0

Fransızca’da çörek anlamına gelen “chignons” saç modelini hiç duydunuz mu? Aslında oldukça trend olan ve günlük kullanımdan, gece davetlerine kadar oldukça şık bir görünüm sağlayan bu saç modeli ensede yaptığınız topuzun aynısı. Tabii bazı detayları var. Üstelik bu model orta boy ya da kısa saçlarında topuz yapmak isteyenler için bir kurtarıcı. Şimdi adım adım chignons topuzunu nasıl yapacağınızdan bahsedelim.

İhtiyacınız olan malzemeler

  • Saç tokası
  • Saç şekillendirici aletler (Maşa, düzleştirici, fön makinesi)
  • Toni&Guy Isıya Karşı Koruyucu Sprey
  • Toni&Guy Esnek Tutuşlu Saç Spreyi
  • Krepe tarağı
  • İnce tarak
  • Saç fırçası
  • Firkete toka
  • Saç filesi
Kısa Saçta Mükemmel Topuz Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Kısa Saçta Mükemmel Topuz Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Adım 1: Saçınızın şeklini seçin

Topuzunuzu çeşitli saç şekilleri ile yapabilirsiniz. Kıvırcık, dalgalı ya da düz. Nasıl bir model istediğinize karar verin. Bir davete gidecekseniz keskin ve sıkı bir topuz hayal ediyorsanız düzleştirmeyi deneyin. Eğer daha günlük bir kullanım istiyorsanız saçınızın ön kısmından tutamlar çıkarabileceğiniz dalgalar yaratabilirsiniz. Eğer ısı ile şekillendirici aletler kullanacaksanız, ısının saçınıza zarar vermemesi için mutlaka Toni&Guy Isıdan Koruyucu Sprey sıkın.

Adım 2: Saçınızı nasıl ayıracağınızı belirleyin

Kısa saçınızı topuz yapmak için mutlaka bir ayrım yapmalısınız. Saçınızı geriye doğru taramak istiyorsanız belirli noktalardan saçlarınız çıkabilir. Bu yüzden yan kısımlardan gelecek bir topuz çok daha kullanışlı olacaktır. İsterseniz ortadan isterseniz sağ ya da sol yandan ayırabilirsiniz. Ayrımı yaparken çizginin kusursuz olmasına özen gösterin. İnce uçlu bir tarağın arkasını kullanabilirsiniz.

Adım 3: Biraz hacim katın

Aslında hacim tamamen isteğe bağlıdır. Bir de tabii saçınızın boyuna. Daha doğal ve salaş görünümde bir topuz için bu adımı es geçebilirsiniz. Saçın üst kısmının yapışık durduğu bir görüntü istemiyorsanız krepe denilen uygulama ile hacimlendirebilirsiniz. Saçınızı ayırdıktan sonra üstten bir tutam alın ve ince dişli bir tarağı bu tutam arasında ileri geri ittirin. Görünecek üst kısmı da elinizle hafifçe düzeltin.

Kısa Saçta Mükemmel Topuz Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Kısa Saçta Mükemmel Topuz Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Adım 4: Düşük atkuyruğu yapın

Atkuyruğunuzu saçınızın bittiği çizgiden birkaç santim yukarda tutmanız önemli. Atkuyruğunun kalan kısmını etrafında dolayacağınız için buna yer bırakmalısınız. Dilediğiniz saç tokalarını kullanabilirsiniz. Biraz sıkı olması için küçük lastikler yerine kalın tokalar ya da çengelli tokalar kullanabilirsiniz. Atkuyruğu yaparken saçınızın ön ve yan kısımlarını bir fırça ile tarayarak toplamaya çalışın. Bebek saçlarınıza da Toni&Guy Esnek Tutuşlu Saç Spreyi sıkın ve yine fırça ile geriye doğru tarayarak yapıştırın. Eğer tokayı gizlemeniz gereken bir durum varsa, atkuyruğunun hemen altından bir tutam saç alın ve toka üzerinde dolayarak sabitleyin.

Adım 5: Saç filesi kullanın

Kendinizi kraliyet ailesinden gibi hissetmenize neden olan saç filelerini hiç denediniz mi? Saç renginize yakın renklerde bir saç filesi edinerek ilk deneyiminizi yaşayabilirsiniz. Fileyi atkuyruğunuzun üzerine geçirin. Kısa saçlara yapılan topuzlarda saçlar bir yerlerden dışarı çıkmaya meyillidir. File bunun engellenmesine yardımcı olacak.

Adım 6: Döndürün

Şimdi saçınızı sarabilirsiniz. Endişelenmeyin saçınızı döndüreceğiniz için file görünmeyecek. Atkuyruğunuzun tüm tutamını alın ve etrafında sarın. Üstüne siyah bir lastik takabilir ya da siyah tel tokalar ile sabitleyebilirsiniz. Burada topuzun açılmaması için sabitleme önemli. Saç tellerini iyice sıkıştırdığınızdan emin olun.

Adım 7: Son dokunuşları yapın

Eğer kenarlardan çıkan saçlar olduysa yine sprey sıkın ve saçlarınızın aralarını firketeler ile tutturun. Dalgalı ve salaş bir model denediyseniz saçınızın önlerinden ve kulaklarınızın altından birkaç tutam saç teli çıkarabilirsiniz. İşte ensede topuzunuz hazır.