0

Gün içinde sürekli kullandığımız, suya sabuna hatta son dönemlerde kolonya ve dezenfektanlara maruz kalan ellerimiz ve tırnaklarımız düzenli bir bakımı hak ediyor. Tabii düzenli olarak maniküre gidiyorsanız, bunun tırnaklarınızın ve hatta ellerinizin bakımı için yeterli olmadığını da söyleyelim. Manikür tırnakların güzel görünmesine yardımcı olur. Manikürden ayrı olarak evde sık sık tırnaklarınızı nemlendirmeniz, onları güçlendirmek için yağlar ve kremler ile desteklemeniz ve bazı hassas noktalara dikkat etmeniz gerek.

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? -1 - Saç Bakım Güzellik Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Sağlıklı tırnaklar için dikkat etmeniz gerekenler

Manikür ve bakım rutinlerinden önce, tırnaklarınızın sağlığını korumak için dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedelim.

Tırnaklarınızı daima kuru ve temiz tutun: Tüm problemler mikrop ve bakteriler ile başlar. Ellerinizi yıkarken tırnaklarınızı da iyice temizlemeyi ve onları kuru tutmayı ihmal etmeyin. Bu sayede mikrop ve bakterilerin oluşmasını önleyebilirsiniz.

Tırnaklarınızı yemeyin: Siz de muhtemelen bu durumdan rahatsızsınızdır fakat vazgeçmenin o kadar kolay olmadığını da biliyoruz. Eğer tırnaklarınızı yiyorsanız acı ojelerden yardım almayı deneyin. Tırnak yemek sadece ellerinizde hoş olmayan görüntülere yol açmaz aynı zamanda sağlığınızı da tehdit eder.

Tırnak etlerinize iyi bakın: Tırnak etleri çok hassastır onlara iyi bakmak iyi bir tırnak bakımının en önemli noktalarından. Tırnak etlerinizi kesmeyin ve koparmayın. Düzenli olarak yağlar ve kremler ile bakım yapın.

Sürekli nemlendirin: Kolayca kırılma eğilimi olan tırnaklar oldukça hassastır. Onları güçlendirmek ve parlatmak için sürekli nemlendirmeniz gerekir. Bu noktada Vaseline Original Jel Krem’i yanınızdan ayırmamanızda fayda var. Çantanıza, çalışma masanıza bir tane koyarak gün içinde tırnak etlerinizi ve tırnaklarınızı ovalayarak nemlendirin.

Tırnaklarınızı düzenli olarak kesin: Saçınızın uçlarını düzenli olarak kesmek nasıl saçlarınızı canlandırıyorsa tırnaklarınız için de aynı şeyi düşünebilirsiniz. Tırnaklarınızı keserken hepsinin düz ve eşit boyda olmasına dikkat edin.

Ojelerinizi asla kazımayın: Evet, ojeleri kazımak ve soymak çok keyifli olabilir ama tırnaklarınıza yaptığınız en büyük kötülüklerden biri olduğunu söyleyelim. Ojelerinizi kazıyarak tırnaklarınızın üstünü pürüzlü hale getirebilirsiniz. Ayrıca Ojenizin Çatlamasını ve Soyulmasını Nasıl Önlersiniz? yazımız ilginizi çekebilir.

Koruma için eldiven kullanın: Ev işleri yaparken, temizlik malzemeleri ve fazla sıcak su ile temastan kaçınmak için temizlik eldivenleri kullanmaya özen gösterin.

Sert ojelerden kaçının: Çıkarması sert ojeler, kimyasallar tırnaklarınıza zarar verebilir bu yüzden oje seçiminize de oldukça dikkat edin. Aralıklarla tırnaklarınızı ojesiz bırakarak hava almasını sağlayın.

Aseton seçiminde hassas davranın: Tırnaklarınızı kurutup, kırılmaya meyilli hale getirebilecek asetonlardan uzak durun. Aseton içermeyen oje çıkarıcılara yönelebilirsiniz.

Sert törpülerden uzaklaşın: Törpü sanıyoruz ki tırnak bakımının olmazsa olmazı. Törpü seçiminize dikkat edin. Yumuşak 4 tarafı farklı olan “buff” törpülerden edinebilirsiniz. Bu törpüler tırnak üstlerini parlatmaya da yardımcı olur.

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? -3 - Saç Bakım Güzellik Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Kolay manikür

Manikürünüzü evde yapacaksanız, kusursuz bir manikür elde etmek için bazı adımlara dikkat etmeniz gerek.

Adım 1: Törpüleyin

İşe tırnaklarınızdaki ojeleri temizlemek ve ellerinizi yıkamak ile başlayın. Ardından törpü ile tırnaklarınızı dilediğiniz şekilde törpüleyin. Evde yapılacak en kolay manikür modelleri arasında küt tırnaklar geliyor. Tırnaklarınız yeterli uzunluktaysa oval bir şekli olan badem tırnak törpüsünü de deneyebilirsiniz. Törpüleme yaparken törpüyü tek bir yöne doğru hareket ettirmeye dikkat edin. Bu tırnakların kırılmasını engeller.

Adım 2: Tırnak etlerinizi itin

Tırnak etlerinizi asla kesmeyin. Tırnak etlerini kesmek, açık yaralara, mikrop ve iltihaplara neden olabilir. Tahta çubuklar ile geriye ittirmeniz kusursuz bir görünümde olması için yeterli olacaktır. Bu işlemi yapmadan önce tırnak etlerinize biraz Vaseline Original Jel Krem sürmek yumuşamalarına ve daha kolay itilmelerine yardımcı olur.

Adım 3: Peeling yapın

Ellerinizdeki ve tırnak etlerinizdeki ölü derileri temizlemek ve tırnaklarınızı yumuşatmak için peeling yapmayı deneyin. Eğer bir peeling’iniz yoksa biraz esmer şeker, Hindistancevizi yağı ve zeytinyağını da karıştırabilirsiniz. Karışımı ellerinize ovalayarak nazikçe uygulayın ve ardından ılık su ile güzelce durulayın.

Adım 4: Ojenizi uygulayın

Manikür işlemini tamamladınız bile, şimdi seçtiğiniz bir ojeyi tırnaklarınıza sürebilirsiniz. Ojenin altına bir baz uygulamak tırnaklarınızın ojenin rengini almasını engelleyecek. Ayrıca ojeden sonra da baz uygulayarak ojenin bozulmasını engelleyebilirsiniz.

Adım 5: Nemlendirin

Bakım rutinlerinin en önemli adımı olan nemlendirmeyi manikürün ardından da uygulamayı unutmayın. Ojeleriniz kuruduktan sonra tırnak etlerinizi ve ellerinizi güzelce nemlendirin.

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? -5 - Saç Bakım Güzellik Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? -6 - Saç Bakım Güzellik

Evde tırnak güçlendirme

Yukarıda bahsettiğimiz noktalara dikkat ederek güçlü ve sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz. Bahsettiklerimiz dışında tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize doğal yağlar da uygulayabilirsiniz. Badem yağı, hindistancevizi yağı, jojoba, fındık, aloe vera gibi doğal yağlar uzun ve güçlü tırnaklarınız olmasına yardımcı olabilir.

Araştırmalar, soyulmaya ve kırılmaya yatkın tırnakların biyotin eksikliğinin bir işareti olabileceğini gösteriyor. Rutininize B vitamini ve çinko takviyesi de ekleyebilirsiniz. Bunun yanında beslenmenize de dikkat edin. Vitamin ve mineraller bakımından zengin gıdaları beslenme rutininize ekleyin.

Bonus: Evde yapılacak tırnak bakım kürü

Evde doğal yağları karıştırarak tırnak ve tırnak etlerinize uygulayacağınız bir yağ hazırlayabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler

  • 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı
  • 5 damla havuç yağı
  • 1 kapsül E vitamini
  • 5 damla limon yağı

Tüm malzemeleri karıştırın ve tırnaklarınıza uygulayın.

Ayrıca Evde El Bakımı İçin İhtiyacınız Olan Her Şey ve Tırnaklar Ne Kadar Hızlı Uzar? yazılarımız ilginizi çekebilir.