0

Saçlarınız ara boydaysa veya kısaysa, toplanamayan saçlarınıza yine de farklı modeller deneyebilirsiniz. Kısa saçlara örgü saç modelleri çoğu zaman hayat kurtarıyor. Buradan hareketle sizler için derlediğimiz en iyi kısa saç örgü modelleri için okumaya devam edin.

Kısa Saç Örgü Modelleri: 8 Kısa Saç Örgü Modeli -1 - Saç Bakım Güzellik Kısa Saç Örgü Modelleri: 8 Kısa Saç Örgü Modeli -2 - Saç Bakım Güzellik

Kısa saç için örgü modelleri

Kısa saçlara örgü modelleri ve yapılışları, şekillendirme tüyoları arayanlara çok fazla seçenek sunuyor. Hem rahat hem de kolay kullanımı nedeniyle sıklıkla tercih edilen bu modellerin ayrıca 2022 saç trendleri arasında yer aldıklarını da hatırlatalım. Yani kısa saç örgüsü, asla geçmeyen bir trend. 

Siz de kısa saç için örgüler konusundaki aşağıdaki seçeneklerden ilham alabilirsiniz.

Kısa saç yandan örgü modelleri

Kısa saçlarınız için önereceğimiz ilk örgü modeli tek taraflı örgü. Bu şık model için saçlarınızı yandan ayırıp kalan parçayı açık bırakacak ve kalan bölümü de öreceksiniz. Kısa saç örgüsü doğru adımlarla hiç de zor değil. Kısa saç yandan örgü modelleri ile son derece şık ve seksi bir görünüm elde etmek mümkün.

 • Saçlarınızı yandan ayırın.
 • Saçın daha az olan bölümünü, iki ayrı tutam halinde klasik örgü ile örün. Dilerseniz bu bölüme tek örgü de yapabilirsiniz. Modeli çeşitlendirmek tamamen yaratıcılığınıza kalmış.

Kısa saç örgülü topuz modelleri

Kısa saçlara topuz yapmak elbette uzun saçlar kadar kolay olmuyor. Yine de topuz fikrinden yararlanarak yapabileceğiniz pek çok örgü modeli var. İlk önerimiz, kısa saç örgü modelleri arasında yoğun ilgi gören zarif örgü. Bu sade ama şık model için sırasıyla şu adımları izleyin:

 • Saçlarınızın üst kısmından iki tane küçük tutam alın.
 • İkişer defa olmak üzere, toplamda dört kez ters örgü örün.
 • Alt kısımları ise küçük topuzlar halinde toplayın.

Eğer saçlarınız orta uzunluktuysa daha romantik bir topuz deneyebilirsiniz. Bu kısa saç örgüsü ile oldukça doğal bir görünüm yakalayacaksınız. Romantik topuz için sırasıyla şu adımları izleyin:

 • Saçlarınızın iki tarafını da klasik örgü ile örün.
 • Ördüğünüz saçları ense hizasında birleştirin.
 • Sağ taraftaki saçları sola, soldaki saçlara sağa alarak topuz şekline getirin. İşte hazırsınız!

Balık sırtı kısa saç örgü modelleri

Balık sırtı da en sevilen kısa saç örgü modelleri arasında yer alıyor. Kısa saçlarınız için ilk balık sırtı model önerimiz ön saç örgüsü. Bu model için saçlarınızın ön kısmını balık sırtı örgü ile örün ve tıpkı bir kahkül gibi öne düşmesine izin verin. Böylece oldukça şık ve farklı bir model elde etmiş olacaksınız.

Eğer saçlarınız kısa ama çok katlı değilse saçlarınızda klasik balık sırtı örgü de deneyebilirsiniz. Küçük yaşlardan itibaren büyükannelerimize yaptırdığımız bu demode olmayan model, her yaşta çok şık. Klasik balık sırtı için başın üst tarafından bir tutam saç alın ve üç eşit parçaya bölün. İki kez düz örgü şeklinde örün. Her defasında kenarlardan az az saç alarak örmeye devam edin. Örgünüz ensede bitince lastik toka ile sabitleyin. İşte bu kadar!

Kahküllü kısa saç örgü modelleri

Kısa saçlarınızı kahküllü kullanmaya ne dersiniz? Eğer zaten kahkülleriniz varsa yukarıda saydığımız tüm modelleri, kahküllerinizle birlikte kullanabilirsiniz. Kahkül hemen herkese çok yakışıyor ve kısa saç örgü modellerine de yaratıcı bir dokunuş katıyor. Örneğin kahküllü kısa saçlarınızı balık sırtı örebilir veya yandan örgü kullanabilirsiniz. Bu modellerin yapılışı için yukarıdaki bilgilerden yararlanmayı unutmayın.

Kısa Saç Örgü Modelleri: 8 Kısa Saç Örgü Modeli -3 - Saç Bakım Güzellik Kısa Saç Örgü Modelleri: 8 Kısa Saç Örgü Modeli -4 - Saç Bakım Güzellik

Kısa saç ikili örgü modelleri

Kısa saç için örgüler arıyorsanız ikili örgü modelleri tam size göre. Kısa saç ikili örgü modelleri, özellikle spor bir giyim tarzı ve boğazlı kazaklarla çok yakışıyor. Bu saç modelini büyük halka küpelerle tamamlayabilirsiniz. Saçlarınızı ikili örgü şeklinde örmek için sırasıyla şu adımları izleyin:

 • Saçlarınızı ortadan iki eşit parçaya ayırın. Bir bölümü örerek başlayın.
 • Örgüyü örerken tıpkı balık sırtı gibi her seferinde örerek ve saç ekleyerek ilerlemeye devam edin.
 • Biten örgüyü lastik toka ile sabitleyin. Ardından diğer saç tutamı için aynı adımları tekrarlayın. 

Kısa saça taç örgü modelleri

Taç örgü kişiye son derece sempatik ve doğal bir görünüm kazandırıyor. Güzel haber: Bu harika saç modelini kısa saçlı kişiler rahatlıkla kullanabilir. Kısa saça taç örgü için sırasıyla şu adımları izleyin:

 • Saçlarınızın sağ ön tarafından bir tutam saçın ve sola doğru tarayın.
 • Onu üçlü örgü ile örün.
 • Örgüye devam ederken yalnızca ön kısımdan saç eklemesi yapın.
 • Örgünüzün bitince görünmeyecek şekilde toka ile sabitleyin. 
 • Açıkta kalan saçlarınızı ise ister doğal halleriyle ister düzleştirerek / hacimlendirerek kullanabilirsiniz.

Okul için kısa saç örgü modelleri

Okula giderken saçlarınızın daha derli toplu görünmesini isteyebilirsiniz. Bu kısa saç örgüsü için saçlarınız orta uzunlukta olmalı ve toplanmalı.

 • Saçlarınızı düzgün bir atkuyruğu şeklinde toplayın.
 • Bağladığınız kısımdan küçük bir tutam alın ve onu klasik örgü ile örün.
 • Ardından örgünüzü tokanın etrafında dolayın ve sabitleyin.

Bir diğer önerinmiz ise çoklu örgü. Bu tatlı örgü modeli için sırasıyla şu adımları izleyin:

 • Saçı beş tutama ayırın. Her bölümü toka ile toplayın.
 • Toka taktığınız her bölümü ikiye ayırın.
 • İkişer defa klasik örgü yapın. 
 • Tüm saçlarda aynı işlemi yaparak arka kısmı toplayın. İşte hazır!

Kısa küt saç örgü modelleri

Eğer saçlarınız kısa küt ise örgü konusunda seçenekleriniz biraz daralıyor. Yine de yapabileceğiniz birçok model var. Yukarıda detaylıca açıkladığımız taç örgü bunlardan biri. Benzer şekilde ikili balık sırtı da deneyebileceğiniz modeller arasında. Kısa küt saçlarınızı, şekillendirme konusunda kararsız kaldığınız birgün örgü modellerine başvurarak havalı bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Kısa Saç Örgü Modelleri: 8 Kısa Saç Örgü Modeli -5 - Saç Bakım Güzellik Kısa Saç Örgü Modelleri: 8 Kısa Saç Örgü Modeli -6 - Saç Bakım Güzellik

Kısa saç örgü nasıl yapılır?

Kısa saçları boydan öremeyeceğiniz için balıksırtı örgü tercih edebilirsiniz. Saçtan her defasında bir tutam daha eklenerek ilerlenen bu modelde önlerden arkaya doğru istediğiniz incelikte örgüler tercih edebilirsiniz.

Adımları takip edin:

 1. Önce saçlarınızı iki ayrı tutama ayırın. 
 2. İki tutamdan birini, diğerinin içinden geçirin ve bu şekilde, diğerine de aynı işlemi yaparak devam edin. 
 3. Sona geldiğinizde çok ince bir lastik tokayla tutturun. Kısa saçlarınızda çok dikkat çekmesin.
 4. Son olarak saçlarınızı Toni&Guy Yüksek Tutuşlu Saç Spreyi ile sabitleyin.