0

Hollanda örgüsü, ters örgü de dahil olmak üzere birçok farklı isimle anılır. Aslında tam olarak bir Fransız örgüsü gibi yapılır, ancak bu model için saç tellerini üstten geçirmek yerine alttan geçirmeniz gerekir. Ters örgü yeni başlayanlar için karmaşık görünse de doğru tüyolarla yapılması oldukça basit. Temel bir Hollanda örgüsü, hemen her saç uzunluğuna uygulanabilir. Eğer saçlarınız çok kısaysa çift Hollanda örgüsü yapmayı düşünebilirsiniz. Ters örgü nasıl yapılır, öğrenmek için okumaya devam edin.

Ters Örgü Modelleri (Hollanda Örgüsü), Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Ters Örgü Modelleri (Hollanda Örgüsü), Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Ters örgü nasıl yapılır?

Tıpkı standart bir örgü için yaptığınız gibi saçlarınızı üç ayrı tutama ayırıp aşağıdaki adımları takip ederek ters örgü saçı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Adım 1: Saçlarınızı tarayarak hazırlayın

Hollanda örgüsü için taranmış, kuru veya nemli saçlarla başlayın. Örgü için saçlarınızda düğüm veya karışıklık olmaması önemli. Bu nedenle eğer taramanıza rağmen karışıyorsa Elidor Elektriklenme Önleyici 7/24 Şekillendirici Bakım Kremi gibi bir ürünle saçlarınızı daha pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

Saçlarınız ıslakken örgü yapmanız, ısı kullanmadan kıvırcık saçlara sahip olmanızı sağlayabilir. Ama bu modeli yapmayı zorlaştıracağı için kuru veya nemli saçlarla başlamanızı öneririz.

Adım 2: Saç çizgisinden bir tutam saç ayırın

Saçlarınızı geriye doğru tarayın. Ardından ön saç çizginizden bir bölümü ayırmak için başparmaklarınızı saçınızın arasından geçirin. Bu tutam, alın genişliğinde olmalı. Böylece başınızın ortasından aşağıya doğru büyük bir örgü oluşturacaksınız.

Adım 3: Tutamı 3 eşit parçaya bölün

Ayırdığınız tutamı 3 eşit parçaya bölerek, sağdaki parçayı sağ elinizde, diğer iki parçayı ise sol elinizde tutun. Ortadaki parçayı orta parmağınızın üzerinden geçirin ve sol parçayı serçe parmağınızla avucunuzun içinde tutun. Bu, onları ayrı tutmanızı sağlar.

Ters Örgü Modelleri (Hollanda Örgüsü), Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Ters Örgü Modelleri (Hollanda Örgüsü), Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Adım 4: Ters örgü saç için standart bir örgüye başlayın

Sağdaki tutamı orta tutamın altından, soldaki tutamı yeni orta tutamın altından geçirin. Bu iki tutamı standart bir örgüde olduğu gibi üstten değil alttan geçirmeniz çok önemli. Aksi takdirde Hollanda örgüsü doğru olmaz.

Adım 5: Ortadakinin altından geçmeden önce, sağ tutama ince bir tutam daha ekleyin

Saç çizginizin sağ tarafından ince bir tutam saç alın ve sağ tutama ekleyin. İki tutamı tek ele alarak orta tutamın altından geçirin. Bunu, örgünün sıkı olduğundan emin olarak yapın. İnce tutam, eklediğiniz sağ tutamdan daha az olmalı.

Adım 6: İşlemi sol tutam için de tekrarlayın

Saç çizginizin sol tarafından ince bir tutam saç alın. Sol tutama ekleyin, ardından orta tutamın altından geçirin.

Adım 7: Enseye kadar ters örgüye devam edin

Ortadakinin altından geçmeden önce sağ ve sol saç tutamlarına ince saç telleri ekleyin. İnce telleri boyut olarak tutarlı tutun ve sıkı ördüğünüzden emin olun. Enseye ulaştığınızda durun.

Adım 8: Standart örgü ile bitirin

Kalan saçları sağ, orta ve sol tutamlarda eşit şekilde toplayın. Sağ ve sol tutamları ortadakinin altından geçirerek standart bir örgü ile bitirin.

Ters Örgü Modelleri (Hollanda Örgüsü), Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Ters Örgü Modelleri (Hollanda Örgüsü), Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Ters örgü modelleri

Ters örgü (Hollanda örgüsü) modelinin temelde nasıl yapıldığını açıkladık. Dilerseniz çift ters örgü modeli, Hollanda örgüsü renkli modeller gibi farklı stilleri de deneyebilirsiniz. Saçlarınız kısaysa çift ters örgü daha kolay olacaktır.

Çift ters örgü için saçlarınızı başınızın tam ortasından bir çizgi geçecek şekilde iki eşit parçaya ayırın. Ve her bir parça için yukarıdaki adımları ayrı ayrı uygulayın.

Hollanda örgüsü renkli modellerle ise saçlarınıza farklı bir hava katabilirsiniz. Bunun için rasta ipleri ya da sentetik saçlardan yardım alın. Örgüye başlarken ortadaki tutama renkli ipi dikkatli şekilde bağlayın. Renkli görünmesi için kalın bir ip kullanın. Ayrıca ipin saçın arasına girmek yerine üst bölümünde kalmasına dikkat ederek örgünüzü yapmaya özen gösterin.

Mısır örgüsü, kılçık örgü gibi farklı örgü modellerine dair detaylar için ayrıca ilgili yazılarımızı inceleyebilirsiniz.