0

Tıpta Leukonychia ismi verilen problem el ve ayak tırnaklarında beyaz çizgi ve noktaların oluşması durumudur. Çok yaygın görülen bu problem aslında tamamen zararsız fakat estetik açıdan sağlıksız duran ve hoşunuza gitmeyen görüntülere yol açabilir.

Peki, neden olur ve nasıl çözülür?

Tırnaklarınızda Beyaz Lekeler Mi Var?-1 - Saç Bakım Güzellik Tırnaklarınızda Beyaz Lekeler Mi Var?-2 - Saç Bakım Güzellik

Tırnakta Beyaz Lekelerin Nedenleri

Alerjik Reaksiyon: Ojelere veya oje çıkarıcıya karşı olan alerji, tırnaklarda beyaz lekeler oluşmasının ilk nedenlerinden sayılır. Bunun yanında akrilik veya jel tırnaklar da tırnaklarınıza ciddi şekilde zarar verebilir ve bu beyaz lekelere neden olabilir.

Mantar: Ayak tırnaklarında oluşan onikomikoz adı verilen tırnak mantarının ilk belirtisi birkaç küçük beyaz nokta şeklinde olabilir. Enfeksiyon büyüyerek mantara dönüşür ve kalınlaşıp yumuşayarak kırılmalara yol açar.

Yaralanma: Tırnak tabanındaki bir yaralanma tırnak büyüdükçe üzerinde çizgi ya da nokta şeklinde beyazlıklar çıkmasına neden olur. Yaygın olarak tırnağı bir yere vurma, ayak tırnağının üzerine sert bir cisim düşürme gibi yaralanmalar nedeniyle oluşan bu beyazlıklar manikür sırasında fazla baskı uygulanmasıyla bile oluşabilir.

Mineral Eksikliği: Vücudunuz bazı vitamin ve mineralleri almadığı zaman bu beyaz noktaların oluşmasına neden olur. Bu durum en fazla kalsiyum ve çinko eksikliği sebebiyle ortaya çıkar.

Bu sebeplerin her biri, beyazlıkların oluşumunu farklı şekillerde etkiler. Tırnak yaralanması, tırnağın ortasında büyük beyaz bir noktaya neden olabilirken, alerjik reaksiyon, tırnağın her tarafında birkaç noktaya da neden olabilir. Beyaz noktaların veya çizgilerin görünümü her tırnakta farklı olabilir.

Tırnaklarınızda Beyaz Lekeler Mi Var?-3 - Saç Bakım Güzellik Tırnaklarınızda Beyaz Lekeler Mi Var?-4 - Saç Bakım Güzellik

Tırnakta Beyaz Lekelerin Tedavi Yöntemleri

Tedavi yöntemleri lekelerin oluşumlarına göre farklılık gösterir. Önce nedeni bulmanız önemli, sonrasında aşağıdaki önerilere dikkat ederek lekelerden kurtulabilirsiniz.

Alerjik Reaksiyonlar: Alerjiye sebep olabileceğini düşündüğünüz oje, parlatıcı veya tırnak ürününü kullanmayı bırakın. Ürünleri kullanmayı bıraktıktan sonra alerjik reaksiyon belirtileri yaşamaya devam ederseniz, doktorunuza danışın.

Yaralanmalar: Çoğu tırnak yaralanmasının iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır. Tırnak büyüdükçe, hasar olan yerdeki beyazlıklar tırnak diplerine doğru hareket eder ve zamanla tamamen kaybolur.

Mantarlar: Mantar tedavisinde en yaygın yöntem ağızdan alınan ilaçlar olduğu için bir doktora görünmenizde fayda var. Ortak kullanılan alan ve eşyalardan kolayca bulaşabilen ayak mantarı genelde çorap, terlik, ayakkabı, hamam, plaj, havuz, soyunma odası ve spor salonu gibi yerlerde oluşur.. Birçok belirtisinin yanında, daha önce dediğimiz gibi tırnakların beyaz nokta ve çizgilerle dolması ile de başlayabilir. Mantar oluşumunu ayak hijyenine dikkat ederek önlemek mümkün. Oluştuktan sonra ise doktor kontrolünde bir tedavi süreci gerekir.

Tırnaklarınızda Beyaz Lekeler Mi Var?-5 - Saç Bakım Güzellik Tırnaklarınızda Beyaz Lekeler Mi Var?-6 - Saç Bakım Güzellik

Mineral Eksikliği: Artık kalsiyum ve çinko eksikliğinin bu soruna yol açabileceğini biliyoruz. Bu vitaminleri haplarla alabileceğiniz gibi bazı besinlerin tüketimiyle de alabilirsiniz. Süt ve süt ürünleri, mercimek,  portakal, ıspanak, badem ve incir gibi besinler kalsiyum bakımından zengin olmasıyla bilinir. Bu besinleri tüketmeye özen gösterin. Çinko eksikliği için ise, kırmızı et, deniz mahsülleri, fındık, fasülye gibi gıdalar tüketebilirsiniz.

Kozmetikler: Beyazlıklar sizi rahatsız ediyorsa, onlar geçene kadar ojelerden yardım alabilirsiniz. Tabii yine söylüyoruz, eğer beyazlık oluşumundaki neden ojelerin sebep olduğu alerjiler değilse.

Bu noktada 2021 Nail Art Trendleri yazımızdan da ilham alabilirsiniz.

Önemli not: Bu noktaların zararsız olduğu söyleniyor fakat tırnağınızı etkileyen, ağrı yapan, uzun süre kalıcı beyazlıkların başka bir sebebi olabileceğini de unutmamak gerekir. Böyle durumlarda mutlaka bir doktora danışın.

Beyazlıkların Oluşmaması İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tırnaklarınızı koruyun: Tırnaklarınızın sıkışabileceği, ezilebileceği ve onları çarpabileceğiniz şeyleri yaparken elinizden geldiğince koruyun.

Beslenmenize özen gösterin: Sağlıklı gıdaların tüketimi vücut sağlığı için oldukça önemli. Bu yüzden vitaminler ve mineraller bakımından zengin besinler tüketmeye özen gösterin.

Bol su tüketin: Su cildin nemini koruduğu için güçlü ve sağlıklı tırnaklara kavuşmanıza yardımcı olur.

Ayrıca Sağlığınız Hakkında İpucu Veren 5 Tırnak Sorunu ve Tırnak Güçlendirmek için Etkili Yöntemler yazılarımız ilginizi çekebilir.