0

Tırnaklar da aslında ciltte bulunan bir protein olan keratin katmanlarından oluşur. Yaş aldıkça, vücuttaki hücreler daha yavaş bir hızda keratin üretir ve bu da tırnakların zayıflamasına, kuru ve donuk görünmesine neden olabilir. Yaş almanın yanında tırnakların güçsüz olmasını sağlayan birçok etken daha var tabii; aşırı soğuk ya da sıcak suya, kimyasallara, darbeye maruz kalma yeterli beslenmeme gibi durumlar da tırnakların zayıflamasına incelmelerine ve kırılmalarına yol açar. 

(Bununla birlikte bazı tırnak sorunları sağlığınızla ilgili farklı sorunlara işaret ediyor olabilir. Daha fazlası için Sağlığınız hakkında ipucu veren 5 tırnak sorunu yazımızı inceleyin.)

Neyseki tırnaklarınızı güçlendirerek sağlıklı olmalarını ve hızlı uzamalarını sağlamak sizin elinizde. Birkaç noktaya dikkat ederek ve doğru bakımları uygulayarak güçlü, kırılmayan ve hızlı uzayan tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Tırnak Güçlendirmek İçin Etkili Yöntemler-1 - Saç Bakım Güzellik Tırnak Güçlendirmek İçin Etkili Yöntemler-2 - Saç Bakım Güzellik

Nemlendirmeye önem verin

Tırnakları ve etrafındaki etleri sık sık nemlendirmek tırnakları besler ve nemi hapsederek hasarlardan korunmasına yardımcı olur. Ayırca yeterli nemi sağlanan tırnak etleri yumuşayarak tırnakların hızlı uzamasına da yardımcı olur. Bu noktada derin bir bakım ve nemlendirme için Vaseline Nemlendiricilerinden yardım alabilirsiniz.

Törpü konusunda ustalaşın

Tırnaklarınız zayıfsa ve çok çabuk kırılıyorsa, tedavi süresi boyunca onları kısa kullanmayı deneyin. Böylece, alacağınız vitaminler ve takviyeler, yapacağınız bakımlar, tırnaklarınızı kalınlaştırıp güçlendirene kadar kırılmaların da önüne geçmiş olursunuz. Bu süreçte tırnaklarınızı küt şekilde törpülemek yerine badem ismi verilen oval şekilde törpüleyerek kırılmalarını engelleyebilirsiniz.

Bunun yanında tırnaklarınızın pürüzsüz olmasını sağlamak için yumuşak bir törpü edinmenizde de fayda var. Sert törpüler soyulamalara ve şeytan tırnağı dediğimiz küçük tırnakların çıkmasına sebep olabilir.. Törpü ile yapacağınız İleri geri hareketler kırılmalara yol açar, nazik ve hızlı vuruşlarla tırnaklarınızı tek yönde törpülemeyi deneyin.

Tırnak Güçlendirmek İçin Etkili Yöntemler-3 - Saç Bakım Güzellik Tırnak Güçlendirmek İçin Etkili Yöntemler-4 - Saç Bakım Güzellik

Temizlik konusuna dikkat edin

Elleriniz uzun süre suda kaldığında, bu sadece cildinizi kurutmakla kalmaz, aynı zamanda tırnaklarınızdaki nemi de emer. Günlük işler sırasında pamuk astarlı eldivenler giymek bu konuda size yardımcı olur. Suyun yanında özellikle son zamanlarda yanımızdan ayırmadığımız dezenfektanlar, jeller ve kolonyalar konusunda da hassas davranmaya dikkat edin. Bu gibi maddeler tırnakları kurutup onları daha kırılgan hale getirebilir. Kendinize ve cildinize uygun dezenfektanlar seçtiğinize emin olun ve yine en etkili çözüm olan nemlendiricinizi de uygulamayı unutmayın.

Daha detaylı bilgi için kuruyan ellere ne iyi gelir yazımızı da okuyabilirsiniz.

Güçlenmesini sağlayacak besinler tüketin

Tırnakların, cildin ve vücudun ihtiyacı olan proteinleri dışarıdan sağlamak güzellik rutinlerinin en önemli aşamaları arasında. Tırnakların güçlenmesini sağlayan kalsiyum ve protein bakımından zengin yiyecekler yemeye özen gösterin. Sebze, yumurta, kuruyemiş, süt ve süt ürünlerinden doğru vitaminleri almak mümkün.

Tırnak Güçlendirmek İçin Etkili Yöntemler-5 - Saç Bakım Güzellik Tırnak Güçlendirmek İçin Etkili Yöntemler-6 - Saç Bakım Güzellik

Takviyeler alın

Tabii beslenmenin yanında bazı vitamin takviyelerine de yer verebilirsiniz. B7 olarak bilinen biyotin tırnak ve saç sağlığı için oldukça önemli vitaminler arasında. Suda çözünen bu vitamini vücut tarafından depolamadığı için dışarıdan alarak tırnaklarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Tırnak güçlendirici ve uzatıcı jellerden yardım alın

Tırnaklarınız ve tırnak etleriniz için hazır yağlardan ya da doğal yağlardan da destek alabilirsiniz. Hindistan cevizi, jojoba, fındık yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlar içerikleri itibariyle zayıf ve kırılgan tırnakları güçlendirmeleriyle bilinir.

Tırnak Güçlendirmek İçin Etkili Yöntemler-7 - Saç Bakım Güzellik Tırnak Güçlendirmek İçin Etkili Yöntemler-8 - Saç Bakım Güzellik

Jel, akrilik ve ojelerde aralar verin

Kısa tırnakları güzelliştirmenin en kolay yollarından olan jel ve akrilik tırnakları arka arkaya yaptırmadığınızdan emin olun. Bu tırnaklar kendi tırnaklarınızın üzerinde uzun süreler kaldığı için hava almalarını engelleyerek soyulmalara neden olabilir. Bu yüzden ikinci bir işlemi yaptırmadan önce birkaç gün ara vererek tırnaklarınızın hava almasını sağlamakta fayda var. Tabii aynı şey ojeler için de geçerli. Ojenizi temizledikten sonra yenisini sürmeden 1-2 gün ara vermeyi ihmal etmeyin.

Daima baz ve son kat uygulayın

Ojeler tırnakları dışarıdan gelen darbeler yüzünden kırılmalara karşı korur. Bu yüzden iki kat süreceğiniz oje tırnaklarınıza tam korumada yardımcı olur. Ayrıca ojeden önce uygulayacağınız base coat ismi verilen jeller tırnakları ojenin renginden koruyarak sararmalarını da engeller.

Ayrıca, tırnaklarınızda beyaz lekeler varsa, nedenleri ve tedavi yöntemleri için yazımızı da okuyabilirsiniz.