0

Saçları havalı ve hacimli bir görünüme kavuşturan kelebek saç kesimi kadınların yeni gözdeleri arasında. Son senelerde trend haline gelen ve sosyal medyadaki ünlüler vasıtasıyla popüler olan bu saç kesimi uzun saça sahip olanlar için yenilikçi akımlardan biri. Saçları hem kısa hem de uzun gösterme efektine sahip olan kelebek saç kesim trendi sayesinde hareketli saçlara kavuşmak mümkün. Peki, kelebek saç kesimi nedir ve nasıl yapılır? Gelin kelebek saç trendine dair merak edilen tüm detayları birlikte keşfedelim.

Kelebek Saç Kesim Trendi Nedir?-1 - Saç Bakım Güzellik Kelebek Saç Kesim Trendi Nedir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kelebek Saç Kesim Trendi Nedir?

2023 kelebek şeklinde saç trendi ile çalkalanıyor. Pek çok kadının radarına girmeyi başaran bu saç trendi ilhamını 70’lerin ve 90’ların havalı saç modellerinden alıyor. Yoğun katların göze çarptığı bu trendde, saçlara yanlardan bakıldığında kelebeklerin kanatlarına benzer bir görünüm ortaya çıkıyor. Saçlar önden daha kısa, arkadan ise daha uzun görünüyor. Saçların ön tarafında bulunan katlar kısa olurken arkadaki saçlar ise daha uzun halde bırakılıyor. Bu sayede uzun saçların ihtişamı ve kısa saçların konforu tek bir modelde buluşuyor. Kaia Gerber gibi ünlülerin tercihi olan bu modele ek olarak lob saç modelleri hakkında bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kelebek Saç Kesim Trendi Nedir?-3 - Saç Bakım Güzellik Kelebek Saç Kesim Trendi Nedir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kelebek Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Kelebek saç kesimi saçın boyuna ve yoğunluğuna göre farklı şekillerde uygulanabiliyor. Tüm saç uzunluklarına uygun şekilde uyarlanabilen kelebek saç kesimi sayesinde herkesin bu saç trendinden yararlanması mümkün. İstediğiniz kelebek saç kesimini kuaförünüze anlatmak için yanınıza beğendiğiniz bir görseli alabilir ve hayalinizdeki saçları detaylı bir şekilde anlatabilirsiniz.

 

Kelebek saç kesiminin amacı genel olarak saçların uzunluğunu değil, ağırlığını azaltmak oluyor. Çene hizasında başlayan katlar yüzünüzü çerçevelemek için yeterli oluyor. Sonrasında saç boyunun altına doğru katmanlar da ekletebilirsiniz. Saç uzunluğuna göre kelebek saç kesimi modelleri ve yapılış şekilleri aşağıdaki gibidir:

 

 • Kısa Kelebek Saç Kesimi: Kısa ve ince telli saçlarınız varsa kelebek saç modeli tam size göre. Saçlarınıza yoğun katlarla hacimli bir görünüm verecek olan bu model için yanlardan saçlarınızı katlı kestirebilir, saçlarınızın ön tarafına da kakül ekleyebilirsiniz.
 • Orta Boy Kelebek Saç Kesimi: Orta boy saçlar için yüzü çerçeveleyen bir form oluşturan kelebek saçlarla havalı görünen saç stilleri elde edebilirsiniz. Saçlarınızın uçlarına doğru katlar eklettiğiniz takdirde daha sonra fön ve maşa yardımıyla bu katlara kıvrımlar ekleyebilir ve kelebek görünümüne kolayca ulaşabilirsiniz. Kelebek saç kesiminin bir benzeri olan mullet saç kesimi hakkında bilgi almak için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.
 • Yan Kaküllü Kelebek Saç Kesimi: Uzun saçlarınız varsa kelebek saç kesim trendini saçlarınızın yanlarına kakül şeklinde uygulatabilirsiniz. Yan kaküllü saçlar özellikle köşeli yüz hatlarını yumuşatmak için idealdir.
 • Kıvırcık Kelebek Saç Kesimi: Saçlarınız kıvırcıksa saçlarınıza daha kolay şekil vermek için kelebek saç kesimini deneyebilirsiniz. Saçlarınızın iç tarafına uzun katlar kestirerek saçlarınızın aynı boyda görünmesini sağlayabilir ve saç hacminizi azaltarak konfor yakalayabilirsiniz.
Kelebek Saç Kesim Trendi Nedir?-5 - Saç Bakım Güzellik Kelebek Saç Kesim Trendi Nedir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kelebek Saç Kesimi Kimlere Yakışır?

Tüm saç tipleri ile uyumlu olan kelebek saç kesimi en çok orta ve uzun saçlara yakışıyor. Yoğun kat kesimi ile hacimlendirilen saçlar uzun ve kısa saçların bir kombinasyonunu oluşturuyor. Kısa saçlara sahipseniz çene hizası katmanları ve kaküller yardımıyla bu trende ayak uydurabilirsiniz.

 

Öte yandan ince telli saçlar kelebek saç kesimi için çok uygun değil. Çünkü katlı bir kesim olan kelebek saç stili ince telli saçların daha seyrek görünmesine neden olabiliyor. Eğer ince telli saçlara sahipseniz çene hattında biraz kat kesiminin ardından saçlarınızı küt kesimle tamamlayabilirsiniz.

 

Gür ve hacimli saçlarınız varsa kelebek saç modeli tam size göre. Saçlarınızın yoğunluğunu azaltacak olan bu saç stili, bu sayede daha rahat hissetmenize yardımcı oluyor. Dalgalı ve kalın saçlarınızına katlar ekleterek saç tellerinizi daha kolay şekillendirebilir, canlı buklelerin ve hacimli görünümün tadını çıkarabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak saçlarınız sarı veya nude tonlarda ise saçlarınızı ön plana çıkarmak için kelebek saç kesimini tercih edebilir ve alımlı bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Kelebek Saç Kesim Trendi Nedir?-7 - Saç Bakım Güzellik Kelebek Saç Kesim Trendi Nedir?-8 - Saç Bakım Güzellik

Kelebek Şeklinde Kesilmiş Saç Nasıl Şekillendirilir?

Kelebek saç kesimi birkaç farklı yöntemle şekillendirilebiliyor. Geniş katmanlı saçlar için ısı veren saç şekillendirici ürünlerden yararlanarak havalı stiller elde edebilirsiniz. Kelebek saç kesimini şekillendirmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

Kelebek Saç Kesim Trendi Nedir?-9 - Saç Bakım Güzellik Kelebek Saç Kesim Trendi Nedir?-10 - Saç Bakım Güzellik

Fön Makinesi ile Saç Şekillendirme

Saçlarınızı şekillendirmeden önce saçlarınızı saça dolgunluk ve nem kazandıran bir saç şampuanı ile yıkayın. Elidor Collagen Blends Sülfatsız Saç Bakım Şampuanı Moisture Boom Yoğun Nem Terapisi 350 ml ürünü içeriğindeki hyaluronik asit ve kolajen sayesinde saçlarınızın 24 saat parlamasına imkan tanıyor. Yorgun düşen saçların nemlenmesine yardımcı olan şampuan sülfatsız ve silikonsuz formüle sahip. Elidor şampuan sayesinde saçlarınızın sahip olduğu nemi korumasını sağlayabilirsiniz. Saçlarınızın suyunu havlu ile aldıktan sonra fön makinesi ile şekillendirme işlemine geçebilirsiniz. Islak saçlarınıza ısı koruyucu bir ürün uyguladıktan sonra saçlarınıza hacim veren bir köpük sürerek işleme başlayabilirsiniz. İşte takip etmeniz gereken adımlar:

 

 • Yuvarlak fön fırçasını saçlarınızın ucuna kıvrımlar eklemek için kullanın.
 • Saçlarınızın katlarını dışarı doğru fön fırçasına sarabilir ve fön makinesine tutabilirsiniz.
 • Eğer bigudi kullanıyorsanız saç uçlarınızı bigudilere sararak ve tüm saç uçlarınıza fön makinesi tutarak saçlarınıza şekil verebilirsiniz.
 • Saçlarınızı fönledikten sonra bigudilerinizi çıkarmak için en az 10 dakika bekleyin. Ardından başınızı yere eğerek saçlarınızı öne doğru sallayın. Bu esnada saçlarınıza biraz saç spreyi uygulayarak saç formunun kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.
Kelebek Saç Kesim Trendi Nedir?-11 - Saç Bakım Güzellik Kelebek Saç Kesim Trendi Nedir?-12 - Saç Bakım Güzellik

Saç Maşasıyla Saç Şekillendirme

Kelebek saç stilini hareketli hale getirmenin bir diğer yolu saç maşası kullanmak. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan ve iyice temizledikten sonra havluyla ıslaklığını alıp tarayın. Ardından saçlarınıza ısı koruyucu ürün sürün. Bu sayede saç maşasının saç tellerine vereceği zararı en aza indirebilirsiniz. Saç maşası kullanırken şu adımları takip edebilirsiniz:

 

 • Saç katmanlarını yüzünüzden uzağa doğru saç maşasına sararak kıvırma işlemine başlayın.
 • İlk önce saçlarınızın ön tarafını, ardından arka katmanları kıvırabilirsiniz.
 • Saçlarınızı 5 ila 10 saniye saç maşasında tutarak şekillendirebilirsiniz.
 • Saçlarınızı uzun süre saç maşasında tutmamaya özen gösterin. Aksi halde saç telleriniz zarar görebilir.
 • Saçlarınızdaki tüm katlar için aynı işlemi sırayla uygulayın.
 • Saç maşası ile işiniz bittiğinde saçlarınızı öne doğru eğin ve iyice karıştırın. Bu sayede saçlarınız daha doğal bir görünüm kazanacak.
 • Dilerseniz saçlarınıza saç spreyi uygulayarak uzun süre formunu koruyan kelebek saçlara sahip olabilirsiniz.

 

Siz de en yeni saç stillerinden biri olan kelebek saç kesimi trendini denemek için saç uzunluğuna göre en doğru modeli seçebilir, havalı ve hacimli görünen saçlara kavuşabilirsiniz.