0

Saçlarınızın şekle girmediğini düşündüğünüz zamanlarda topuz ve atkuyruğu yapmaktan sıkıldıysanız ikili saç örgü modeline geçiş yapmanızın tam sırası demektir.

Ancak romantik ve kurtarıcı örgülere son dönemlerde güncel bir görünüm için bir tutam sportif ruh ekliyoruz. Bunun için saçlarınızı ortadan ikiye ayırın ve iki parçayı da ayrı ayrı örün. Bu saç modelini spora giderken, saçlarınıza şekil vermeye zorlandığınız günlerde veya hafta sonu dışarı çıkarken rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Üstelik tüm örgü modellerini de ikili örgü stiline uyarlayabilirsiniz. Saçlarınızı ördükten sonra gün boyu bozulmamaları için son dokunuşu TONI&GUY Esnek Tutuşlu Saç Spreyi ile yapmayı unutmayın.

Unutmadan ekleyelim; saçlarınızın kolay şekil almasını sağlamak, onları yumuşatmak ve onlara bakım yapmak için elma sirkesi gibi doğal bakım uygulamalarından da yardım alabilirsiniz.

İkili Örgü Modelleri-1 - Saç Bakım Güzellik İkili Örgü Modelleri-2 - Saç Bakım Güzellik

İkili örgü nasıl yapılır?

İkili saç örgü modelleriyle kişiliğinizi sergileyin ve kalabalıklar arasından sıyrılın. Aşağıda ikili balıksırtı örgü saçın nasıl yapılacağını detaylı şekilde bulabilirsiniz. Bu tür bir saç modelinden sonra saçlarınızı açtığınızda doğal ve muhteşem buklelerin de tadını çıkarabilirsiniz. 

Saçınızı, başınızın tam ortasından ikiye ayırın

Tam ortadan ayırabilmek ve pürüzsüz bir çizgi oluşturmak için bir tarak kullanın. Tarağın dişlerini veya varsa tarağın sivri ucunu kullanabilirsiniz. Ardından her iki tutamı da pürüzsüz olana kadar tarayın.

Saç tutamlarından birini toka ile bağlayın

Saçınızın bir tutamını kenarda toplayın. Bu, diğer örgü üzerinde çalışırken saçı yanlışlıkla o taraftan çekmemenizi sağlar.

Saç çizginizin yakınında bir saç tutamını 3 bölüme ayırın

İkili balık sırtı örgü için saç çizginize mümkün olduğunca yakın başlayın. Başlarken tüm saçın elinizde olması gerekmez. Sadece saç derisinin yakınından küçük bölümler çekin. Kalan saçları örerken çekeceksiniz.

İkili Örgü Modelleri-3 - Saç Bakım Güzellik İkili Örgü Modelleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Sol, orta ve sağ bir bölüm oluşturun

Bu, saçın hangi bölümünü örmeniz gerektiğini takip etmenize yardımcı olur. Siz ördükçe bölümlerin konumu değişecek.

Başlamak için sol bölümü orta bölüm boyunca örün. Orta bölümü şimdi sola gelecek şekilde ayarlayın. Örgüyü sabitlemek ve uçuşmaları önlemek için saçınızı sıkıca çekin.

Örgüye devam etmek için sağ bölümü orta bölümün üzerine örün. İlk bölümü, yeni sağ bölüm olacak şekilde ayarlayın. Saçınızın sıkıca toplandığından emin olun.

Sol bölüme daha fazla saç ekleyin, ardından orta bölümün üzerinden geçirin. Saçınızı sıkı bir şekilde çekerek ayarlayın. Her seferinde ne kadar saç ekleyeceğiniz, saçınızın ne kadar kalın olduğuna bağlı.

Orta bölümden geçmeden önce sağ bölüme daha fazla saç ekleyin. İkili örgünüzü bitirmek için kullanacağınız model bu. Gittikçe saçları toplayarak sol tarafı ve ardından sağ tarafı örmeyi tekrarlayın.

Saçınızın dibine gelene kadar örgüye devam edin

Örgünün sonuna doğru normal bir örgüde olduğu gibi 3 parça elde etmelisiniz. Saçınızı temel bir örgü gibi örmeye devam edin.

Örgüyü sabitlemek için elastik bir bant kullanın

Örgünüzü uçlardan yaklaşık 2,5- 5 cm uzakta olacak şekilde bitirin ve örgünün alt kısmına yakın bir yerden saçınızı toplayın.

Saçınızın diğer tarafını da örün

Başka bir balık sırtı örgü oluşturmak için başınızın diğer tarafında da aynı işlemi uygulayın.

İkili Örgü Modelleri-5 - Saç Bakım Güzellik İkili Örgü Modelleri-6 - Saç Bakım Güzellik

İkili Hollanda örgüsü

İkili saç örgü modelleri arasında en fazla tercih edilen ikili balık sırt örgünün yapılışına detaylıca yer verdik. Bunun yanı sıra farklı ikili örgü modellerini de denemeyi düşünebilirsiniz. Örneğin Hollanda örgüsü (ters örgü). Nasıl yapılacağını keşfetmek için ilgili yazımızı inceleyin.

İkili şelale örgü

İkili örgü modellerinden bir diğeri ise şelale örgü (waterfall braid). Bu model de yine örgüye getirdiği yenilikçi ve modern bakış açısıyla pratik saç modelleri arasında yer alıyor. 

İkili mısır örgüsü

İkili mısır örgüsü, pek çok farklı şekilde yapılabilen esnek bir model. Bu saç modeli ile dilerseniz bir iş toplantısına veya akşam şık bir yemeğe katılabilirsiniz. Aşağıdaki modeller de size ilham verebilir.

İkili Örgü Modelleri-7 - Saç Bakım Güzellik İkili Örgü Modelleri-8 - Saç Bakım Güzellik
İkili Örgü Modelleri-9 - Saç Bakım Güzellik İkili Örgü Modelleri-10 - Saç Bakım Güzellik