0

Yumurtanın saç bakımında kullanıldığını hiç duymuş muydunuz? Sık sık başvurulan ve evde yapılan saç bakım maskelerinin vazgeçilmezi olan yumurta hem saç tellerinin hem saç diplerinin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller ile beslenmesine yardımcı oluyor. Saç derisinin beslenmesi; saçların daha güçlü büyümesini, kırılma veya dökülmelerle daha az karşılaşılmasını sağlar. Saçlar eskisi kadar dökülmediğinde daha kalın ve sağlıklı görünür.

Yumurta Saça Faydaları, Yumurta Saç Maskesini Deneyin-1 - Saç Bakım Güzellik Yumurta Saça Faydaları, Yumurta Saç Maskesini Deneyin-2 - Saç Bakım Güzellik

Yumurtanın saça faydaları neler?

Özellikle yumurta sarısı biotin, folat, A vitamini ve D vitamini gibi besin ve proteinlerle yoğun bir şekilde doludur. Bu vitamin ve proteinler özellikle kuru saçları nemlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca sağların sağlıklı şekilde uzamalarına da yardımcı olur. (*)

Yumurta sarısını saç derisine uygulamak saçın kökünü vitaminlerle besleyebilir. Bu, yeni saçın daha güçlü çıkacağı ve kırılmaya ve dökülmeye daha az eğilimli olacağı anlamına gelir.

Yumurta saçta nasıl kullanılır?

Evde yapabileceğiniz birkaç doğal maske ile saçlarınıza ihtiyaç duyduğu bakımı sağlayabilirsiniz.

Nem maskesi

 • 2 yumurta
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 10 damla lavanta yağı
 • 10 damla kuşburnu yağı

Malzemeleri küçük bir kapta birleştirin ve köpürene kadar çırpın. Saçınızın her yerine uygulayın, ardından saçlarınızı bir bone ile kapatın. 20 dakika bekletin ve ardından şampuanlayın. Duş sonrasında ise her zamanki bakım rutininize devam edebilirsiniz.

Yumurta Saça Faydaları, Yumurta Saç Maskesini Deneyin-3 - Saç Bakım Güzellik Yumurta Saça Faydaları, Yumurta Saç Maskesini Deneyin-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç uzatma maskesi

 • 1 yumurta akı
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli

Tüm malzemeleri karıştırın parmak uçlarınızı kullanarak 10 dakika boyunca saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Ardından duş rutininize geçebilirsiniz.

Kırık uçlar maskesi

 • 1 yumurta
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 kaşık bal

Bal, saç tellerini beslemekte ve güçlendirmekte son derece etkilidir. İçeriğindeki glikoz, fruktoz ve sakkaroz saça besin desteği sağlayan doğal şeker türleridir. Ayrıca balın protein içeren bir bileşen olması, saçların güçlenmesinde büyük rol oynamasını sağlar. Yumurta ve zeytinyağı ile bir araya geldiğinde de saçı besleyen ve kırıkların onarılmasını sağlayan bir maske elde edebilirsiniz.

Tüm malzemeleri karıştırın ve saç uçlarınıza uygulayın. 20 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile durulayın.

Parlaklık Arttırıcı Maske

 • 1 yumurta sarısı
 • 1 çay kaşığı hint yağı

Malzemeleri birlikte karıştırın ve kökten uca uygulayın. 30 dakika bekletin, ardından ılık suyla durulayın. Parlaklığı arttırmak için soğuk su ile durulamak daha etkili olacaktır.

Önemli Not: Maskeleri saçınızdan temizlerken çok sıcak su kullanmadığınızdan emin olun. Yumurta kolaylıkla pişen ve katılaşan bir besin olduğu için sıcak su onun katılaşmasına ve saçınızdan temizlenmemesine neden olabilir.

Ayrıca yumurta alerjiniz ya da karışımlarda olan ürünlere herhangi bir alerjiniz varsa asla kullanmayın.