0

Hollanda örgüsü, ters örgü de dahil olmak üzere birçok farklı isimle anılır. Aslında tam olarak bir Fransız örgüsü gibi yapılır, ancak bu model için saç tellerini üstten geçirmek yerine alttan geçirmeniz gerekir. Hollanda örgüsü yeni başlayanlar için karmaşık görünse de doğru tüyolarla yapılması oldukça basit. Temel bir Hollanda örgüsü, hemen her saç uzunluğuna uygulanabilir. Eğer saçlarınız çok kısaysa çift Hollanda örgüsü yapmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca Hollanda örgüsü kullanarak birbirinden farklı ve güzel saç modelleri de elde edebilirsiniz.

Hollanda örgüsü nasıl yapılır, öğrenmek için okumaya devam edin.

Hollanda Örgüsü Nasıl Yapılır? Hollanda Örgüsü Modelleri-1 - Saç Bakım Güzellik Hollanda Örgüsü Nasıl Yapılır? Hollanda Örgüsü Modelleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Hollanda örgüsü nasıl yapılır?

Tıpkı standart bir örgü için yaptığınız gibi saçlarınızı üç ayrı tutama ayırıp aşağıdaki adımları takip ederek ters örgü saçı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Adım 1: Saçlarınızı tarayarak hazırlayın

Hollanda örgüsü için taranmış, kuru veya nemli saçlarla başlayın. Örgü için saçlarınızda düğüm veya karışıklık olmaması önemli. Bu nedenle eğer taramanıza rağmen karışıyorsa Elidor Elektriklenme Önleyici 7/24 Şekillendirici Bakım Kremi gibi bir ürünle saçlarınızı daha pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

Saçlarınız ıslakken örgü yapmanız, ısı kullanmadan kıvırcık saçlara sahip olmanızı sağlayabilir. Ama bu modeli yapmayı zorlaştıracağı için kuru veya nemli saçlarla başlamanızı öneririz.

Adım 2: Saç çizgisinden bir tutam saç ayırın

Saçlarınızı geriye doğru tarayın. Ardından ön saç çizginizden bir bölümü ayırmak için başparmaklarınızı saçınızın arasından geçirin. Bu tutam, alın genişliğinde olmalı. Böylece başınızın ortasından aşağıya doğru büyük bir örgü oluşturacaksınız.

Adım 3: Tutamı 3 eşit parçaya bölün

Ayırdığınız tutamı 3 eşit parçaya bölerek, sağdaki parçayı sağ elinizde, diğer iki parçayı ise sol elinizde tutun. Ortadaki parçayı orta parmağınızın üzerinden geçirin ve sol parçayı serçe parmağınızla avucunuzun içinde tutun. Bu, onları ayrı tutmanızı sağlar.

Hollanda Örgüsü Nasıl Yapılır? Hollanda Örgüsü Modelleri-3 - Saç Bakım Güzellik Hollanda Örgüsü Nasıl Yapılır? Hollanda Örgüsü Modelleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Adım 4: Ters örgü saç için standart bir örgüye başlayın

Sağdaki tutamı orta tutamın altından, soldaki tutamı yeni orta tutamın altından geçirin. Bu iki tutamı standart bir örgüde olduğu gibi üstten değil alttan geçirmeniz çok önemli. Aksi takdirde Hollanda örgüsü doğru olmaz.

Adım 5: Ortadakinin altından geçmeden önce, sağ tutama ince bir tutam daha ekleyin

Saç çizginizin sağ tarafından ince bir tutam saç alın ve sağ tutama ekleyin. İki tutamı tek ele alarak orta tutamın altından geçirin. Bunu, örgünün sıkı olduğundan emin olarak yapın. İnce tutam, eklediğiniz sağ tutamdan daha az olmalı.

Adım 6: İşlemi sol tutam için de tekrarlayın

Saç çizginizin sol tarafından ince bir tutam saç alın. Sol tutama ekleyin, ardından orta tutamın altından geçirin.

Adım 7: Enseye kadar ters örgüye devam edin

Ortadakinin altından geçmeden önce sağ ve sol saç tutamlarına ince saç telleri ekleyin. İnce telleri boyut olarak tutarlı tutun ve sıkı ördüğünüzden emin olun. Enseye ulaştığınızda durun.

Adım 8: Standart örgü ile bitirin

Kalan saçları sağ, orta ve sol tutamlarda eşit şekilde toplayın. Sağ ve sol tutamları ortadakinin altından geçirerek standart bir örgü ile bitirin.

Hollanda Örgüsü Nasıl Yapılır? Hollanda Örgüsü Modelleri-5 - Saç Bakım Güzellik Hollanda Örgüsü Nasıl Yapılır? Hollanda Örgüsü Modelleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Hollanda örgüsü modelleri

Ters örgü (Hollanda örgüsü) modelinin temelde nasıl yapıldığını açıkladık. Dilerseniz çift ters örgü modeli, Hollanda örgüsü renkli modeller gibi farklı stilleri de deneyebilirsiniz. İşte birbirinden farklı hollanda örgüsü modelleri

Çift Hollanda örgüsü

Saçlarınız kısaysa çift ters örgü daha kolay olacaktır. Çift ters örgü için saçlarınızı başınızın tam ortasından bir çizgi geçecek şekilde iki eşit parçaya ayırın. Ve her bir parça için yukarıdaki adımları ayrı ayrı uygulayın. Saç modelinizin görünümüne biraz canlılık katmak için örgünüzü sabitleyeceğiniz tokaları rengarenk modeller arasından seçebilirsiniz. 

Renkli hollanda örgüsü

Hollanda örgüsünü renkli modellerle birleştirerek saçlarınıza farklı bir hava katabilirsiniz. Bunun için rasta ipleri ya da sentetik saçlardan yardım alın. Örgüye başlarken ortadaki tutama renkli ipi dikkatli şekilde bağlayın. Renkli görünmesi için kalın bir ip kullanın. Ayrıca ipin saçın arasına girmek yerine üst bölümünde kalmasına dikkat ederek örgünüzü yapmaya özen gösterin. Bu saç modelinizi biraz sıkı yaparak birkaç gün kullanabilirsiniz. Özellikle yazın birkaç gün süren festivallere gitme planınız varsa, festival boyu bu saç modeli ile beğeni toplayabilir aynı zamanda çok rahat edebilirsiniz.

Yalancı Hollanda örgüsü

Eğer Hollanda örgüsünü yapmakta zorlanıyorsanız, farklı bir yöntem ile hollanda örgüsü görünümlü bir saç modeli yapabilirsiniz. Bunun için saçınızı atkuyruğu şekilde toplayın. Atkuyruğunuzu birkaç eşit parçaya ayırın. (boylamasına) Ardından yukarıdan ilk parçayı lastik bir toka ile toplayın. Lastiğin hemen altında kalan açık saçları yukarıda toplandığınız yerdeki saçı ortadan ikiye açarak döndürerek içinden geçirin. Bu işlemi saçınızın altına kadar aynı şekilde birkaç parça olacak şekilde yapın. İşte yalancı Hollanda örgünüz hazır.

Hollanda Örgüsü Nasıl Yapılır? Hollanda Örgüsü Modelleri-7 - Saç Bakım Güzellik Hollanda Örgüsü Nasıl Yapılır? Hollanda Örgüsü Modelleri-8 - Saç Bakım Güzellik

Hollanda örgüsü taç

Örgüler ile yapılan taçlar her zaman her yere uyum sağlayan saç modelleri arasında. Üstelik hem sevimli hem çekici bir görünüm yaran bu modelleri yapmak çok da zor değil. Hollanda örgünüzü bu sefer farklı olarak başınızın önünden aşağıya doğru yapmak yerine bir kulağınızdan öbür kulağınıza balık sırtı tekniği gibi örmeye başlayın. Saçınızın tamamını ördüğünüzde ensenizde örgüleri sabitleyin. Açıkta kalan saçları da arkadan istediğiniz modelde toplayarak örgülü tacınızı elde edebilirsiniz.

Hollanda örgüsü ile ensede topuz

Hollanda örgüsünü kullanarak farklı saç modelleri de elde edebilirsiniz. Bunlardan biri ensede yapacağınız salaş bir topuz. Bunun için saçınızı tam ortadan ayırın ve yukarıdaki adımları takip ederek iki hollanda örgüsü yapın. Ense kısmınızda bu iki örgüyü birleştirin. Saçınız uzunsa birbiri etrafında döndürerek örgülü bir topuz yapabilirsiniz. Siyah tel tokalar ile saçınızı sabitleyin. Saçınızın önlerinden ve kulaklarınızın arkasından birkaç saç teli çıkararak daha salaş bir model de yaratabilirsiniz.

Yarım Hollanda örgüsü

Eğer saçlarınızın boyu uzunsa, tıpkı balıksırtı örgü gibi saçınızın tam tepesinden başlayarak ensenize kadar giden çift bir hollanda örgüsü yapın. Bunun için saçınızı ortadan ya da hafifçe yandan ayırabilirsiniz. Çift örgünüzü ense hizasına geldiğinizde toka ile sabitleyin. Altta kalan saçları açık bırakın ve omuzlarınız üzerinden önünüze alın. Biraz canlılık için yine renkli tokalar kullanabilirsiniz. Ayrıca sezonun trendi saç boncukları da edinerek örgüleriniz arasına bu boncukları geçirebilirsiniz.

Mısır örgüsü, kılçık örgü gibi farklı örgü modellerine dair detaylar için ayrıca ilgili yazılarımızı inceleyebilirsiniz.