0

Genelde insanlar yüz cilt bakım rutinlerine o kadar çok odaklanırlar ki, vücudun geri kalanının da en iyi şekilde görünmesi için ekstra neme ihtiyaç duyabileceğini tamamen unuturlar. Mesela ellerimiz!

Uzmanlar ellerimizdeki cildin, vücudun diğer bölgelerindeki cilt kadar kurumaya karşı hassas olduğunu söylüyor. Su, doğal cilt yağlarını sıyırabildiği için kuruluğu ironik bir şekilde hızlandırır. Bu, çoğu insanın bugünlerde ellerini her zamankinden daha fazla yıkıyor olması gerçeğiyle birleştiğinde, ellerinizdeki cildin normalden daha kuru görünmesinin nedenini anlayabilirsiniz.

Elbette hava da ellerinizin kurumasında rol oynar. Soğuk hava cildin doğal yağlarını kurutabilir, nemi korumaktan sorumlu olan lipid açısından zengin bariyeri yıkabilir. Sonuçta ortaya kuru ve çatlamış bir cilt çıkar. Peki ama çözüm ne?

Ellerinizi yumuşak ve nemli tutmak için aşağıdaki bakım ipuçlarından yararlanın.

Dermatologlardan El Gençleştirme Tüyoları-1 - Saç Bakım Güzellik Dermatologlardan El Gençleştirme Tüyoları-2 - Saç Bakım Güzellik

El maskeleri

El maskeleri, ellerinize nem kazandırmanın harika bir yolu. Elleriniz aşırı derecede kuru ve nemsizse, evde yapabileceğiniz bir maske ile onlara bakım yapabilirsiniz. Yatmadan önce onlara son derece yoğun bir nemlendirici uygulayın, yıkanabilir eldivenler veya çoraplar giyin ve ürünün gece boyunca elinize işlemesine izin verin. Bununla birlikte cildi yumuşatmaya yardımcı olan tek kullanımlık el maskeleri de satın alabilirsiniz.

Nemlendirme

Özellikle daha fazla kuruluğa meyilli olduğumuz soğuk aylarda, ellerinizin sağlığını ve genç görünümünü korumak için nemlendirme çok önemli. Bunun için yoğun nemlendirici ve yatıştırıcı bileşenler içeren bir krem arayın.

El dezenfektanı alırken dikkatli olun

Bazı el dezenfektanları, cilt üzerinde çok sert olan bakteri öldürücü bileşenler içerir. Sık el dezenfektanı kullanımı, el cildinde hasara yol açabilir. Bunu önlemek için cildi kurutmayan maddeler içeren yumuşak bir el dezenfektanı arayın. Ayrıca ellerinizi neyle yıkadığınız da önemli. Nazik temizleyiciler içeren bir el sabunu ile el cildinizi dört mevsim korumayı hedefleyin.

Dermatologlardan El Gençleştirme Tüyoları-3 - Saç Bakım Güzellik Dermatologlardan El Gençleştirme Tüyoları-4 - Saç Bakım Güzellik

Eldiven kullanın

İçeride, dışarıda, gereken her yerde eldiven kullanın. Bu, ellerinizin sadece kurumasını ve çatlamasını değil, aynı zamanda erken yaşlanma belirtileri geliştirmesini de önlemenin kolay bir yolu. Bulaşıkları yıkarken ve kışın dışarıda vakit geçirirken uygun tipte eldiven giymek, ellerinizi gereksiz hasarlardan korumaya yardımcı olabilir. Cildinizin sağlığını daha da artırmak için eldiven giymeden önce nemlendirici uygulayın. Bu, nemlendiricinizdeki yatıştırıcı bileşenleri hapseder, böylece elleriniz iyileştirici faydalar kazanabilir.

Dikkatlice eksfoliye edin

Elleriniz özellikle kuruysa, onları pul pul dökmek isteyebilirsiniz. El peelingi konusunda da yine sert içeriklerden kaçının. Laktik asit, salisilik asit veya glikolik asit gibi ölü deri hücrelerini ortadan kaldıran nazik eksfolyantlar içeren temizleyiciler ve kremler tercih edin.

Güneşten koruyun

Elbette ellerinizin de güneşten korunmaya ihtiyacı var. UV ışınları ve kirlilik gibi çevresel saldırganlar cilde son derece zararlı, çünkü serbest radikalleri ortaya çıkarırlar ve cilt bariyerini zayıflatan dengesizlik üzerinde domino etkisi yaratırlar. Ellerinizi güneşe maruz bırakmanız yaşlanma sürecini hızlandırır; cildinizde ince çizgiler, kırışıklıklar, hiperpigmentasyon gibi belirtiler ortaya çıkarır. Tüm bunlardan korunmak için güneş kreminizi her gün ellerinize de uygulayın.

Ağır parfümlerden kaçının

Kullandığınız el bakım ürünü ne olursa olsun, kuruluk ve tahriş yaşıyorsanız, sorunu daha da kötüleştirebilecekleri için ağır parfümlerden kaçının. Ağır parfüm gibi sert içerikler, cildinizi kurutabilir. Bunun yerine el bakımında nemlendirici maddeler arayın.

Ayrıca soğuk havalarda el bakımı yazımız da ilginizi çekebilir.