0

Özellikle uzun tırnakların son yıllarda trend olması, hayatımıza giren protez ve jel tırnaklar ile tamamlanıyor olsa da kendi tırnaklarımızın da sağlıklı ve güçlü olmasını arzulayabiliyoruz. Gün içinde en çok kullandığımız ellerimiz ve tabii tırnaklarımız sıcak suya maruz kalma, ev işleri, beslenme yetersizliği gibi nedenlerle kuruyup güçsüzleşebiliyor. Güçsüz tırnaklar ise beraberinde soyulmalar, kırılmalar, renk değişiklikleri gibi sorunlara yol açabiliyor. Kolay ve pratik bakım tüyoları ile tırnaklarınızı güçlendirmek mümkün.

Tırnak Güçlendirmenin 10 Doğal Yolu-1 - Saç Bakım Güzellik Tırnak Güçlendirmenin 10 Doğal Yolu-2 - Saç Bakım Güzellik

Bolca protein tüketin

Vücudunuzun protein ihtiyaçlarınızı karşılamak, tırnaklarınızı ve hatta kaslarınızı güçlü tutmaya yardımcı olacaktır. Proteinler hücrelerin temel bileşenidir ve sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Kırmızı et, baklagiller, süt, yoğurt, peynir gibi besinlerde protein bol miktarda bulunur. Günlük beslenmenize bu besinleri dahil edin.

Biyotin takviyesi kullanın

Keratin, cildinizi, saçınızı, kemikleri ve tırnakları oluşturan bir proteindir ve biyotin keratin seviyesini desteklemeye yardımcı olur. (*) Fındık, yumurta, avokado ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunan biyotini doğal ürünlerden alabileceğiniz gibi biyotin takviyeleri de kullanabilirsiniz.

Tırnaklarınızı aynı yönde törpüleyin

Evde manikür yaparken, tırnaklarını kırılmasına ve soyulmasına neden olabilecek ileri geri hareketler ile törpülemek yerine buff denilen yumuşak törpüler ile tek bir yönde törpülemeye dikkat edin.

Temizlik sırasında eldiven kullanın

Deterjan ve temizlik ürünlerinde bulunan kimyasallara maruz kalmak tırnakların güçsüzleşmesine yol açabilir. Bulaşık yıkarken ve temizlik yaparken temizlik eldivenleri kullanarak bu el ve tırnaklarınızın bu kimyasallara maruz kalmasını engelleyin.

Tırnak Güçlendirmenin 10 Doğal Yolu-3 - Saç Bakım Güzellik Tırnak Güçlendirmenin 10 Doğal Yolu-4 - Saç Bakım Güzellik

Su ile temasınıza dikkat edin

Tırnaklar gün içinde sık sık su ile temas ettiğinde ve ıslak kaldığında soyulmalar ile karşılaşabilir. (*) Evet hijyen için ellerimizi sık sık yıkamamız gerekiyor ama sonrasında havlu kağıt ile ellerinizi iyice kurulamayı da ihmal etmeyin. Çok sıcak su kullanmak tüm cildi, hatta saçı bile kurutabilir. Bu yüzden ellerinizi ılık ya da soğuk su ile yıkamayı deneyin.

Sık sık nemlendirin

Ellerinizi yıkadıktan sonra ihtiyacı olan nemi sağlamak için mutlaka bir nemlendirici kullanın. Bu noktada Vaseline Original Jel Krem tercih edebilirsiniz Ayrıca kreminizi yanınızdan ayırmayın ve sadece elinizi yıkadıktan sonra değil gün içinde kuru hissettiğiniz her anda kullanmayı ihmal etmeyin. Bu güçlü tırnaklar ve yumuşak ellere kavuşmanın en önemli adımları arasında sayılır.

Oje çıkarıcıları dikkatli seçin

Aseton içeren oje çıkarıcılar tırnak ve tırnak etlerini kurutarak soyulmalara karşı hassas hale getirebilir. İçeriğinde aseton bulunmayan oje çıkarıcıları kullanarak tırnaklarınızın kurumasını engelleyin.

Çay ağacı yağı kullanın

Tırnak mantarı ve olası enfeksiyonları önlemek için 1-2 damla çay ağacı yağı ile tırnak ve tırnak etlerinize masaj yapabilirsiniz. Antibakteriyal özelliklere sahip çay ağacı yağı tırnaklarınızın güçlenmesine de yardımcı olur.

Tırnak etlerinizi kesmeyin

Eğer, evde kendinize manikür yapıyorsanız, nazikçe tırnak etlerinize masaj yapın ve ardından onları geri itmek için pamuklu ya da tahta bir çubuk kullanın. Kütikülün kesilmesi mantar ve bakterilerin tırnak yatağına girmesine izin vererek enfeksiyonların oluşmasını kolaylaştırır.

Tırnaklarınıza nefes alma zamanları yaratın

Eğer bir ojeyi çıkartıp hemen diğerini uyguluyorsanız tırnakların nefes almasını engelliyor olabilirsiniz. Bu da tırnakların güçsüzleşmesine neden olarak kırılma ve soyulma riskini arttırabilir. Ojeler arasına 1-2 gün bekleme süreleri ekleyebilirsiniz. Böylece olası sararmaların da önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca tırnaklar ne kadar hızlı uzar yazımız da ilginizi çekebilir.