0

Mevsim ne olursa olsun tırnaklar zaman zaman birçok olumsuz durum ile karşılaşabiliyor. Kırılma, soyulma, incelme gibi durumlar tırnaklarımızda en çok ortaya çıkan ve neredeyse herkesin sık sık karşılaştığı problemler arasında.

Bunun nedenleri ise birçok farklı faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Düzensiz beslenme, su tüketmeme, vitamin eksikliği, ellere yeterince bakım yapmama, nemsiz kalması gibi durumlar tırnaklarda yaşanan problemlerin ortaya çıkma nedenlerinden sadece birkaçı. Düzenli bakım ve doğru yöntemler ile tırnaklarınızı güçlendirebilir ve sağlıklı ellere kavuşabilirsiniz. Özellikle ellerimizin vücudumuzda en çok kullandığımız organlarımızdan biri olduğunu varsayarsak, biraz şımartılmayı bizce hak ediyorlar.

Bu yazımızda, tırnaklarınızı güçlendirebilecek ve tırnak etlerinize bakım yapacak doğal yağlardan bahsedeceğiz. Özellikle son yıllarda güzellik alanında her anlamda kullanılan ve her geçen gün daha popüler hale gelen doğal yağlar tırnaklarınız üzerinde de birçok fayda sağlar.  Bilmeniz gereken en önemli şey hangi doğal yağların neye iyi geldiği…

Biz sizin için tüm detayları araştırdık. Yazımızı okumaya devam edin.

Tırnak ve Tırnak Eti Bakımı İçin Kullanabileceğiniz Doğal Yağlar-1 - Saç Bakım Güzellik Tırnak ve Tırnak Eti Bakımı İçin Kullanabileceğiniz Doğal Yağlar-2 - Saç Bakım Güzellik

Tırnaklar için en iyi uçucu yağlar

E vitamini

Saç ve cilt için oldukça faydalı e vitamini, tırnaklarınızın bakımında da birçok fayda gösterir. Anti-inflamatuar etkileri sayesinde Tırnak büyümesi ve iyileşmesinde önemli bir rol oynar. Düzenli kullanıldığında tırnakların uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda tırnak etlerinizin ihtiyacı olan nemi sağlar.

Jojoba yağı

Jojoba yağı, cildimizin doğal yağı olan sebuma en çok benzeyen doğal yağlar arasında kabul edilir. Bu konuda yeterli araştırma olmasa da içeriği gereği cilt için oldukça faydalıdır. Yara iyileştirici özelliği sayesinde eğer manikür sırasında tırnak etleriniz kanadıysa, onları jojoba yağı kullanarak kısa sürede iyileştirebilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağı

C, D ve E vitaminleri açısından zengin üzüm çekirdeği yağı, katiküllerinizi besleyerek tırnaklarınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Limon yağı

Cilt ve tırnak sağlığını desteklemek için faydalı olan antioksidan özelliklere sahip limon yağı piyasada olan birçok tırnak bakım ürünü içerisinde de yer alır

Lavanta yağı

Antibakteriyel ve iyileştirici özellikleri sayesinde lavanta yağı, tırnaklar ve tırnak etleri için en iyi uçucu yağlardan biridir. Tırnak etlerine bakım yaparak ve onları güçlendirerek tırnakların da sertleşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kokusunun sakinleştirici özelliği sayesinde, tırnaklarınıza bakım yaparken kendinizi stresten de arındırabilirsiniz.

Selvi yağı

Bazı bakteriyel enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan selvi yağı ve iltihapları da yatıştırmaya yardımcı olur. Bakterileri uzak tutarak, doğrudan çatlamış tırnak etlerine uygulamak hasarlı bölgelerin daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olacaktır.

Çay ağacı yağı

Sivilce ve kepek konusunda birçok alanda kullanılan çay ağacı yağı antibakteriyal yağlar arasındadır. Bu tırnak etlerinizdeki kesik ve sıyrıkları tedavi ederek olası hasarları önlemeye yardım eder.

Tırnak ve Tırnak Eti Bakımı İçin Kullanabileceğiniz Doğal Yağlar-3 - Saç Bakım Güzellik Tırnak ve Tırnak Eti Bakımı İçin Kullanabileceğiniz Doğal Yağlar-4 - Saç Bakım Güzellik

Evde kendi tırnak yağınızı nasıl yaparsınız?

Tüm bu bilgiler ışığında kendi manikür yağınızı yapmaya ne dersiniz? Eğer evde manikürünüzü kendiniz yapıyorsanız, muhtemelen bazı anlarda tırnak ya da tırnak etlerinize zarar veriyor olabilirsiniz. Birçok alanda faydalı bu yağlar ile kendi tırnak bakım yağınızı yapabilir. Kalan yağları cilt ve saçlarınız için de kullanabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz yağlardan birkaçı karıştırabilir ya da birazdan bahsedeceğimiz tarifi de doğrudan alarak kendinize bir yağ yapabilirsiniz. Tabii etkili sonuçlar için düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin.

Gelelim tarife;

İhtiyacınız olan malzemeler

 • Bir kase
 • Yağınızı saklamak için küçük bir cam şişe
 • 8-9 damla üzüm çekirdeği yağı
 • 20-25 damla E vitamini yağı
 • 8-10 damla limon esansiyel yağı
 • 10 damla selvi esansiyel yağı
 • 5-6 damla çay ağacı yağı
 • 8-9 damla hindistancevizi yağı

Tüm malzemeleri bir kase içerisinde iyice karıştırın ve bir kaba ekleyin. İşte bu kadar. Eğer peeling ihtiyacınız olursa, bir karışım içerisine biraz esmer şeker ekleyerek ellerinize ve tırnaklarınıza peeling de yapabilirsiniz.

Tırnak ve Tırnak Eti Bakımı İçin Kullanabileceğiniz Doğal Yağlar-5 - Saç Bakım Güzellik Tırnak ve Tırnak Eti Bakımı İçin Kullanabileceğiniz Doğal Yağlar-6 - Saç Bakım Güzellik

Tırnak yağı nasıl kullanılır?

Tırnak yağınızın etkili kullanımı için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

 • Ellerinizi iyice temizledikten sonra, tırnaklarınızı kesin ya da törpüleyin.
 • Tırnak etlerinizi tahta bir çubuk yardımıyla geriye doğru ittirin.
 • Ellerinizi tekrar yıkayın ve karışımı yanınıza alın.
 • Önce tırnak etlerinize birkaç damla damlatın ve her bir tırnağınızı birkaç saniye ovun. Bu sayede kan dolaşımını da hızlandırabilirsiniz.
 • Fazla yağları tüm elleriniz için kullanın.

Eğer tırnaklarınız çok kırılıyor ise gece yatmadan önce uygulayıp o şekilde uyumayı deneyin. Gün içinde tırnaklarınızı ve ellerinizi kuru hissettiğiniz her an kullanabilirsiniz. Ayrıca tırnaklarınız yağlı iken ellerinizi gözlerinize ve ağzınıza sürmemeye de özen gösterin.

Önemli not: Yukarıda bahsettiğimiz yağlar her ne kadar doğal olsalar da bazı ciltler üzerinde alerjik etkiler gösterebilir. Bu yüzden kullanmadan önce bir alerji testi yapmanızda fayda var. Hazırladığınız karışımı kolunuzun iç bölgesine az miktarda uygulayın ve 24 saat bekleyin. Bu süre içinde kaşıntı, kızarıklık, karıncalanma gibi durumlar ile karşılaşırsanız kullanmayın ya da yağları tek tek test ederek alerjik reaksiyon göstermediklerinizi seçebilirsiniz.

Ayrıca; Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? ve Tırnak Güçlendirmenin 10 Doğal Yolu yazılarımız da ilginizi çekebilir.