0

Sağlıklı tırnaklar pürüzsüz görünür ve tutarlı bir renge sahip olur. Yaş aldıkça tırnak yüzeyinde dikey çıkıntılar oluşabilir veya tırnaklarınız daha kırılgan hale gelebilir. Tüm bunlar son derece normal. Yaralanma nedeniyle oluşan lekeler, tırnakla birlikte büyümelidir. Noktalar, renk değişiklikleri, tırnak ayrılması gibi durumlar yaralanmalar, enfeksiyonlar ve çeşitli ilaçlardan kaynaklanabilir. Bununla birlikte bazı sağlık sorunları da tırnaklarınızın görünümünü değiştirebilir.

Eğer tırnaklarınızda uzun bir süre törpülememek veya bir hafta sonu bahçe işleriyle ilgilenmek gibi nedenlerden bağımsız olarak değişiklikler gözlemliyorsanız belki de bu, başka bir sağlık sorununun işareti. Keşfetmek için okumaya devam edin.

Sağlığınız Hakkında İpucu Veren 5 Tırnak Sorunu-1 - Saç Bakım Güzellik Sağlığınız Hakkında İpucu Veren 5 Tırnak Sorunu-2 - Saç Bakım Güzellik

1. Tırnaklarınızın yüzeyinde küçük girintiler var…

Bu fenomene çukurlaşma denir. Çukurlaşma belirgin bir neden olmadan ortaya çıktığında, genelde sedef hastalığı veya psoriatik artrit gibi bağ dokusu bozukluklarıyla ilişkili olabilir. Çukurlaşma düzenli bir model gösteriyorsa bağışıklık sisteminden gelen bir tepkinin neden olduğu bir tür saç dökülmesi olan alopesi areata belirtisi de olabilir.

Fark ettiğiniz şey tırnaklarınızda derin çizgiler veya oluklarsa Beau çizgileri olarak bilinen bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Tırnak yüzeyinde bulunan bazı çizgiler normaldir, ancak Beau çizgileri belirgin şekilde derindir ve dikey olarak değil, tırnak genişliğinde uzanır. Bunlar, tırnağınızın normalden daha yavaş uzamasına neden olabilir, hatta bir süreliğine uzamasını durdurabilir.

2. Tırnaklarınız tıpkı bir kaşık gibi iç bükey…

Bu tırnak sorunun bilimsel adı “koilonychia” ve yaşla ilgili gelişen tamamen normal bir değişiklik olabilir. Ama aynı zamanda demir eksikliği anemisi veya uzun süreli kronik demir eksikliği anemisinden sonra ortaya çıkan çeşitli bozukluklara da işaret ediyor olabilir. Demir sorununun tedavi edilmesi tırnakların düzelmesini sağlar. Eğer aniden tırnaklarınızda bu tür bir şekil değişikliği yaşadığınızı gözlemliyorsanız mutlaka bir uzmana başvurun.

Sağlığınız Hakkında İpucu Veren 5 Tırnak Sorunu-3 - Saç Bakım Güzellik Sağlığınız Hakkında İpucu Veren 5 Tırnak Sorunu-4 - Saç Bakım Güzellik

3. Tırnaklarınız beyaz…

Tırnaklarınızda beyaz lekeler mi var? Tırnağın kütiküle en yakın kısmı düz beyaz ve tırnak yatağına bağlı olan en uzak kısmı (distal) pembe olduğunda buna “yarım buçuk tırnak” veya “Lindsay’ın tırnakları” denir. Nedeni bazen belirsizdir, uzmanlar genetik nedenlere bağlı olabileceğini düşünmekte ve araştırmakta. Bununla birlikte bazı durumlarda, kronik böbrek hastalığı gibi daha ciddi sorunların habercisi olabilir. Tırnağın üçte ikisi tamamen beyaz ve tırnak yatağının ucundaki bir şerit pembe olduğunda ise bu duruma Terry’nin tırnakları denir. Altında siroz, kalp yetmezliği, diyabet gibi sorunlar yatıyor olabilir.

4. Kahverengi veya siyah çizgiler var…

Tırnak boyunca görülen koyu kahverengi veya siyah bir şerit, genellikle iyi huylu benler veya pigmentasyona işaret eder. Bu, koyu tenli kişilerde daha yaygın; çünkü ciltlerinde ve tırnaklarında daha fazla pigment üreten hücrelere sahip olma eğilimi gösterirler.

Bununla birlikte bu değişikliğin tırnağın melanomunu gösterebileceğini de bilmek gerek. Melanom, çoğu kişinin ciltle ilişkilendirdiği bir kanser türü. Ancak tırnakta da ortaya çıkabiliyor. Başparmak, işaret parmağı ve büyük ayak tırnağı, melanoma sahip olabilecek en yaygın parmaklar.

Erken evre melanomları iyi huylu pigmentlerden ayırt etmek zor olduğu için, tırnaklarınızda bu tür bir değişiklik fark ederseniz mutlaka dermatoloğa başvurun.

Sağlığınız Hakkında İpucu Veren 5 Tırnak Sorunu-5 - Saç Bakım Güzellik Sağlığınız Hakkında İpucu Veren 5 Tırnak Sorunu-6 - Saç Bakım Güzellik

5. Tırnaklarınız sarı...

Sarı tırnakların en yaygın nedeni sık oje kullanımı. Ancak son zamanlarda çok fazla oje kullanmamanıza rağmen tırnak renginiz değiştiyse sarı tırnak sendromu adı verilen nadir bir soruna sahip olabilirsiniz. Sarı tırnak sendromunda tırnaklar kalın görünür ve sarıdan yeşile doğru bir renge sahiptir. Bu sendrom, tırnakların doğru şekilde büyüyemediğinin bir işaretidir ve genelde lenfatik hastalık adı verilen bir akciğer rahatsızlığından kaynaklanır.

Ayrıca Tırnak Güçlendirmek İçin Etkili Yöntemler yazımız ilginizi çekebilir.