0

Rapunzel benzeri saçlara sahip olmak hiç de kolay bir iş değil. Çünkü siz saçlarınıza ne kadar iyi bakarsanız bakın, saç incelmesine neden olan birçok faktör var. Bununla birlikte konu saç gürleştirme olduğunda, en çok gözden kaçanlardan biri, saç derinize masaj yaparken olduğu gibi fiziksel uyarım. PMC’de yayınlanan bir araştırmada, bazı doğal malzemeleri kullanarak kendinize bir saç derisi masajı yapmanızın, saçlarınızın gürleşmesine ve uzamasına katkıda bulunabileceği ortaya çıktı (*).

Yani, doğal saç gürleştirme yöntemleri ile hayallerinizdeki saçlara kavuşmanız mümkün. Unutmayın; saçlarınızın köklerden daha hızlı uzamasını sağlayacak bir bileşen veya yöntem yok. Bunun yerine, uçlardaki kırılmaları azaltmak ve dolayısıyla daha gür, sağlıklı, güçlü saçlar elde etmek için aşağıdaki ipuçlarından yardım alın.

Saç Gürleştirme: Doğal Saç Gürleştirme Yöntemleri-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Gürleştirme: Doğal Saç Gürleştirme Yöntemleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç gürleştirme yöntemleri

Saçlarınızı gürleştirmek için deneyebileceğiniz bir dizi saç bakım alışkanlığı var. Eğer siz de saç gürleştirmek için ne yapılmalı merak ediyorsanız en etkili öneriler için okumaya devam edin.

Saç derisine masaj yapmak

Çoğu zaman saç bakım ürünlerine o kadar çok zaman ve para harcıyoruz ki, gür saçların aslında nerede başladığını, yani saç derisinin de bakıma ihtiyacı olduğunu unutuyoruz. Nasıl ki sağlıklı çiçekler yetiştirmek için kaliteli toprak olmazsa olmaz ise, sağlıklı bir saç derisi de gür ve hacimli saçların temeli. Bilimsel çalışmalar, saç derisi masajının stres hormonları, kan basıncı ve kalp hızı üzerinde yararlı etkileri olduğu fikrini destekliyor. Bu yüzden kendinize saç derisi masajı yapmanız, evde saç gürleştirmeyi teşvik etmenin basit bir yolu olabilir. Bu, saç derinize kan akışını artıracak, köklerinizin gücünü artıracak ve besinlerin foliküllere daha hızlı ulaşmasına yardımcı olacaktır. Saçlarınız kuruyken de kendinize saç derisi masajı yapabilirsiniz, ancak karışıma besin açısından zengin bir yağ eklemek faydaları iki katına çıkarabilir (Eğer doğal olarak yağlı saçlarınız varsa, bunu sadece haftada bir kez yapın).

Sağlıklı bir diyet benimsemek

Elbette saçlarınızı gürleştirmek için çeşitli takviyelere başvurabilirsiniz. Örneğin kolajenin saça faydaları sıkça gündeme gelen bir konu. Kolajenin genel olarak cilt sağlığını yönetmeye yardımcı olabileceği, dolayısıyla da saç derisi sağlığını destekleyerek saç büyümesine daha fazla yardımcı olabileceği düşünülüyor. Yine de genel olarak gıda takviyelerinin saç büyümesine, gürleşmesine yardımcı olmak için etkili bir yol olup olmadığı konusunda hala yeterli bilimsel kanıt yok. Ayrıca takviyeler, gereksiz yere fazla miktarda vitamin ve mineral içerebilirler, bunlar da başka şekillerde hasara yol açabilir. Bu nedenle daha gür saçlara giden yol, aslında beslenme uzmanları tarafından onaylanmış bir yol olan “sağlıklı bir diyet”. Gıdalarda doğal olarak bulunan vitamin ve minerallerin vücudunuz tarafından kullanılması daha kolay ve ayrıca daha sağlıklı bir besin oranı sağlarlar.

Örneğin, uzmanlar Omega-3 gibi bol miktarda sağlıklı yağ almanın saç sağlığını destekleyebileceği görüşünde. Sağlıklı yağlar, saçlar için önemli, çünkü vücudumuz Omega-3 yağ asitlerini kendi başına üretemez. Bu nedenle, bu yağları diyet yoluyla almak gerekiyor. Unutmadan somon, ton balığı, keten tohumu, ceviz ve soya fasulyesinin harika Omega-3 kaynakları olduklarını da belirtelim.

Saçları düzenli olarak kestirmek

Eğer saçlarını uzatan biriyseniz bu öneri sizin için verimsiz görünebilir, ancak düzenli düzeltmeler kuru, hasarlı bölünmüş saç uçlarından kurtulmanızı sağlar. Bu da gür ve hacimli saçlar elde etmek için son derece gerekli.

Eğer onarılmazsa, bölünmüş uçlar saç tellerinin şaftlarına doğru ilerleyebilir ve daha fazla kırılmaya yol açabilir. Bu da büyüyen tek şeyin saçlarınız değil hayal kırıklığınız olacağı anlamına gelir. Ancak saçlarınızı uzun kullanmak istiyorsanız ve kuaförünüz saçlarınızı çok fazla kısaltıyorsa, saç uzatmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle hedeflerinizi ona açıkça belirttiğinizden emin olun. Saçınızın durumuna, saç stilinize ve günlük bakımınıza bağlı olarak, 6 haftada 1 ile 6 ayda 1’e kadar saçlarınızın kırıklarını aldırmaya ihtiyacınız olabilir. Bununla birlikte saçlarınıza ne kadar iyi bakarsanız, düzeltmeye de o kadar az ihtiyaç duyarsınız.

Saç Gürleştirme: Doğal Saç Gürleştirme Yöntemleri-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Gürleştirme: Doğal Saç Gürleştirme Yöntemleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Stresi azaltmak

Stresin vücudu birden fazla şekilde etkilediği bir gerçek; hatta bazıları için saç dökülmesinin nedeni olabilir. Genellikle, saç dökülmesine neden olması için travmatik stres veya kronik stres gerekir. Alopecia areata gibi düzensiz saç dökülmesine neden olan saç ve saç derisinin bazı otoimmün hastalıkları, stres nöbetleriyle hızlandırılabilir veya ağırlaştırılabilir. Bu nedenle asırlık bir alternatif tıp yöntemini ele alarak günde birkaç dakikanızı meditasyon yapmaya ayırın ve stres seviyenizi minimumda tutun.

Keratin esaslı ürünler kullanmak

Keratin bazlı saç bakım ürünlerinin kurulukla mücadele ettiği ve saçın daha parlak görünmesini sağladığı doğru. Ancak aynı zamanda saçları güçlendirebilir ve gelecekteki kırılmaları önleyerek saçların daha hacimli, gür görünmelerini sağlayabilir.

Doğası gereği koruyucu olan protein, saça esansiyel yağları ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu besinleri getirerek sağlıklı saç büyümesi için ideal ortamı oluşturur. Dove Yoğun Onarıcı Şampuan’ı deneyin. Keratin Onarım Teknolojisi içeren Dove Yoğun Onarıcı Şampuan, yıpranmış saçları içten dışa onarır, nemlendirir, besler ve tekrar yıpranmalarını engellemeye yardımcı olur. Daha fazla etki için Dove Yoğun Onarıcı Saç Kremi ile birlikte kullanın.

Saçları nazikçe taramak

Saçınızdaki karışıklıkları düzgün bir şekilde çözmek kadar sabrınızı sınayan başka bir şey olamaz, ancak bu, saç tellerinizi daha sağlıklı kılmak için önemli bir adım ve kesinlikle aceleye getirilmemesi gerekiyor. Eğer saçlarınızı tarağınızla gelişigüzel ve sert bir şekilde tarama eğilimindeyseniz yeniden düşünün. Saçı tararken gereken özeni göstermemek, saç tellerinin kopmasına ve ayrılmasına neden olabilir. Bu yüzden yavaş ve nazik olun. Bu noktada seçtiğiniz saç tarağı da fark yaratabilir. Geniş dişli bir tarak veya dolaşıklık açıcı bir fırça, saçtaki düğümleri nazikçe taramak ve kırılmayı minimumda tutmak için daha iyi seçenekler. Ayrıca saçınızı taramak için ne kullandığınız kadar, bunu yapmayı seçtiğiniz zaman da önemli. Duştan sonra (saçınızın en savunmasız ve kırılgan olduğu zaman) dolaşıklıkları çözmek yerine, saçlarınızı yıkamadan önce tarayın.

Saç Gürleştirme: Doğal Saç Gürleştirme Yöntemleri-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Gürleştirme: Doğal Saç Gürleştirme Yöntemleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç gürleştirme maskesi nasıl yapılır?

Saç gürleştirme yöntemlerinden biri de kesinlikle evde yapabileceğiniz doğal saç maskeleri. Bu noktada eminiz karşınıza saç uzaması için maske tarifleri sıkça çıkıyordur. Bu tür tariflerinden saç gürleştirmek için de yararlanabilirsiniz. Saçlarımız ayda yaklaşık 1 cm kadar uzar. Bu süreci hızlandıramasak da her bir folikülün üretebileceği saç telinin kalitesini etkileyebilir, daha gür ve kalın olmasını sağlayabiliriz. Özetle, saç derisindeki saç foliküllerini uyarmak için yapabileceğimiz şeyler var, bu da saçlarınızı daha kalın, daha sağlıklı ve daha dolgun hale getirebilir.

İşte yumurta sarısı ile yapabileceğiniz basit ama etkili bir saç gürleştirme maskesi!

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 2 yumurta
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • ½ su bardağı su

Yapılışı:

Yumurta, saç tellerinizi güçlendiren, besleyen ve iyileştiren lesitin ve protein içerir. Artı, yüksek kükürt içeriği ile kepek sorununu ortadan kaldırmaya bile yardımcı olabilir. Maskeyi yapmak için 2 yumurtayı 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Karışımı sulandırmak için 1/2 su bardağı su ekleyin. Maskeyi doğrudan kuru, taranmış saça uygulayın; 30 dakikaya kadar bekletin. Ardından, her zamanki gibi şampuanlayın ve bakım yapın.

Saç gürleştiren besinler nelerdir?

Yukarıda saç gürleştirme yöntemlerinden biri olarak sağlıklı bir diyet benimsemenin önemini açıkladık. Diyetinize saç gürleştiren besinler ekleyerek siz de hayal ettiğiniz saçlara kavuşabilirsiniz.  Besinlerin içerisinde bulunan vitamin, mineral ve proteinler kan akışı sayesinde saç köklerine ulaşır ve saç yapısını koruyup güçlendirir. Dolayısıyla vitamin, mineral, protein bakımından zengin besinleri yeterince tüketmiyorsanız saçlarınız kuru, kırılgan, mat ve ince bir hale gelebilir. İşte saç gürleştiren besinlerden bazıları:

 • Mandalina: C vitamini içeriği sayesinde, saç tellerini besleyen kılcal damarları güçlendiren kolajen üretimine yardımcı olur.
 • Somon: Omega-3 yağ asitleri sayesinde saçları daha parlak ve canlı hale getirir.
 • Yoğurt: B5 vitamini olarak adlandırılan, pantotenik asit içerir. Bu vitamin sayesinde saç incelmesi ve saç dökülmesi problemlerini önler, saç derisine sağlık kazandırır.
 • Havuç: Beta karoten, yani A vitamini yönünden zengin. Vücudumuzun sebum üretmek için A vitaminine ihtiyacı var. Sebum ise saç telleri tarafından üretilen yağlı bir madde ve sağlıklı bir saç derisi için doğal bir bakım sağlar.
 • Tarçın: Vücuttaki kan dolaşımını artırması sayesinde saç köklerine oksijen ve besin taşınmasına katkıda bulunur.
 • Yumurta: Biyotin ve protein içerdiği için saçı besler ve sağlığını korur.
 • Yulaf: Saç büyümesini hızlandıran, gür ve sağlıklı hale gelmesini sağlayan demir, lif, çinko, Omega-3 yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin.
 • Ispanak: A vitamini, demir, beta karoten, folat ve C vitamini içeriği ile saçları nemlendirir ve güçlendirir.

Ayrıca soya yağının saça faydaları ve saçkıran nedir, yazılarımız da ilginizi çekebilir.