0

Oje sürmek ne kadar kolay gibi görünse de aslında oldukça dikkat isteyen bir iş. Aceleyle hareket ettiğinizde, tam olarak kurumadan kıyafetlerinizi giydiğinizde ojeyi bir yerlere bulaştırabilirsiniz. Hatta oje şişesini düşürüp halıya ya da koltuğa dökmüş bile olabilirsiniz. Aslında sık sık yaşanan bu durum, sizi hiç endişelendirmesin. Oje bulaşan ya dökülen yeri temizlemek hiç de zor değil. Farklı kumaşlar için farklı temizlik yöntemleri uygulayarak bu lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Oje Lekesi Nasıl Çıkar: Halı, Koltuk, Kıyafet için Yöntemler -1 - Saç Bakım Güzellik Oje Lekesi Nasıl Çıkar: Halı, Koltuk, Kıyafet için Yöntemler -2 - Saç Bakım Güzellik

Kıyafetten oje lekesi nasıl çıkar?

Öncelikle, ilk ve en hızlı çözümün aseton olduğunu söyleyelim. Fakat aseton kıyafetinizin renginin solmasına neden olabileceği için, doğrudan aseton kullanmayın. İlk olarak giydiğiniz çok fazla görünmeyen bir yere aseton sürerek renginin bozulup bozulmadığını kontrol edin. Eğer lekelenen kıyafetiniz pantolonsa, paça kısımda, kazaksa kolların ucunda deneme yapabilirsiniz. Renkte bozulmalar yoksa bir pamuğa aseton dökerek nazikçe lekenin üzerine uygulayın. Kuruduktan sonra kıyafetinizin etiketinde yer alan yıkama talimatlarına uyarak kıyafetinizi yıkayın.

Önemli not: Lekeli kıyafeti ıslatırsanız, lekenin tamamen kıyafetin içine işlemesine neden olabilirsiniz.

Tabii her kumaşa aseton uygulamanız mümkün değil, kıyafetiniz saten bir kumaştansa bu hassas kumaş için kuru temizlemeden yardım almanızda fayda var.

Koltuktan oje lekesi nasıl çıkar?

Eğer ojeniz koltuğa döküldüyse, deneyebileceğiniz birkaç farklı yöntem var. Koltuğunuzun kumaşı kadife bir yapıdaysa aseton ile çıkarmak yerine farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Dökülen ojenin üzerine bir pamuğa ya da beze damlattığınız sirkeyi koyun ve 1 saat kadar o şekilde bekletin. Pamuğu kaldırdığınızda lekenin de yüzeye çıktığını görebilirsiniz. Sabunlu bir bez yardımıyla koltuğunuzu silerek temizliğe devam edebilirsiniz. Ayrıca kolonya da iyi bir yöntem olabilir. Onu da birkaç saat leke üzerinde bekleterek temizliğe geçebilirsiniz.

Oje lekesi kuruduysa ve çok fazla bir bölgeyi kaplamıyorsa kesici olmayan bir alet ile koltuğa zarar vermeden kazıyarak da temizleyebilirsiniz.

Oje Lekesi Nasıl Çıkar: Halı, Koltuk, Kıyafet için Yöntemler -3 - Saç Bakım Güzellik Oje Lekesi Nasıl Çıkar: Halı, Koltuk, Kıyafet için Yöntemler -4 - Saç Bakım Güzellik

Halıdan oje lekesi nasıl çıkar?

Halıya bulaşmış bir oje kıyafetten daha fazla korkutucu geliyor olabilir. Özellikle halınız tüylü bir yapıdaysa lekenin derinlere işlemesini engellemek için acele etmeniz önemli. Oje yoğun bir şekilde halının üstünde duruyorsa eski bir bez ile fazla ojeye hafifçe bastırmakla işe başlayın. Etrafa daha fazla yaymadığınızdan emin olmanız da önemli. Devamında birkaç farklı yöntem deneyebilirsiniz. Bunlardan ilki yine hızlı ve kesin çözüm olan aseton. Bir pamuğa aseton döküp dikkatlice ovalayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Asetonsuz oje lekesi nasıl çıkar diye soruyorsanız, ihtiyacınız olan malzemenin saç spreyi olduğunu söylesek? Lekenin üzerine biraz saç spreyi sıkın ve birkaç dakika bekleyin. Leke sprey sayesinde yumuşayacak. İnce bir fırça ile yumuşayan lekeyi ovalayarak temizleyin. Ardından etrafa dağılan kurumuş sprey ve oje lekeleri için elektrik süpürgesi ile halınızı temizleyebilirsiniz.

Daha fazla temizlik tüyosu için temizsözlük.com’a göz atmayı unutmayın.