0

Biotin (biyotin veya B7 vitamini), saç büyümesini hızlandırmasıyla ünlü bir vitamin ve popüler bir takviye. Bir diğer ifadeyle, bilinen saç vitaminleri arasında yer alıyor. Her ne kadar yeni olmasa da özellikle saç büyümesini desteklemek ve saç dökülmesini durdurmak isteyenler arasında giderek daha popüler bir hal alıyor. Bununla birlikte biotinin saç sağlığındaki rolü ve takviyesinin de gerçekten yardımcı olup olmayacağı hakkında çok az şey biliniyor. Daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

Biotin Saç Büyümesine Yardımcı Olabilir mi?-1 - Saç Bakım Güzellik Biotin Saç Büyümesine Yardımcı Olabilir mi?-2 - Saç Bakım Güzellik

Biotin nedir?

Biotin veya B7 vitamini, B vitamini ailesine ait suda çözünen bir vitamin. Vücudunuzdaki -özellikle yiyecekleri enerjiye dönüştürmek gibi- birçok metabolik işlevden sorumlu (*). Dahası sağlıklı saç, cilt ve tırnakları korumak için de son derece önemli. Aslında, Almanca’da “saç ve cilt” anlamına gelen “haar und haut” sebebiyle H vitamini olarak da biliniyor (*).

Biotin yumurta sarısı, karaciğer, karnabahar, mantar, soya fasulyesi, mercimek, fasulye, badem, fındık, tam tahıllar gibi birçok gıdada bulunuyor. Ayrıca tek başına veya diğer vitamin ve minerallerle birlikte ek formda da yaygın olarak yer almakta (1, 2). Vücudunuzdaki bağırsak bakterileri tarafından doğal olarak üretiliyor ve bu sayede sağlıklı seviyelere ulaşmayı kolaylaştırıyor.

Biotin eksikliği

Biotin eksikliği nadiren görülür, çünkü bu sağlıklı vitamin birçok gıdada doğal olarak yer alır ve az önce de belirttiğimiz gibi vücudunuz tarafından üretilir. Ancak çocuklar ve hamileler, aşırı alkol tüketenler, vücutta serbest biotin salgılayan bir enzim olan biotinidaz eksikliği olan kişiler gibi bazı özel gruplar, hafif vitamin eksikliği riski altında olabilirler (1, 2). Biotin eksikliğinin belirtileri arasında ise saç dökülmesi; ağız, göz ve burun çevresinde pullu, kırmızı döküntüler yer alır.

Biotin Saç Büyümesine Yardımcı Olabilir mi?-3 - Saç Bakım Güzellik Biotin Saç Büyümesine Yardımcı Olabilir mi?-4 - Saç Bakım Güzellik

Biotin ve saç sağlığı

Biotin, keratin sentezindeki rolü sebebiyle saç büyümesinde önemli bir rol oynar. Keratin, saç yapısını oluşturan ve güçlü, sağlıklı bir saç şaftına katkıda bulunan ana proteindir (*). Çok düşük biotin seviyeleri, zayıf saç büyümesine ve saç dökülmesine neden olabilir. Bununla birlikte çoğu insanın yeterli seviyeye sahip olduğunu düşünürsek, takviyeler yoluyla diyetinize daha fazlasını eklemek büyük olasılıkla yardımcı olmayacaktır. Yumurtada da bol miktarda biotin bulunması sebebiyle saç bakımlarınıza yumurta maskelerini dahil edebilirsiniz.

Biotin’in güzelliğinize faydaları

Güzellik vitamini olarak da anılan biotin, sağlıklı ve dinç olmayı sağlayan, hücre yenilenmesi ve gelişiminde rol oynayan bir vitamin türü. Bunun yanı sıra saçlarınızı da sağlıklı kılıyor. Ayrıca tırnak ve cilt sağlığı için de çeşitli faydalara sahip.

Biotin Saç Büyümesine Yardımcı Olabilir mi?-5 - Saç Bakım Güzellik Biotin Saç Büyümesine Yardımcı Olabilir mi?-6 - Saç Bakım Güzellik

Gün boyu, tıpkı sizin gibi güçlü ve durdurulamaz saçlar!

Sağlıklı saçlara sahip olmak, saç büyümesini desteklemek ve saç dökülmesini önlemek için dengeli bir diyetle birlikte doğru bakım alışkanlıkları da edinmek gerekiyor. Örneğin saç bakımının temel bileşeni olan şampuan seçimi, son derece önemli. Elidor Sağlıklı Uzayan Saçlar Serisi’ni deneyin!

Elidor'un sağlıklı saç uzatma ihtiyacınıza yönelik olarak üretmiş olduğu Sağlıklı Uzayan Saçlar serisine dahil olan Elidor Sağlıklı Uzayan Saçlar İçin Şampuan, Elidor Sağlıklı Uzayan Saçlar Bakım Kremi ve Elidor Sağlıklı Uzayan Saçlar İçin Ekspres Bakım Spreyi; içeriklerinde bulunan biotin / B7 vitamini sayesinde saçınızın ihtiyacı olan nemi geri kazandırarak saçlarınızın canlı bir şekilde uzamasını sağlıyor.