarma Yolları-4 - Saç Bakım Güzellik

Alkol

Sert kimyasallar barındırmayan saf alkol de tırnaklarınızdaki ojeleri temizlemenin başka bir yolu. Makyaj pamuğunuza biraz alkol ekleyin ve tıpkı asetonda yaptığınız gibi ovalayarak ojelerinizi çıkartın. Sadece alkolün de cildi ve tırnakları kurutabileceğini unutmayın ve ojelerinizi temizledikten hemen sonra ellerinizi iyice yıkayın ve nemlendirici krem kullanın.

Diş macunu

Yukarıdaki yöntemleri uyguladığınızda tırnaklarınızda oje kalıntısı oluyorsa ihtiyacınız olan tek şey bir diş macunu. Tırnaklarınıza mercimek tanesi büyüklüğünde diş macunu sıkın ve havlu peçete ile tırnaklarınızı ovun. Birkaç dakika içinde tüm tırnaklarınızdaki oje kalıntılarından kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda diş macunu tırnaklarınızın parlamasına da yardımcı olabilir.

Peki asetondan tamamen vazgeçebilir miyiz?

Bu çözümleri uygulamak her zaman mümkün olmayabilir. Şahsen ben de bu bilgileri bilmeme rağmen, hızlı olmam gereken zamanlarda aseton kullanarak birkaç saniye içinde tüm tırnaklarımdaki ojelerden kurtuluyorum. Asetonu tamamen hayatımızdan çıkaramayacağınızı düşünüyorsanız, ellerinizin ve tırnaklarınızın bakımına ekstra özen göstermeyi ihmal etmeyin. Seçtiğiniz asetonun içeriğinde tırnaklar için faydalı bileşenler barındıran seçeneklere yönelmeyi de deneyebilirsiniz.

Tırnaklarınızın güçlü ve sağlıklı olması için de sık sık bakım yapmayı ve tırnaklarınızı güçlendirecek doğal yağlar kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca gün içinde sık sık Vaseline Original Jel Krem ile ellerinizi ve tırnaklarınızı nemlendirmeyi de unutmayın.

Ayrıca, Oje Lekesi Nasıl Çıkar: Halı, Koltuk, Kıyafet için Yöntemler yazımız da ilginizi çekebilir.