0

Manikürün hayatın küçük tatlı zevklerinden biri olduğuna hem fikiriz. Üstelik manikürlü tırnaklar bakımlı görünmenin başlıca adımlarından da biri. Fakat stres nedeniyle tırnak yeme, tırnak ve tırnak etlerini koparma gibi alışkanlıklar edinmiş olabilir, hatta tırnaklarınız yapısı itibari ile de kırılmaya müsait olabilir.

Bu durumda aşağıdaki bakım önerilerini uygulayarak uzun ve güçlü tırnaklara kavuşmak mümkün. Tabii önce tırnak yeme gibi bir alışkanlığınız varsa ondan kurtulmayı deneyin.

Uzun ve Güçlü Tırnaklar Hayal Değil-1 - Saç Bakım Güzellik Uzun ve Güçlü Tırnaklar Hayal Değil-2 - Saç Bakım Güzellik

Tırnak Yağları ve Nemlendirici Kullanın

Tırnak uzatma söz konusu olduğunda, nemlendiriciler önemli destekçilerden biri haline geliyor. Elleriniz için kullandığınız nemlendiriciyi tırnak etlerinize de uygulayıp her bir tırnak için küçük bir masaj yapmayı unutmayın. Etkili bir nemlendirici için Vaseline Nemlendiricilerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Nemlendiricinin yanında; kütiküller yani tırnak etleri için bakım yağı kullanmak da tırnakları uzatıp güçlendiren diğer yollardan biri. Tercihinizi doğal yağlardan yana kullanabilirsiniz. Lavanta, hindistan cevizi, keten tohumu, badem, zeytinyağı ve jojoba gibi yağlar da zayıf ve kırılgan tırnakları güçlendirmesiyle bilinir.

Doğru bir el bakımının tüm detayları için yazımızı da okuyabilirsiniz.

Törpü Seçimine Dikkat Edin

Törpü seçimi tırnaklarınız hatta elleriniz için de büyük önem taşıyor. Zımpara gibi törpüler tırnaklarınızın kırılmasına yol açarken yanlış hareket ile parmaklarınıza bile zarar verebilir. Bu sebeple  en doğru törpüyü bulmanızda fayda var. Tercihinizi yumuşak bir törpüden yana kullanabilirsiniz. Ayrıca yumuşak 2 taraflı törpü tırnaklarınızınparlamasını da sağlar.

Uzun ve Güçlü Tırnaklar Hayal Değil-3 - Saç Bakım Güzellik Uzun ve Güçlü Tırnaklar Hayal Değil-4 - Saç Bakım Güzellik

Ojelerden Önce Baz Kullanın

Ojenizi sürmeden önce düzenli olarak baz kullanmanın bir çok etkisi var. İlk ve en önemli etkilerinden biri koyu renk ojelerin tırnaklar üzerinde yaptığı lekelerden kurtulabilirsiniz. Ojenizi temizlediğinizde herhangi bir kalıntı ya da renkle karşılaşmazsınız. Hatta kullandığınız ojeyi uzun süre çıkarmadığınızda bazı sararmalarla da karşılaşmışsınızdır. Baz ile bu sararmaların da önüne geçmiş olursunuz.

Vitaminlerden Destek Alın

Araştırmalar, soyulmaya ve kırılmaya yatkın tırnakların biyotin eksikliğinin bir işareti olabileceğini gösteriyor. Rutininize B vitamini ve çinko takviyesi ekleyebilirsiniz.

Vitaminin yanında; tahıllar,avokado, yumurta sarısı, badem, fındık ve baklagiller de biyotin bakmından zengin besinler olduğu için, bu besinlerin tüketimini arttırabilirsiniz.