0

Evde kolayca yapılan salaş topuz modelleri her dönemde gözde saç modelleri arasında yer alıyor. Çabasız ve şık görünümlerin moda olmasıyla popüler hale gelen ev topuzu modelleri, pratik bir deneyim vadediyor. Fazla uğraşılmamış saç modası için biçilmiş kaftan olan topuzlar saçların salaş ama hoş görünmesini sağlıyor. Cool kıyafetlerle bir arada kullanılan kolay ev topuzu modelleri kişiye stil sahibi bir görünüm katıyor. Siz de bohem ve havalı stiller denemek isterseniz ev topuzu yapılışı hakkında bilgi edinerek evde kendi topuzunuzu yapabilirsiniz. Peki, salaş ev topuzu nasıl yapılır? Ev topuzunda öne çıkan modeller neler? İçeriğimizde ev topuzu modellerini sizin için araştırdık.

Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Ev Topuzu Nedir?

Ev topuzu saçları salaş bir şekilde yukarıya toplayarak yapılan topuz modelleri olarak adlandırılıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında tercih edilen bu modeller sayesinde sıcaklardan bunalmadan ferah bir gün geçirmek mümkün. Saçları yüzden uzak tutan ev topuzu modelleri terleme gibi problemlerin önüne geçiyor. Bunun yanında kolay topuzlar dış görünüşe de bohem bir şıklık kazandırıyor. Günlük hayatta, ofiste, okulda ve arkadaş buluşmalarında tercih edilebilen salaş topuz modelleri sayesinde bakımlı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

 

Ev topuzunu kolayca yapmak için birtakım teknikler kullanabilirsiniz. Saçlarınızı önce atkuyruğu haline getirip sonra sararak topuz yapabilir ya da parmaklarınızla saçlarınızı sararak tepede topuz şekli verebilirsiniz. Dilerseniz ev topuzunu farklı saç aksesuarlarıyla süsleyerek saçlarınızı göz alıcı bir görünüme büründürebilirsiniz. Ev topuzunu birkaç adımda kolayca yapmak mümkün. Saçlarınızı toplarken lastik toka veya tek toka kullanabilirsiniz.

Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Ev Topuzu Nasıl Yapılır?

Ev topuzu modelleri hem uzun hem de kısa saçlar için tercih edilebilen modellerin başında geliyor. Kısa saçta mükemmel topuz modellerini merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz. Ev topuzu modelleri yaparak saçlarınızda bohem ve çekici bir tarz oluşturmanız mümkün. Ev topuzunu farklı stillere uyarlayarak topuzunuzu özel günlerde, düğün ve mezuniyet gecelerinde de kullanabilirsiniz. Ev topuzu yaparken şu adımları izleyebilirsiniz:

 

Saçlarınızı Hazırlayın

Ev topuzu yapmadan önce saçlarınızı güzelce tarayıp saçlarınızdaki düğümleri açmalısınız. Bu sayede daha düzgün görünen bir topuz modeli yapabilirsiniz. Eğer saçlarınızı yeni yıkadıysanız saçın şekil alması için saç köpüğü veya sprey sıkabilirsiniz.

Saçlarınızı Toplayın

Kolay topuz yapmak için saçlarınızı atkuyruğu şeklinde toplayın. Atkuyruğunu ensenin biraz üzerinden yapabilirsiniz.

Sabitleyin

Atkuyruğunu lastik bantla sıkıca sabitleyin. Bu sayede topuzunuz daha iyi durur.

Şekillendirin

Saçınızı atkuyruğundan ikiye ayırarak sprey veya köpük uygulayın. Ardından saçlarınızı üstten tutarak hafifçe döndürün ve topuz şekli verin

Topuzu Sabitleyin

Saçlarınızı topuz haline getirdikten sonra saç iğnesi veya tek tokalarla topuzu sabitleyin. Topuzu saçınıza iyice sabitlediğinizden emin olun.

Saç Şekillendirici Ürün Kullanın

Son aşamada topuzunuzu saç spreyi ile daha kalıcı hale getirin. Böylece saçlarınız tüm gün boyunca dağılmadan durur.

Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Ev Topuzu Modelleri

Pratik ev topuzu modelleriyle saçlarınıza değişik stiller kazandırabilir ve kıyafetlerinizi tamamlayabilirsiniz. İşte evde kolayca uygulayabileceğiniz ev topuzu modelleri…

Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-7 - Saç Bakım Güzellik Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-8 - Saç Bakım Güzellik

Gül Topuz

Romantik davetlerde veya özel akşam yemeklerinde tercih edebileceğiniz gül topuz modeli ile bohem bir şıklık kazanın. Saçlarınızı iki eşit parçaya ayırarak enseden burun ve minik bir topuz haline getirin. Burguları salaş bırakarak saçlarınızın daha dolgun görünmesini, topuzunuzun bohem durmasını sağlayabilirsiniz.

Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-9 - Saç Bakım Güzellik Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-10 - Saç Bakım Güzellik

Düşük Topuz

Minimal düşük topuz modellerini ofiste, okulda, günlük hayatta ve sosyal aktivitelerde kullanabilirsiniz. Saçlarınızı taradıktan sonra ensede dağınık atkuyruğu yapın. Saçlarınızı burgu olarak dağınık bir şekilde tel toka ile tutturun. Parmaklarınızla yaptığınız topuzu biraz dağıtın. Saçlarınızın önünde tutamları açıkta bırakarak dağınık bir görünüm elde edin. Son aşamada topuzunuzu saç spreyi ile sabitleyin.

Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-11 - Saç Bakım Güzellik Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-12 - Saç Bakım Güzellik

Tepeden Dağınık Topuz

Saçlarınızı tepeden toplayarak şık ve bakımlı görünen bir topuz modeli yapabilirsiniz. Saçlarınızı gevşek bir şekilde yukarıdan atkuyruğu yaptıktan sonra atkuyruğunu salaş şekilde burarak topuz haline getirin. Ardından saçlarınızdan birkaç tutamı elinizle çıkararak dağınık topuz görünümü elde edin. Son olarak saçlarınıza sprey sıkın.

Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-13 - Saç Bakım Güzellik Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-14 - Saç Bakım Güzellik

Evde Pratik Ev Topuzu Yapmanın Püf Noktaları

Ev topuzu yaparken birtakım noktalara dikkat etmeniz önemli. Ev topuzu yaparken bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

 

  • Topuz yerini değiştirin: Saçlarınızı sık sık aynı yerden toplamaktan kaçının. Bunun yerine saçınızın farklı yerlerinden topuz yaparak saç köklerindeki baskıyı azaltabilirsiniz.
  • Topuzunuzu aralıklarla serbest bırakın: Topuzunuzu uzun süre boyunca aynı formda kullanmak yerine saçlarınızı çözüp yeniden topuz yapabilirsiniz. Böylece saç telleriniz dinlenmiş olur.
  • Saçları gevşek şekilde toplayın: Ev topuzu sırasında sıkı ve gergin topuz modelleri yerine olabildiğince gevşek ve salaş stillere yönelin.
  • Saçlarınızı nemlendirin: Saçlarınızı saç bakım kremleri ile nemlendirerek saç tellerinizi koruyabilir ve saçlarınızın daha kolay şekle girmesini sağlayabilirsiniz.
  • Saçlarınızı hazırlayın: Saçlarınızı topuz öncesinde tarayıp hazırlamak saçlarınızın kırılmasını önler. Bu nedenle topuz öncesinde saçlarınızı tarayıp saç düğümlerini çözdükten sonra topuz yapmaya başlayın.
Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-15 - Saç Bakım Güzellik Ev Topuzu Nasıl Yapılır?-16 - Saç Bakım Güzellik

Ev Topuzu Saç Bakım Tüyoları

Saçlarınıza ev topuzu şekli verirken saçlarınızın daha bakımlı görünmesi için şu bakım ipuçlarını takip edebilirsiniz:

 

  • Saçlarınızı düzenli olarak yıkayın: Topuzun hoş durması için saçlarınızın temiz olması önemli. Saçlarınızı kaliteli şampuanlar kullanarak temizleyebilirsiniz. Elidor Collagen Blends Sülfatsız Saç Bakım Şampuanı Moisture Boom Yoğun Nem Terapisi 350 ml ürünü günlük bakım için ideal. Hyaluronik asit ve kolajen içeren formüle sahip olan şampuan kuruyan ve yorgun düşen saçları nemlendirir. Sülfatsız ve silikonsuz formüle sahip olan Elidor şampuan saçın nemini korumasına ve daha canlı görünmesine yardım eder.
  • Saçlarınızı nemlendirin: Saç tellerinin daha sağlıklı görünmesi için saçlarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Saç kremi ve saç maskesini düzenli aralıklarla saçlarınızda kullanarak saçlarınızın daha güçlü hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Saçlarınızı besleyin: Saç tipine uygun saç serumu ve bakım yağları ile saçlarınızın sağlıklı görünümünü destekleyin. Özellikle kuru saçlara sahipseniz doğal yağlarla saçlarınızı besleyebilirsiniz.
  • Saçlarınızı dinlendirin: Saçlarınızı her gün topuz yapmamaya çalışın. Ayrıca gece yatarken saçlarınızı açarak uyuyun ve saçlarınızın dinlenmesini sağlayın. Böylelikle saçlarınızın yıpranmasının önüne geçebilirsiniz. Saçlarınızı toplu kullanmak istediğinizde topuz yerine gevşek örgüler ve atkuyruğu modellerini tercih edebilir, saçınızın dinlenme sürecini destekleyebilirsiniz.

 

Ev topuz modelleri her saç tipi için uygun olup saçlara hoş bir görünüm kazandırıyor. Siz de dağınık ev topuzu modelleri arasından seçim yaparak saçlarınıza bohem bir still katabilir, doğal görünümünüzle öne çıkabilirsiniz.