0

Hayatımıza giren protez ve jel tırnaklarla beraber geçen yıllarda en çok tercih edilen güzellik trendi uzun ve şekilli tırnaklar oldu. Bu sezon uzun tırnaklar yerini kısa manikürlere bıraksa da sağlıklı ve güzel bir görünüm daha uzun yıllar trendler arasında olacak gibi. Gün içinde en çok kullandığımız eller, sıcak suya maruz kalma, ev işleri, beslenme yetersizliği gibi nedenlerle güçsüzleşebiliyor. Tırnaklar yumuşayarak soyulmalar, kırılmalar, renk değişiklikleri gibi sorunlar meydana gelebiliyor. El ve tırnak bakımınıza dikkat bu problemlerden kurtulabilirsiniz.

Tabii başlamadan söyleyelim, eğer el tırnaklarınızdaki soyulmalar ayak tırnaklarınızda da yaşanıyorsa, demir ve diğer beslenme eksiklikleri gibi sağlıkla ilgili nedenlere bağlı olup olmadığından emin olmak için bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Soyulan Tırnaklarınızı Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Soyulan Tırnaklarınızı Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Beslenmenize özen gösterin

Genel sağlığınızı korumanın ilk yolu beslenme düzeninden geçiyor. Avokado, tahıllar, yumurta, koyu renkli sebzeler demir ve biotin açısından zengin gıdaları tüketmeye daha fazla özen gösterebilirsiniz. Bu gıdaların içinde bulunan vitamin ve mineraller tırnakların güçlenmesine yardımcı olarak onları soyulmaya, kırılmaya karşı korumaya yardımcı olur.

Vitamin takviyeleri alın

Besinlerin yanında, vitamin takviyeleri de oldukça fazla başvurulan yöntemler arasında. A, C, E vitaminlerinin yanı sıra B vitaminleri ve çinko da tırnak sağlığının korunmasında oldukça faydalı. Tırnaklarınızda matlaşmalar varsa, daha canlı görünmesi için balık yağı da tüketebilirsiniz. Balık yağı tırnaklarınıza iyi gelmenin yanında cildinizdeki yaşlanma karşıtı etkileri azaltmaya da yardımcı olur.

Yoğun nemlendiriciler kullanın

Kırılgan tırnaklar ve kurumuş tırnak etleri için doğal yağlar ile bakım yapabilirsiniz. Hindistan cevizi ve zeytinyağı gibi yağlar ile kütikül ve tırnaklara masaj yapmak, hidrasyon sağlayarak koruyucu bir bariyer oluşturur. Hindistan cevizi yağı antibakteriyel özelliği de olası enfeksiyonların önüne geçmeye yardım eder. Tabii doğal yağları uyguladıktan sonra emilimi biraz uzun sürdüğü için 20 dakika bekletip ellerinizi yıkayabilirsiniz. Sonrasında gün boyu nem sağlamak için yoğun bir nemlendirici kullanmak da tırnaklarınızın güçlenmesini sağlar. Bu noktada rutininize Vaseline Original Jel Krem eklemeyi unutmayın. Vaseline Original Jel Krem cildi korur ve nemi hapsederek mat ve kuru cildin onarılmasına yardımcı olur.

Soyulan Tırnaklarınızı Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Soyulan Tırnaklarınızı Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Nazik oje çıkarıcılar edinin

Bazı asetonlar tırnakların kurumasına ve bu kurumalar sonucu da soyulmaların meydana gelmesine neden olabilir. Aseton içermeyen oje çıkarıcılar tırnakları doğal yağlarından arındırmadan ojeleri temizler ve tırnakları kurutmaz.

Tırnak sertleştirici cila kullanın

Bazı tırnak sertleştirici cilalar, nemin hapsedilmesini sağlayarak tırnaklara bakım yapar, bu sayede soyulmaları ve kırılmaları önleyerek tırnakların uzamasına da yardımcı olur.

Tırnak etlerinizi bir süre kesmeyin

Manikür yaptırdığınızda ya da evde kendi manikürünüzü yaptığınızda tırnak etlerinizi kesmek yerine geriye ittirmeyi deneyin. Tırnak etlerini kesmek enfeksiyon risklerini arttırarak tırnaklara zarar verebilir. Ayrıca tırnakları çok derinden kesmek, yanlış şekilde törpülemek de tırnakların canlılığını kaybetmesine neden olur.

Yumuşak törpülere yönelin

Tırnaklarınızı törpülemek için kullandığını törpü sert bir yapıda ise bu soyulmaların artmasına neden olabilir. Bu yüzden buff adı verilen yumuşak törpüler edinin. Üstelik bu törpüler tırnak üstlerini parlatmak için de kullanılabilir. Bu sayede parlak ve güçlü bir görünüm elde edebilirsiniz.