0

İster tokalaşın ister karşılaştığınız birine dostça el sallayın; elleriniz başkaları üzerinde çok güçlü bir izlenim bırakabilir. Bu nedenle onların yumuşak, pürüzsüz ve olabildiğince sağlıklı olmalarını istersiniz. El bakımı kolay gibi görünse de cildin kurumaması ve çatlamaması için onları yıkamak, nemlendirmek üzere doğru ürünleri kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Ellerinizi güneş ve su gibi onları tahril edebilecek şeylerden korumanız da oldukça önemli. Peki, el bakımı nasıl olmalı?

Evde el bakımı konusunda merak ettikleriniz için okumaya devam edin.

Evde El Bakımı İçin İhtiyacınız Olan Her Şey-1 - Saç Bakım Güzellik Evde El Bakımı İçin İhtiyacınız Olan Her Şey-2 - Saç Bakım Güzellik

6 adımda el bakımı

El bakımı nasıl yapılır? Güzel ve yumuşak eller için izlemeniz gereken temel adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ellerinizi nemlendirici bir el sabunu ile yıkayın. Onları temiz tutmanız son derece önemli.
 • Bir tırnak fırçası ile tırnaklarınızın altını temizleyin. Ellerinizi düzenli olarak yıkasanız bile tırnaklarınızın altında durulanmayan kir ve pislikler birikebilir. Bu nedenle ellerinizi yıkarken kaliteli bir tırnak fırçası kullanarak tırnaklarınızın altını nazikçe ovalayın.
 • Tırnaklarınızı düzgün ve şekilli tutun. Böylece onları temiz tutmanız daha kolay olur. Tırnaklarınızı istenen uzunlukta tutmak için tırnak makası ve kristal bir tırnak törpüsü kullanın.
 • Ellerinize haftalık olarak peeling yapın. Bu, kuru ve pürüzlü cildi temizlemenizi, ellerinizi yumuşak ve sağlıklı tutmanızı sağlar.
 • Düzenli olarak el kremi kullanın. Ellerinizin yumuşak kalması için bunu günde birkaç kez yapmalısınız.
 • Elleriniz için de güneş kremi kullanın. Tıpkı cildinizin geri kalanı gibi, elleriniz de güneş hasarına karşı savunmasız. Bu yüzden onları güneşten korumak için her gün en az 30 SPF’li bir güneş kremi uygulayın.
Evde El Bakımı İçin İhtiyacınız Olan Her Şey-3 - Saç Bakım Güzellik Evde El Bakımı İçin İhtiyacınız Olan Her Şey-4 - Saç Bakım Güzellik

Evde el bakımı için pratik ve doğal yöntemler

Konu evde el bakımı olduğunda, kolayca hazırlayabileceğiniz doğal tarifler bulunuyor. Bu pratik tarifleri, ellerinize haftada bir maske yapmak için kullanabilirsiniz. Çünkü ellerinizi günlük olarak nemlendirseniz bile zaman zaman ihtiyaç duydukları nemi kazandıramayabilirsiniz. Ellerinizdeki cildi yumuşak ve sağlıklı tutan ekstra bir nemlendirme sağlamak için haftada bir el maskesi yapmayı deneyin. Maskeyi temiz ve kuru ellere uygulayın ve tarifte belirtildiği süre boyunca bekletin. Ardından ılık suyla yıkayın ve nemi tutması için bir el kremi ile devam edin.

Doğal el maskesi tarifi 1

İşte evde el bakımı için hazırlayabileceğiniz kolay ve doğal bir tarif:

Gerekli malzemeler:

 • ½ avokado
 • 1 yumurtanın akı

Hazırlanışı:

Yarım avokadoyu ezip 1 yumurta akı ile karıştırın. Ardından karışımı ellerinize eşit şekilde sürün. Temiz bir eldiven takın ve 20 dakika cildinizde bekletin. Suyla durulayıp her zamanki nemlendiricinizi uygulayın.

Doğal el maskesi tarifi 2

Yumuşacık eller için zeytinyağlı ev yapımı peeling’e ne dersiniz?

Gerekli malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı şeker
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Şeker ve yağı bir kasede karıştırın. Karışımı avuç içlerinden başlayarak bileklerinize kadar masaj yaparak uygulayın. 2-3 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Nemlendiricinizi uygulayın.

Evde El Bakımı İçin İhtiyacınız Olan Her Şey-5 - Saç Bakım Güzellik Evde El Bakımı İçin İhtiyacınız Olan Her Şey-6 - Saç Bakım Güzellik

Pürüzsüz eller için ne yapmalıyım?

Ellerimiz ev işlerini ve günlük yaşamımızdaki çoğu uygulamayı yapmak için kullanıldığından, güzel ve pürüzsüz görünmeleri için kesinlikle şımartılmaya ihtiyaçları var!

Tırnak bakımı

Konu evde el bakımı olduğunda, tırnak bakımının da ayrı bir başlık altında incelenmesi gerekiyor. Tırnak bakımı konusunda şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Tırnaklarınızı nemli tutmak için el kreminizi tırnaklarınızın üzerine de sürmelisiniz. Ancak onlar için daha yoğun bakımlarda gerekli. Tırnak etlerinizi sağlıklı tutmak için her gece yatmadan önce E vitamini yağı sürün. Bu, tırnak etlerinin kurumasını önlemeye yardımcı olur. Veya kaliteli bir tırnak kremi de kullanabilirsiniz.
 • Tırnak sağlığı için ara sıra oje sürmeye ara verin. Oje sürerken tırnaklarınızın lekelenmemesi için daima bir baz kullanın.
 • Düzenli olarak maniküre gidin veya bunu evde doğru malzemelerle kendiniz yapmayı deneyin.
Evde El Bakımı İçin İhtiyacınız Olan Her Şey-7 - Saç Bakım Güzellik Evde El Bakımı İçin İhtiyacınız Olan Her Şey-8 - Saç Bakım Güzellik

Vazelinle el bakımı

Evde el bakımı konusunda en sık tercih edilen uygulamalardan biri vazelinle el bakımı. Bakımlı eller için bu çok amaçlı bakım ürününden yardım almayı deneyin. Vazelini pek çok farklı şekilde uygulayabilirsiniz. Gece yatmadan önce ellerinize Vaseline Original Nemlendirici Jel sürün ve üzerine eldiven veya çorap geçirin. Sabah uyandığınızda ellerinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz. En iyi el bakımı uygulaması, gece uyumadan önce yapıla bakım. Ayrıca Vaseline en iyi nemlendiricilerden biri. Kuruyan el derisini en güzel şekilde canlandırabilir. Cildi korur ve nemi hapsederek mat ve kuru cildin onarılmasına yardımcı olur.

Kuru el bakımı

Özellikle havaların soğumasıyla birlikte kuru el bakımı daha fazla merak konusu oluyor. Kuru eller, çok kötü hissettiren ve rahatsız eden bir durum. Neyse ki düzenli bakımla kurumaya meyilli ellerden kurtulmak mümkün.

Kuru eller için en etkili çözüm, onları sık sık etkili bir nemlendirici ile nemlendirmek. Bu noktada size önerimiz Vaseline Temel Onarım Derinlemesine* Bakım Kremi. Üç hafta boyunca derinlemesine* nemlendirerek kuru cildi onarmaya yardımcı olur. 24 saat besleyici formülü saf yulaf özü ve Stratys3 TM içerir. Hızla emilir, nemi cildin üst, orta ve alt katmanlarına* yayar. *Stratum corneum (Cildin çok katmanlı yüzey tabakası) Cildinizi derinlemesine nemlendirerek gözle görülür oranda onarılmış görünmesini sağlar.

Soğuk havalarda el bakımı

Yukarıda da kısaca değindiğimiz gibi soğuk havalarda ellerimiz daha fazla kuruma eğiliminde olur. Özellikle kış mevsiminde el sabunu seçiminde özenli olmak gerekli. Ellerinizi temizlerken onları aynı zamanda nemlendiren nazik bir sabun seçimi yapın. Mutlaka düzenli olarak nemlendirin. Soğuk hava koşullarından korumak için eldiven takın.