0

Daha pürüzsüz, elektriklenmeyen saçlara sahip olmak istiyorsanız keratin saç bakımı veya Brezilya fönünü mutlaka duymuşsunuzdur. Temelde aynı şey olan bu yumuşatıcı saç bakımları, yaklaşık 6 ay süresince saçın düz, pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlama yetenekleriyle bilinir. Tek sorun, kimyasallarla yüklü ve sonuçta kötü bir üne sahip olmaları.

Tam da bu nedenle, keratinin bir saç bakım bileşeni olarak ne kadar faydalı olabileceğini bilen güzellik markaları, bu içerikle ürünler formüle etmeye başladılar. Peki gerçekten işe yarıyorlar mı? Sorularınıza yanıt bulmak için keratin hakkında daha fazlasını keşfedin.

Saç için Keratin Hakkında Tüm Merak Edilenler-1 - Saç Bakım Güzellik Saç için Keratin Hakkında Tüm Merak Edilenler-2 - Saç Bakım Güzellik

Keratin nedir?

Keratin aslında saç ve tırnakları oluşturan yapısal ve koruyucu bir protein. Saçta kırılmayı, kabarmayı ve ısı hasarını önlemekten sorumlu. Bu yüzden saçı pürüzsüzleştirmek ve kabarmayı gidermek için topikal olarak kullanılabiliyor.

Keratinin saç için faydalarına geçmeden önce keratinin ne olduğu ve saçı nasıl etkilediği konusunda netleşelim. Keratin saç yapısının temel taşı olarak da tanımlanabilir. Kelimenin tam anlamıyla her bir saç telini oluşturan lifli bir proteindir. Saçlar zarar gördükçe, doğal yapısını onarmak ve güçlendirmek için alabileceği her türlü yardıma ihtiyaç duyar.

Saç bakım rutininize keratin eklemenin ise iki ana yolu var. Hidrolize kolajen proteinleri saça topikal olarak uygulandığında, saç gövdesinin hasarlı alanlarını onarmaya yardımcı olarak gücü geçici olarak artırabilir. Bu genelde, salonlardaki keratin yüklemelerinden farklıdır.

Keratin yüklemeleri, saça zarar verebilir. Potansiyel risklere rağmen çoğu insan hala salonlarda keratin tedavileri yaptırıyor. Bunu akılda tutarak hem evde hem de salonda keratin saç bakımlarının artılarını ve eksilerini öğrenin.

Saç için Keratin Hakkında Tüm Merak Edilenler-3 - Saç Bakım Güzellik Saç için Keratin Hakkında Tüm Merak Edilenler-4 - Saç Bakım Güzellik

Keratinin saç için faydaları

  • Saçı pürüzleştirir.
  • Saçı güçlendirir.
  • Parlaklık kazandırır.

İster salonda ister evde keratin tedavisini tercih edin, saçlarınızda fark yaratacaktır. Evde kullanılan keratin ürünleri, kimyasal hasar görmüş saçı güçlendirmeye yardımcı olur. Bunu yaparken genelde yağ veya serum formunda bulunan ürünler daha pürüzsüz, parlak ve sağlıklı görünen saçlarla sonuçlanabilir.

Salonlardaki keratin tedavileri ise proteini saça yüklemek için sıvı keratin, çeşitli kimyasallar ve yüksek ısı kullanır. Sonuçlar geçicidir ve genelde 6 ay kadar sürer. Sorun şu ki, bu faydaları elde etmek için kendinizi potansiyel olarak zararlı kimyasallara maruz bırakmış olursunuz.

Saç için Keratin Hakkında Tüm Merak Edilenler-5 - Saç Bakım Güzellik Saç için Keratin Hakkında Tüm Merak Edilenler-6 - Saç Bakım Güzellik

Keratin tedavilerinin artıları ve eksileri

Evde veya salonda yapılan keratin tedavileri, en iyi sonucu kuru, hasarlı ve asi saç tiplerine sahip kişilerde gösterir. Ek olarak, daha dolgun bir görünüm elde etmek isteyen kişiler için de harika olabilir. Bununla birlikte az önce de belirttiğimiz gibi salonlardaki keratin tedavileri, saçlarınızı sert kimyasallara maruz bırakır.

Uzmanlar özellikle hamilelerin ve önceden solunum sorunları yaşayan kişilerin keratin yüklemelerinden uzak durması gerektiğini söylüyor. Salonlardaki keratin tedavileri, ciddi miktarda formaldehit içerir. Bu işlemi tekrar tekrar yapan bazı kuaförlerin solunum sorunları yaşadıkları biliniyor.

Elbette bu, evde keratin tedavilerinden kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Sonuçta bunlar çok daha güvenli ve salon teknikleriyle ilişkili kimyasalları ve dumanları içermez. Bununla birlikte eğer bir keratin ürünü kullandıktan sonra saçlarınızın kuruduğunu hissediyorsanız bunun yerine nemli bir ürüne geçiş yapın.

Saç için keratin nasıl kullanılır?

Salonda keratin tedavilerinin potansiyel risklerini açıkladık. Bunun yerine saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlamak için daha güvenli bir seçenek olan keratin ile formüle edilmiş saç bakım ürünlerinden yararlanabilirsiniz. İçeriğinde keratin bulunduran şampuanlar, saç bakım kremleri, saç bakım yağları veya durulanmayan saç kremleri, bu noktada tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor.

Ayrıca saç bakımında sık kullanılan bir diğer bileşen biotin hakkında bilgi edinmek için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.