0

Kolajen vücudunuzdaki en bol protein ve tendonları, bağları ve cilt dokusunu oluşturmaya yardımcı olur (*). Genellikle yaşlanma belirtilerini azaltma, cildi dolgunlaştırma ve saçları güçlendirme gibi faydalarıyla lanse edilir. Vücudunuz doğal olarak kolajen üretir ama aynı zamanda kemik suyu takviyeleri ve çeşitli gıdalar yoluyla da onu elde edebilirsiniz.

Peki kolajenin saçlarınız için olası faydaları neler? Daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

Saç Bakımında Kolajenin Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Bakımında Kolajenin Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç büyümesi için kullanılabilen amino asitleri sağlar

Saç esas olarak keratin proteininden oluşur. Vücudunuz keratin oluşturmak için çeşitli amino asitler kullanır- bunların bir kısmı ise kolajende bulunur (1, 2). Kolajen ve diğer proteinleri tükettiğinizde, vücudunuz onları amino asitlere ayırır ve bunlar daha sonra yeni proteinler ve bileşikler oluşturmak üzere kullanılır (3).

Vücudunuzun yapabileceği 11 esansiyel olmayan amino asit ve diyetinizden almanız gereken 9 esansiyel amino asit var. Kolajen, temel olarak 3 esansiyel olmayan amino asitten oluşur: Prolin, glisin ve hidroksiprolin (4, 5, 6).

Prolin aynı zamanda keratinin ana bileşeni. Bu nedenle prolin bakımından zengin kolajen tüketmek, vücudunuza saç oluşturmak için ihtiyaç duyduğu yapı taşlarını sağlamak anlamına gelebilir.

Saç hasarıyla savaşmaya yardımcı olur

Kolajen bir antioksidan görevi görebilir ve serbest radikallerin neden olduğu hasarla savaşabilir. Serbest radikaller stres, hava kirleticiler, sigara, kötü beslenme, alkol ve diğer çevresel etkiler sonucunda vücudunuzda gelişen bileşikler olarak tanımlanabilir. Çok fazla serbest radikal hücrelerinize, proteinlerinize ve DNA’nıza zarar verebilir (7).

Araştırmalar, serbest radikallerin saç köklerine de zarar verebileceğini gösteriyor. Yaşlanmayla birlikte vücudunuzun serbest radikallere karşı savunması azaldığından, yaşlı yetişkinlikler özellikle saç hasarına karşı daha hassas olur (8). Serbest radikallerle savaşmak ve sağlıklı saçları desteklemek için vücudunuzun antioksidanlara ihtiyacı var…

Saç Bakımında Kolajenin Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Bakımında Kolajenin Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Yaşlanmayla ilişkili saç incelmesini önleyebilir

Kolajen, her bir saç kökünü içeren cildinizin orta tabakası olan dermişin %70’ini oluşturur (9). Ve dermişin elastikiyetine, gücüne katkıda bulunur. Yaşla birlikte, vücudunuz kolajen üretmede ve dermişteki hücreleri yenilemede daha az verimli hale gelir. Saçların zamanla incelmesinin nedenlerinden biri de bu olabilir. Bu nedenle vücudunuza kolajen sağlamak, sağlıklı bir dermişin korunmasına ve saçların incelmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Saçların beyazlama süresini geciktirebilir

Antioksidan özelliklerinden dolayı kolajen, hücre hasarı ve saç tellerinin beyazlamasıyla savaşabilir. Yaşa bağlı saç beyazlaması büyük ölçüde genetikten etkilenir, ancak saç rengini üreten hücrelere verilen serbest radikal hasarı da bu noktada rol oynayabilir (10).

Yaşlandıkça, saçınıza rengini veren melanin pigmentini üreten hücreler doğal olarak ölmeye başlar. Bununla birlikte yetersiz beslenme, stres ve çevresel kirleticilerden kaynaklanan serbest radikaller de melanin üreten hücrelere zarar verebilir (11).

Serbest radikal hasarıyla savaşmak için yeterli antioksidan yoksa saçlarınız beyazlamaya başlayabilir. Bir test tüpü çalışması, beyaz saç köklerinin antioksidan aktivitesinin, hala pigment içeren saç köklerinden daha düşük olduğunu buldu. Kolajenin test tüpü çalışmalarında serbest radikallerle savaştığı görüldüğünden, teorik olarak saç rengini oluşturan hücrelerin zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilir. Saçların erken beyazlamasını önleyebilir veya yaşa bağlı saç beyazlamasını yavaşlatabilir.

Saç Bakımında Kolajenin Faydaları-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Bakımında Kolajenin Faydaları-6 - Saç Bakım Güzellik

Diyetinize eklemek oldukça kolay!

Doğal yollardan kolajen elde etmek mümkün. Beslenmenize gıdalar veya takviyeler yoluyla kolajen ekleyebilirsiniz. Kolajen memelilerin bağ dokusunu oluşturduğu için tavuk, sığır, balık gibi hayvanların derilerinde, kemiklerinde ve kaslarında bulunur. Bunların kemiklerinden yapılan et suyu hem kolajen hem de pişmiş bir kolajen formu olan jelatin içerir. Siz de kolajen tüketmek için kemik suyu içebilir ve onu çorbalarınıza ekleyebilirsiniz.

Ek olarak C vitamini bakımından yüksek gıdalar da vücudun kolajen üretimini artırabilir. Portakal, biber, Brüksel lahanası, çilek bu vitaminin mükemmel kaynakları.

Kolajen ayrıca takviye olarak da alınabilir. Mevcut araştırmalara göre kolajen takviyeleri çoğu insan için güvenli. Yine de özel bir sağlık durumunuz varsa doktorunuza danışmadan herhangi bir takviye almamanızı öneririz.

Son olarak kolajenin saçlarınıza olası faydalarından yararlanmak için kolajen içeren saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Bu noktada size önerimiz Elidor 7'si 1 Arada Saç Güzelleştirici Bakım Kremi. Kolajen içeren formülü ile tüm saç ihtiyaçlarınızı tek bir ürünle karşılamanıza yardımcı olur. Saçlarınız için en çok aradığınız 7 ihtiyacı (parlak ve yumuşak, güçlü, kolay şekil alan, kırılmayan, uzun süre güzel kokan, elektriklenmeyen) bir üründe sunarak hayal ettiğiniz saçlara kavuşmanızı sağlar.

Ayrıca saç vitaminleri ve Saç Dokunuzdaki Değişiklikler Ne Anlama Geliyor? yazımız da ilginizi çekebilir.