0

Pandemi sonrasında zaten çoğunlukla evdeyim, yine de güneş kremi sürmeli miyim diye düşündüğünüz oluyor mu? Eğer cevabınız evetse, bizim de cevabımızın evet olduğunu baştan söyleyelim. Evde olduğunuz zamanlarda bile pencerelerinizden giren güneş ışınlarıcildiniz için son derece tehlikeli. Hatta sadece güneş ışınları değil, tüm gün maruz kaldığımız bilgisayar, televizyon ve telefonlardan yansıyan mavi ışık bile cildiniz için tehlike arz ediyor. Bu konuya Mavi Işığın Cildinize Etkilerini Azaltın yazımızda değindik.

Yüzünüz için önlemler alıyorsanız harika, fakat elleriniz için de eşit derecede önlem almanız gerekir.

Ellerinizin de Güneşten Korunmaya İhtiyacı Var-1 - Saç Bakım Güzellik Ellerinizin de Güneşten Korunmaya İhtiyacı Var-2 - Saç Bakım Güzellik

Ellerinizi neden güneşten korumalısınız?

Son yıllarda güzellik merkezlerinde gençleştirici el bakımı, el masajı gibi uygulamalarla karşılaşıyorsunuzdur. Ellerin kırışmasının ve yaşlanma etkileri göstermesinin en büyük nedenlerinden biri geçen zaman değil, güneşe maruz kalmalarıdır. Günlük aktiviteler esnasında bir şapka ve güneş gözlüğü kullanarak yüzünüzü güneşten koruyabilirsiniz. Fakat yazın eldiven takamayacağınıza göre ellerinizde mutlaka güneş kremi kullanmanız gerekir.

Araba kullanırken, bir kafede otururken hatta yürürken bile elleriniz güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalır. Ellerdeki derinin diğer bölgelere göre daha ince olması kırışıklıklara, koyu lekelere ve dokusal değişikliklere neden olabilir.

Güneş koruyucu uygularken nelere dikkat etmelisiniz?

Uzmanlar tarafından, hem UVA hem de UVB ışınlarından koruyan geniş spektrumlu ve yüksek koruma faktörlü bir krem tercih etmeniz öneriliyor. Bu noktada en az 50 SPF’li seçeneklere yönelebilirsiniz.

Ayrıca hijyen için gün içinde sık sık ellerimizi yıkadığımızdan suya dayanıklı seçeneklerde rahat etmenizi sağlayabilir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da renkli güneş koruyuculara yönelmemek. Yüzünüz için oldukça güzel etkileri olan bu seçenekler, ellerinizdeyken kıyafetlerinizin ve dokunduğunuz şeylerin lekelenmesine neden olabilir. 

Son olarak cildinize iyice nüfuz etmesi için güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulamaya dikkat edin.

Ellerinizin de Güneşten Korunmaya İhtiyacı Var-3 - Saç Bakım Güzellik Ellerinizin de Güneşten Korunmaya İhtiyacı Var-4 - Saç Bakım Güzellik

İyi bir el bakımı için neler yapmalısınız?

Tabii yumuşacık ellere sahip olmak sadece onları güneşten korumaktan geçmiyor. Eller, vücudun en ince derisine sahip olan bölgelerden biri olması sebebiyle sıcak ve soğuk hava,rüzgara maruz kaldığında, diğer bölgelerden çok daha hızlı etkilenir. Bununla birlikte kuruluk, tahriş, soyulma ve çatlama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Nemlendirici, gün içinde tekrar uygulandığında yumuşak ve beslenmiş bir cilde sahip olmayı da garanti eder. Her seferinde cilde nazikçe masaj yapmak, ellerinizi ısıtırken, kan dolaşımını hızlandırmaya da yardımcı olur. Nemlendirme ve yumuşatma için Vaseline Original Nemlendirici Jel ideal. Cildi korur ve nemi hapsederek mat ve kuru cildin onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca hipoalerjenik olması sebebiyle cildinize karşı naziktir ve gözenekleri tıkamaz. İnce ve kuru çizgilerin görünümünü de azaltır.

Gece boyunca onarım sağlamak için uyumadan önce uygulamayı da unutmayın.

Ayrıca el gençleştirme tüyoları yazımız ilginizi çekebilir.