0

Dünya üzerindeki birçok kültürde, saçlar güzellik ve sağlığın bir işareti olarak görülür. Ama ne yazık ki sağlıklı saçlara sahip olabilmek çoğu insan için zorlu bir iş. Bu durum nedeniyle, her geçen gün piyasadaki saç takviyelerinde önemli bir artış yaşanıyor.

Saç vitaminleri ve takviyeleri genellikle sağlıklı saçların sırrı olarak nitelendirilirken bazı uzmanlar kullanımlarını destekleyecek yeterince bilimsel kanıt olmadığını iddia ediyor. Peki işin aslı ne? Saç vitaminleri gerçekten işe yarayabilir mi?

Saç Vitaminleri Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Vitaminleri Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç vitaminleri nelerdir?

Saç vitaminleri, saç sağlığı için faydaları olduğu iddia edilen takviyeler olarak tanımlanabilir. Örneğin çeşitli vitamin takviyesi markaları, ürünlerinin saç uzamasını, kalınlığını ve gücünü iyileştirebileceğini iddia ediyor. Bunların çoğu biotin, C ve E vitaminleri, kolajen, folik asit ve omega-3 yağ asitleri gibi bileşenler içermekte. Ayrıca saçları güçlendirebileceğine inanılan ashwagandha ve ginseng gibi ilaveler de içerebiliyorlar.

Oldukça popüler olmasına rağmen, bu tür takviyeler nadiren sağlık uzmanları tarafından onaylanıyor.

Hangi besinler saç sağlığını destekler?

Saç sağlığı yaş, genetik, hormon seviyeleri, tıbbi durumlar, diyet, stres ve saç tedavileri gibi çok sayıda faktör tarafından belirlenir. Bu nedenle saç sağlığındaki herhangi bir sorunun temel nedenini veya nedenlerini belirlemek çok kolay olmayabilir (1, 2).

Sağlıksız saçların belirtileri arasında ise gözle görülür saç dökülmesi veya saç incelmesi, yavaş uzama, kuruluk, güçsüzlük, kırılganlık, donukluk gibi durumlar yer alır (3).

Çoğu durumda beslenmenizi ve yaşam tarzınızı iyileştirmeniz, sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olabilir. Özellikle aşağıda yer alan bu temel besinlere, diyetinizde yeterli miktarlarda yer vermeniz saç sağlığını bütünsel olarak geliştirebilir (4):

  • Protein
  • A vitamini
  • B12 vitamini
  • C vitamini
  • D vitamini
  • E vitamini
  • Biotin (B7 vitamini)
  • Demir
  • Selenyum
  • Çinko

Özellikle protein, saçın ana yapı taşı olduğu için saç büyümesi için olmazsa olmaz. Ek olarak B grubu vitaminleri, demir, C ve D vitaminleri gibi besinlerin eksiklikleri saç dökülmesi, yavaş saç uzaması ve güçsüz saçlarla ilişkilendirilir (4, 5, 6).

Artan saç dökülmesi ve zayıf, sağlıksız saçlar kilo verme amacıyla benimsenen kalorisi ve yağı son derece düşük şok diyetlerin yanı sıra vegan beslenme düzeni gibi çeşitli besin gruplarını ortadan kaldıran diyetlerden de kaynaklanabilir (7, 8, 9).

Saç dökülmesi veya yavaş uzamasının altında yatan herhangi bir nedenden şüpheleniyorsanız, bunları belirlemek için bir dermatolog veya sağlık uzmanına danışın.

Saç Vitaminleri Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Vitaminleri Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç vitaminleri gerçekten işe yarıyor mu?

Saç vitaminleri içeren takviyelerin, yaygın kullanımlarına ve popülerliklerine rağmen, saç büyümesini artırmak, saç dökülmesini önlemek veya diğer saç koşullarını tedavi etmek için kullanımını destekleyen bilimsel araştırmalar oldukça sınırlı.

Dolayısıyla bunları kullanmak yerine, çeşitli sebze ve meyveler, kepekli tahıllar, protein ve sağlıklı yağlar içeren sağlıklı bir diyete odaklanmayı deneyebilirsiniz. Bu, vücudunuzun doğru saç büyümesi için ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlar.

Ayrıca yeteri kadar uyumak, stresi yönetmek ve düzenli egzersiz yapmak da dahil olmak üzere, sağlığınızın diğer alanlarına odaklandığınızdan emin olun. Vücudunuz iyi çalışabildiğinde, sağlıklı saç oluşturma gibi işlevleri de daha iyi destekleyebilir.

Tüm bu sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerinin hiçbiri size yardımcı olmazsa, altta yatan diğer olası sorunları belirlemek için mutlaka doktorunuza başvurun.

Bonus: Elidor Güçlü ve Parlak Saçlar Şampuan’ı deneyin

Hayal ettiğiniz saçlara kavuşabilmek için saç sağlığını destekleyen bileşenlerle formüle edilen bir şampuan kullanın. Elidor Güçlü ve Parlak Saçlar Şampuan makedamya yağı, E vitamini, keratin içeren Superblend formülü ile güçlü ve göz alıcı parlaklığa sahip saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.