0

El kuruluğu, sürekli yıkama ve nemlendirmemeye bağlı olarak gelişebilir. Bu da zamanla egzamaya ve çatlaklara sebep olarak açık yaralara neden olabilir.

Evde el bakımı için ihtiyacınız olan her şey ve el kuruluğuna ne iyi gelir öğrenmek için okumaya devam edin.

Kuruyan Ellere Ne İyi Gelir?-1 - Saç Bakım Güzellik Kuruyan Ellere Ne İyi Gelir?-2 - Saç Bakım Güzellik

El sürekli yıkandığında neden kurur?

Ellerin sürekli yıkanması derinin doğal yapısını ve sebum dengesini bozarak nem miktarının azalmasına deride kuruma, çatlama, soyulma gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına sebep olur. El kuruluğu için yalnızca kullandığınız sabunlar değil, şehir suları bile başlı başına yeterli olabilir.

Bu sebeple ellerinizi yıkar yıkamaz nemlendirmeniz çok önemli. 

El bakımında nemlendirici ne işe yarar?

Nemlendiriciler deri üzerinde kalır. Serumlar ise, cildin içine nüfus edebilecek kadar küçük yapıda olduklarından onarım ve tedavi edici bir işleve sahiptir.

El kuruluğuna karşı ellerinizi yıkar yıkamaz nemlendirebileceğiniz gibi, geceleri de ekstra bakım yapabilirsiniz. Gece cilt dinlenir ve kendini onarır. Sabahları elleriniz yumuşacık uyanırsınız.

Kuruyan Ellere Ne İyi Gelir?-3 - Saç Bakım Güzellik Kuruyan Ellere Ne İyi Gelir?-4 - Saç Bakım Güzellik

El kuruluğuna iyi gelen diğer öneriler 

El kuruluğu konusunda önlem almak için kullandığınız sabunun nemlendirici özelliği olmasına dikkat edin.

  • Örneğin Dove Nemlendirici Sıvı Sabun, krem bazlı formülüyle cildinizi nemlendirerek güzelleştiren bir nem kaynağıdır. Formülünde kullanılan 1/4 oranındaki kremle cildinizi nemlendirerek beslenmesine yardımcı olur. 
  • Çok sıcak suyla ellerinizi yıkamayın ya da banyo yapmayın. Ilık suya kendinizi alıştırın. Çok soğuk su da ellerinizin çatlamasına neden olabilir. 

Peki ya ayak bakımı? Evdeki malzemelerle ayak bakımı konusunda daha fazlasını keşfetmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bonus: Vücut bakımınızı da ihmal etmeyin! Vücudunuz için bakım rutininize eklemeniz gerekenler hakkında detaylı bilgi sahibi olun.