0

Oval, basık, kare, yuvarlak, badem..  Tırnaklarınızı törpüleyerek elde edebileceğiniz pek çok farklı şekil var. Bunlar arasından seçim yapmak zor olabilir, ancak hepimiz kendimizi mutlu hissettiren ve güzel görünen tırnak şekline yönelme eğilimindeyiz. Tabii bir tüyo vermek gerekirse, bunlar arasında en çok kullanılanı badem tırnak törpüsü. Bu tırnak şekli ile kırılmaları en aza indirebilir zarif görünen tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Badem Tırnak Törpüsü Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Badem Tırnak Törpüsü Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Badem tırnak nedir, nasıl yapılır?

Badem tırnaklara sahip olmak için tırnağınızın yeterli uzunlukta olması gerekiyor. Kısa tırnaklarınız varsa, 1-2 hafta uzatmanızda fayda var. Gerçekten bir bademe bakarak uzunluğu ve şekli hakkında fikir sahibi de olabilirsiniz. Kenarlardan törpülenip üst kısımlarının sivrildiği bu tırnak şeklinde sahip olmak için yapmanız gerekenler oldukça kolay.

  • Başlamadan önce tırnaklarınızı ve ellerinizi iyice temizleyin.
  • Yapacağınız ilk şey tırnak etlerinden kurtulmak. Eğer manikür deneyiminiz yoksa tırnak etlerini kesmek yerine geriye iterek de kullanabilirsiniz. Bu ölü deriyi tırnakların etrafından uzaklaştırır.
  • Kütikül yani tırnak etlerini ittirdikten sonra yumuşak bir törpü ile üstleri hafifçe törpüleyerek tırnaklarınızı parlatın.
  • Şimdi en zor kısım: Simetriyi koruyarak tırnakları törpülemek; burada törpü öncesi tırnaklarınızı beyaz bir oje ile badem şeklinde çerçevelemek işinizi kolaylaştırır.
  • Hala çerçeveden emin değilseniz, tırnaklarınızın tam ucundan geniş açılı bir ok çizmeyi deneyebilirsiniz. Okun uçları tırnakların beyaz kısmında bitmeli, daha derine indirmeyin.
  • Ardından çizgilerin dışında kalan kısımları törpülemeye başlayın. Unutmayın uç kısım aşırı sivrilikte değil yumuşak bir geçişte olmalı.
  • Bu işlemi tüm tırnaklarınıza uygulayın ve bir yere takılıp kırılmalarını önlemek için yumuşak bir törpüleme yaptığınızdan emin olun.
  • Törpü işlemini tamamlandığınızda tırnaklarınızı temizleyin ve Vaseline Original Nemlendirici Jel ile nemlendirmeyi unutmayın. Nemlendirici, tırnak etlerinizi yumuşatarak sağlıklı olmalarını sağlayacak.

Oje ve nail art ile tamamlamak istiyorsanız 2021 Nail art trendlerinden bahsettiğimiz yazıdan ilham alabilirsiniz.

Badem Tırnak Törpüsü Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Badem Tırnak Törpüsü Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Diğer törpü modelleri

Oval: Geleneksel törpü modelleri arasında olan oval, tırnaklarınızın daha uzun görünmesini sağlayabilir. Bu şekli elde etmek için tırnaklarınızın kenarlarını yuvarlak şekilde törpüleyin. Törpünüzü ileri geri hareket ettirmek yerine tek yönde hareket ettirdiğinizden emin olun. Böylece kırılma ve incelmelerin önüne geçebilirsiniz.

Square: Küt bir şekle sahip olan bu model için tırnaklarınızı düz şekilde törpüleyin. Kenar kısımlarını de yukarı aşağı hareketler ile düzenleyin.

Squoval: Küt modele benzeyen bu törpü şekli için kenar kısımları biraz ovalleştirmeniz yeterli. Simetrik olması açısından küçük ve nazik hareketlerle yumuşatın ve bitirin.

Ballerina: Badem tırnak törpüsünün tüm detaylarını anlattık. Ballerina modeline sahip olmak için aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek fark üst kısmı ovalleştirmek yerine küt şekilde törpülemek.

Stiletto: Bu modelde, ince bir görünüm elde etmek için tırnaklarınızın biraz daha uzun olması gerekir. Tırnak kenarlarını bir tırnak makası ile çapraz olarak kesmekle işe başlayabilirsiniz. Tırnak ucunu sivrileştirmek için de yanlardan törpüleyin.

Tüm bu törpü modellerini 2021 yazının trend oje renkleriyle tamamlamayı unutmayın!

Bonus: Tırnak bakımı

Yapmak istediğiniz modele karar verip uyguladıktan sonra ilerleyen günlerde de aynı hoş görüntüyü görmek için tırnak bakımınıza gereken özeni göstermelisiniz. Düzenli nemlendirici, tırnakları güçlendirerek sağlıklı şekilde uzamalarına ve tırnak etlerinin yumuşamasına yardımcı olur. Yoğun nemlendirici ve bakım özelliğine sahip Vaseline Jel Kremler burada size yardımcı olacak. Dilediğinizi seçip gün içinde sık sık ellerinize uyguladığınızdan emin olun. Bunun yanında doğru ve etkili bir el ve tırnak bakımının tüm detayları için yazımızı okuyabilirsiniz. 

Son olarak; tırnaklarınızın kırılmalarını önlemek ve sağlıklarını korumak için 2 haftada bir düzenli olarak törpülemeyi unutmayın.