0

Yarım topuzu bir adım ileri taşımak için hareketli saç örgülerini bu modele dahil etmeye ne dersiniz? Her zaman trend saç modelleri arasında olan örgüler ve topuz bir araya geldiğinde harika bir görünüm vermesiyle çok sevilir. Bir de örgü saçlarınızı yarım topuz yaparak saçınızın alt kısımlarını açıkta bırakırsanız bu saç modellerini her yerde kullanabilirsiniz. Yani, şık bir kıyafet ile akşam yemeklerine de gidebilir, sahilde bir yürüyüşe de çıkabilir, arkadaşlarınızla kahvaltıya da gidebilirsiniz.

İstediğiniz sayıda ve modelde örgü ile yapabileceğiniz bu yarım topuz saç modellerinin nasıl uygulanacağı konusundaki detaylara geçersek;

Yarım Örgü Modelleri: Örgülü Yarım Topuz Nasıl Yapılır? -1 - Saç Bakım Güzellik Yarım Örgü Modelleri: Örgülü Yarım Topuz Nasıl Yapılır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Yarım örgü modelleri

Yarım topunuzu kişiselleştirebileceğiniz birbirinden farklı birçok model var.

Yarım balıksırtı örgülü topuz

En şık örgü modelleri arasında olan balıksırtı örgüye eliniz yatkınsa harika saç modellerine sahip olabilirsiniz. Saçı klasik örgü gibi üç eşit parçaya ayırıp, ördükçe yanlardan saç tutamları eklenerek ilerleyen balıksırtı modelinizi yarım topuz ile birleştirebilirsiniz. Bunun için alnınızın tam orta hizasından saçlarınızı başınızın yarısına kadar örerek ilerleyin. Topuz yapmak istediğiniz noktada örgünüzü bitirin ve lastik toka ile sabitleyin. Ardından sabitlediğiniz yerin etrafında olan saçları başınızın tepesine doğru topuz şekilde gelişigüzel toplayın.

Saçınızın açıkta kalan alt kısımlarının dalgalı görünmesi saç modelinizin daha havalı olmasını sağlayacaktır. 

Yarım iki yandan balıksırtı örgülü topuz

İki yandan sevimli bir topuz için en sevdiğiniz modellerden biri olacak balıksırtı örgülü topuzu mutlaka denemelisiniz. Saçınızı tam ortadan ikiye ayırın ve başınızın tepesine kadar gelen iki balıksırtı ince örgü örün. Başınızın tepesinden bu örgüleri toplayın ve açıkta kalan kısımları iki topuz haline getirin. Çizgi film prensesleri gibi görüneceğiniz bu modeli büyük sallantılı küpeler ile desteklemeyi de unutmayın.

Yarım topuz ve ince örgüler

Özellikle yaz mevsiminde görünüşünüze enerji katacak bu saç modelini yapmak sadece birkaç dakikanızı alacak. Baş parmaklarınızı iki kulağınızın hemen üstü bir hizadan geçirerek başınızın üstünde kalan saçları toplayın. Burada modelin kendini belli etmesi için topuzu başınızın tepesinden yapmaya özen gösterin. Bir kurdele ya da renkli büyük lastik tokalar ile toplayarak topuzunuzu şekillendirin.

Ardından saçınızın alt kısımlarında kalan açık saçlarınıza birkaç ince örgü ekleyin ve renkli küçük lastikler ile toplayın. Ekleyeceğiniz örgülerin yeri ve miktarı tamamen size kalmış.

Yarım örgü topuz

Peki, topuzunuzun tamamının bir örgüden oluşmasına ne dersiniz? Bunun için yarım ayırdığınız saçların başınızın üstünde kalan kısmını atkuyruğu şeklinde toplayın. Atkuyruğunuzu mısır örgü modeli ile örün. (Tabii bu modeli saçınız uzunsa yapabilirsiniz, bunu da söylemeden geçmeyelim.) Ördüğünüz kuyruğu elleriniz ile açarak biraz bollaştırın. Ardından kendi etrafında döndürerek başınızın tam tepesinden bir topuz yapın. Tel tokalar ile sabitleyin.

Yarım Örgü Modelleri: Örgülü Yarım Topuz Nasıl Yapılır? -3 - Saç Bakım Güzellik Yarım Örgü Modelleri: Örgülü Yarım Topuz Nasıl Yapılır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Yarım Örgü Nasıl Yapılır?

Bahsettiğimiz modellerin nasıl yapılacağını kısaca anlattık. Fakat yine de uygulamanız gereken adımlardan henüz emin değilseniz, aşağıdaki sıralamayı izleyebilirsiniz.

  • Saçlarınıza TONI&GUY Deniz Tuzu Etkili Şekillendirici Sprey sıkın ve ellerinizle şekil vererek ya da vigo başlığı ile kurutarak doğal dalgalar yaratın. Bu saçınızın açıkta kalan kısımlarının doğal ve hacimli görünmesini sağlayacak
  • Yukarıdaki modeller arasından yarım örgü topuz seçeneğinizi belirleyin.
  • Tüm modeller için saçınızı kulak hizasından yukarıya doğru ayırmanız gerekecek. Altta kalan saçları açık bırakacağınız için birbirine karışmaması adına bir süreliğine toplayabilirsiniz.
  • Eğer balıksırtı yapacaksanız başınızın ön kısmından başlayarak ayırdığınız saçın yarısına kadar balıksırtı örgünüzü yapın ve kalan kısımları gelişigüzel şekilde toplayarak salaş bir örgü ortaya çıkarın.
  • Örgüyü ve topuzu iyice sabitlemeyi unutmayın. Bu sayede gün boyu rahat kullandığınız bir saç modeline sahip olacaksınız.
  • Eğer topuzunuzun dışına örgüler eklemek istiyorsanız, önce saçınızı tepeden yarım topuz şeklinde toplayın. Ardından saçın açıkta kalan kısımlarına ince örgüler ekleyin ve renkli lastik tokalarla sabitleyin.
  • Saçlarınızı sabitlemek için topuzun etrafına siyah tel tokalar da takabilirsiniz.

Farklı bir model için yukarıdaki görseldeki adımları takip ederek bir çiçek şeklinde örgülü topuz da elde edebilirsiniz.

Romantik bir örgü topuz modeli için videomuzu izleyebilirsiniz.