0

Evde manikür yapmak, tırnaklara bakım uygulamak, oje sürmek hatta nail art’lar denemek yoğun geçen bir günün ardından oldukça keyifli olabilir. Kendinizle ilgilendiğiniz ve kendi bakımınıza zaman ayırdığınız bu süre içinde doğru yöntemler uygulamak ortaya harika sonuçlar çıkmasını sağlar. Taşırılmamış, bozulmamış kusursuz görünen ojeler için kolay oje sürme tekniklerini keşfedin.

Oje Nasıl Sürülür? 5 Adımda Kolay Oje Tekniği -1 - Saç Bakım Güzellik Oje Nasıl Sürülür? 5 Adımda Kolay Oje Tekniği -2 - Saç Bakım Güzellik

Oje sürme teknikleri

Adım 1: Tırnaklarınızı temizleyin

Oje sürmeye başlamadan önce tırnaklarınızı temizlemek ile işe başlayın. Eğer oje kalıntıları varsa onlardan iyice kurtulun, tırnaklarınızın arasını bir fırça yardımıyla güzelce temizleyin.

Adım 2: Törpüleyin

Bir sonraki adım olarak tırnaklarınızı şekillendirin. Eğer uzun tırnaklarınız varsa biraz kısaltabilir ya da badem, küt, oval gibi manikür seçeneklerinden birini tercih ederek tırnaklarınızı bu şekilde törpüleyebilirsiniz. Tabii bir diğer önemli noktanın da tırnaklarınızın üst kısmı olduğunu hatırlatalım. Eğer tırnak üstlerinizde soyulmalar ve pürüzler varsa oje katmanlı bir şekilde görünebilir. Bu yüzden kendinize bir buff törpü edinin ve tırnak üstü parlatma kısmıyla iyice düzeltin.

Maniküre ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız tırnak etlerinizi kesmek yerine ahşap bir çubuk yardımıyla hafifçe geriye doğru ittirin. Tırnak etlerini kesmek, enfeksiyon riski oluşturabilir.

Adım 3: Bir baz kullanın

Renkli ve koyu ojeler tırnaklarınızda renk değişikliğine neden olabilir. Özellikle kırmızı, sarı, siyah gibi renkleri temizlerken tırnaklarınızın renginin değiştiğini fark etmiş olabilirsiniz. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için ojeleri uygulamadan önce bir baz kullanmayı ihmal etmeyin. Eğer kolay kırılan ve soyulan tırnaklarınız varsa baz seçimini sertleştiricilerden yana kullanabilir ihtiyacınız olmadığı düşünüyorsanız şeffaf oje de kullanabilirsiniz.

Adım 4: Teknikleri doğru şekilde uygulayın

Fırçaya az oje almak taşırmaları ve dengesiz bir dağılımı önler. Fırçanıza oje aldıktan sonra tırnaklarınızın tam ortasından başlamalısınız. Ayrıca tırnak etlerinizin dibine kadar da gitmemeniz gerek. Ortayı tamamladıktan sonra köşelere de sürerek 3 aşamada ojenizi tamamlayabilirsiniz. İlk kat kuruduktan sonra eğer ihtiyaç varsa ve renk tam anlamıyla ortaya çıkmadıysa ikinci katı da sürebilirsiniz. Aynı tekniği denemeye devam edin. Ayrıca ojeniz yapışkan bir kıvam aldıysa sürmek zor olacaktır, başka bir ojeye yönelmenizde fayda var.

Adım 5: Koruyucu baz uygulayın

Tırnak uçlarındaki ojelerin çabuk çıkmaması ve parlak bir görünüm için son adım olarak ojeniz kuruduktan sonra da bir baz uygulayın. Bu tercihinizi bazı şeffaf renklerde ojelerden yana kullanabilirsiniz. Ojeleriniz kuruduktan sonra ellerinizi ve tırnak etlerinizi de nemlendirmeyi unutmayın. Vaseline Original Nemlendirici Jel cildi korur ve nemi hapsederek mat ve kuru cildin onarılmasına yardımcı olur.

Oje Nasıl Sürülür? 5 Adımda Kolay Oje Tekniği -3 - Saç Bakım Güzellik Oje Nasıl Sürülür? 5 Adımda Kolay Oje Tekniği -4 - Saç Bakım Güzellik

French oje nasıl sürülür?

Her sezon oje trendleri arasında olan, çoğu kadının vazgeçemediği french manikür uygulamak da aslında oldukça kolay. Tırnakların uçlarının beyaz geri kalanın ise daha açık tonlarına boyandığı french ojeyi uygulamak için bir beyaz, bir de uçuk pembe ya da daha açık beyaz tonlarda ojeler edinin. İlk kat olarak açık renkli ojenizi uygulayın. Ardından tırnaklarınızın uzun kısmına şeritler halinde beyaz oje uygulayın. Bu aşamada zorlanıyorsanız şeffaf bantlar yapıştırarak deneyebilir ya da beyaz ojeyi bir süngere uygulayarak tırnaklarınızın uzun kısmını bu süngere batırabilirsiniz. Biraz kurumaya bırakın ve son olarak üst kısma şeffaf bir oje geçerek manikürünüzü tamamlayın.

Oje Nasıl Sürülür? 5 Adımda Kolay Oje Tekniği -5 - Saç Bakım Güzellik Oje Nasıl Sürülür? 5 Adımda Kolay Oje Tekniği -6 - Saç Bakım Güzellik

Kısa tırnağa oje nasıl sürülür?

Tırnaklarınız kısaysa bu oje sürmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Hatta kısa tırnak törpülerinin bu sezonun trendleri arasında olacağını da söyleyelim. Kısa tırnaklarınıza oje uygularken yukarıdaki adımların aynısını yapabilirsiniz. Tek fark olarak biraz daha dikkatli olmanız gerekebilir. Ojeyi fırçaya normalden daha az miktarda almaya dikkat edin. Yine tırnaklarınızın ortasından başlayın daha sonra iki köşeye uygulayın. Ayrıca kısa tırnaklara en çok yakışan oje renklerinin de nüde tonlar olduğunu söyleyelim.

Oje taşınca ne yapılır?

Tüm yöntemleri doğru şekilde uyguladınız, yine de ojeniz taştı mı? Bu noktada tırnağınızdaki ojeyi tamamen silmenize gerek yok. Önce bozulmayı önlemek için iyice kurumasını bekleyin. Oje kuruduktan sonra bir kulak pamuğuna oje çıkarıcısı dökün ve tırnak kenarlarınızdaki taşan yerleri dikkatlice silin, tırnak etlerinize bulaşan ojeler 1-2 kere elinizi yıkadığınızda zaten kendiliğinden temizlenecektir fakat aceleniz varsa, ojeyi bozmamaya gayret ederek tırnak etlerinizi hafifçe geriye ittirin ve yine kulak pamuğuyla hafifçe dokunarak temizleyin.

Ayrıca Ojenizin Çatlamasını ve Soyulmasını Nasıl Önlersiniz? yazımız ilginizi çekebilir.