0

Kabul edelim, el bakımının mevsimi yok. Soğuk ya da çok sıcak hava ellerin özelikle üstünü kurutuyor ve önlem alınmazsa çatlamalara bile sebep olabiliyor. Bu olumsuz durumdan tırnaklar da nasibini alıyor. Tırnak etleri ve kütiküller kuruyarak kötü bir görüntüye yol açıyor. Sürekli nemlendirmenin yanı sıra düzenli bir manikür rutini oturtmanız el bakımının olmazsa olmazlarından. İşte evde manikürün püf noktaları:

Evde Manikür Nasıl Yapılır? Pratik Manikür Rehberi-1 - Saç Bakım Güzellik Evde Manikür Nasıl Yapılır? Pratik Manikür Rehberi-2 - Saç Bakım Güzellik

Evde manikür için ihtiyacınız olan malzemeler?

  • Tırnak makası
  • Törpü (tercihen üç ya da dört taraflı, sünger)
  • Kase
  • Tercihe göre badem ya da lavanta yağı 
  • Ahşap manikür çubuğu 
  • Manikür makası 
  • Nemlendirici krem
  • Oje bazı
  • Oje 

Gelelim evde manikürün yapılışına…

1. Tırnaklarınızı kesin ve törpüyle şekillendirin. 

Tırnaklarınızı çok dipten olmayacak şekilde kesin. Akabinde arzu ettiğiniz şekilde törpüleyin. Oval, kare ya da badem şekiller verebilirsiniz. Cam, metal ya da sünger törpü kullanabilirsiniz. Eğer dört ya da üç yüzeyli sünger bir törpü kullanıyorsanız, bir tarafı muhakkak yumuşaktır; tırnağın üzerindeki eski ojeden ya da havasızlıktan kaynaklanan renk dalgalanmalarını ve pürüzleri giderir. O kısımla tırnaklarınızın üstünü pürüzsüzleştirerek törpüleme işlemini bitirebilirsiniz. 

2. Manikür suyunuzu hazırlayın. 

Kütiküllerinizi yumuşatmak için ellerinizi sıcak suya batırma vakti. Ellerinizin sığacağı kase sıcak suya, ekstra yumuşaklık için bir iki damla badem ya da lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. Tırnaklarınızdaki renk dalgalanmalarını iyice gidermek ve olası bakterileri minimalize etmek için limon da damlatabilirsiniz. 

3. Ahşap çubukla tırnak etlerinizi geriye itin.

Yumuşayarak hassaslaşan tırnak etlerinizi metal bir çubuk ya da törpüyle riske sokmayın. Tırnak etlerinizi kesmekse aklınızdan bile geçmesin; bu işlem hem mikroplara davetiye çıkarır (tırnak etleriniz ellerinizi bakterilerden korumak üzere var) hem de yeterince iyi kontrol sağlayamama ihtimalinde ellerinizde yersiz kesiklere yol açabilir. Diğer taraftan kesilmeleri durumunda uzamaya devam edecekler. Böyle bir hafıza oluşturmaya gerek yok. Metal versiyonlardan çok daha kibar olan ahşap çubuklarla tırnak etlerinizi geriye itin. Eğer etleriniz çok fazlaysa bir manikür makasıyla fazlalıkları dikkatlice kesebilirsiniz. 

4. Ellerinizi nemlendirin

Evde manikürün en önemli noktalarından biri elleri nemlendirmek. Bu noktada yağ değil, su bazlı bir nemlendiriciyle ellerinizi nemlendirin. Yağlı ürünler ojenin tutunmasına engel olur. 

5. Oje bazı uygulayın

Yukarıda, ojeden kaynaklanan renk farklılıkları dedik… Oje bazı ojeyle ve tırnak arasında bir kalkan oluşturarak bunu önlemene yardımcı olabilir. 

6. Dilediğiniz ojeyi sürün!

2021 İlkbahar- Yaz Sezonu Nail Art Trendleri yazımızdan oje trendleri hakkında ilham alabilirsiniz.