0

Son zamanların en popüler örgü modellerinden biri olan kılçık örgüsü yapımını öğrenerek siz de kusursuz görünen bir saç modeline kavuşabilirsiniz. 

Klasik örgü modellerinden sıkılanları yazımıza alalım! Değişik örgü modelleri arasında olan Kılçık örgü modeli ile saçlarınıza havalı ve şık bir görünüm katmanız mümkün. Bu modelleri sokak stilinden podyumlara kadar birçok yerde gördüğünüze eminiz. Özellikle saçlarınız uzunsa kılçık saç örgüsü modellerini kolayca deneyebilirsiniz.

Saçlarınızı toplamak ama aynı zamanda her zamanki modelinden de farklı olsun istiyorsanız, okumaya devam edin. Kılçık örgü, zamansız ve romantik stiliyle imdadınıza yetişiyor. Uzaktan bakıldığında karmaşık ve zor görünen kılçık örgü aslında uygulaması oldukça kolay bir model. Kılçık örgü nasıl yapılır, öğrenmek için okumaya devam edin.

Bonus: Kılçık örgü saç modeli, dikkati yüzünüzde toplayacağı için kaş şekli konusunda tüyolara ihtiyacınız olabilir. Ayrıca Kaşları Gür Gösterme Yolları yazımıza göz atmayı unutmayın.

Kılçık Örgü Nasıl Yapılır? Kılçık Örgü Modelleri-1 - Saç Bakım Güzellik Kılçık Örgü Nasıl Yapılır? Kılçık Örgü Modelleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Kılçık örgü nasıl yapılır?

Kılçık saç örgüsü, kişiye klasik örgü modellerinden daha farklı ve model bir görünüm sunar. Uzun saç modellerinin en sevilenlerinden olan bu model eminiz son zamanlarda sizin de karşınıza sıkça çıkıyor. İşte kılçık örgü yapımı için sırasıyla izlemeniz gereken adımlar.

  • İlk olarak, saçlarınıza doku kazandırmak ve tutuşunu güçlendirmek için TONI&GUY Deniz Tuzu Etkili Şekillendirici Sprey’i uygulayın.
  • Ardından saçlarınızı iki ana bölüme ayırın.
  • Bu iki ana bölümün sağ ve solunda kalan minik tutamları örerek aşağı inmeye başlayın.
  • Kılçık örgünüzün ucunu çok ince ve küçük lastik bir tokayla tutturmanız onu daha çekici kılacak.
  • Dilerseniz örgünüzü hafifçe gevşetebilir ve daha çabasız bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kılçık örgü başlangıçta çoğu kişiye zor gelse de mutlaka denemenizi öneririz. Kılçık saç örgüsü için saçlarınızı tepeden başlayarak örebileceğiniz gibi atkuyruğu sonrası da yapabilirsiniz. Bununla birlikte saçları ortadan ikiye ayırarak, her iki tarafa ayrı ayrı kılçık örgü yapmak da mümkün.

Eğer ilk kez kılçık saç örgüsü yapacaksanız atkuyruğu sonrası örmek sizin için daha kolay olabilir.

  • Bunun için öncelikle saçlarınızı atkuyruğu noktasından sıkıca bağlayın.
  • Sonra atkuyruğunu iki eşit parçaya ayırın.
  • Saçların sağ ve alt kısmından ince bir tutam alarak sol kısma getirin; sol elinizle sıkıca tutun.
  • Sol tarafın alt kısmından ince bir tutam alarak sağ tarafa doğru getirin; sağ elinizle tutun. Böyle sağlı sollu eşit tutamlarla örgünüzü tamamlayın.
  • Örgünüz tamamen bittikten sonra uç kısmını lastik toka ile sabitleyin. Eğer salaş bir örgü hayal ediyorsanız tarağın uç kısmıyla örgü bölümlerini eşit şekilde hafifçe gevşetin.
Kılçık Örgü Nasıl Yapılır? Kılçık Örgü Modelleri-3 - Saç Bakım Güzellik Kılçık Örgü Nasıl Yapılır? Kılçık Örgü Modelleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Kılçık örgü modelleri

Kılçık örgü, en kolay ve şık örgü modellerinden biri. Klasik örgüden farkı ise saçların üç tutama değil de iki tutama ayrılması. Kılçık örgü nasıl yapılır, artık bildiğiniz için farklı modellerle bu harika örgü stiline yenilik katabilirsiniz. İşte tercih edebileceğiniz en iyi kılçık örgü saç modelleri.

Burgulu kılçık örgü

Sevilen kılçık örgü saç modellerinden biri de bu. Bu saç modeli için saçlarınızın ön kısımlarından iki tutamı burgu haline getirip arkada birleştirip lastik tokayla toplayın. Ardından ense hizasına kadar aynı işlemi uygulamaya devam edin. Bu kısımdan itibaren ise kılçık örgüye başlayın. İşte hazırsınız!

Saçlarınızı kolayca örebilmek ve pürüzsüz bir model elde etmek için durulanmayan saç kremlerinden yardım alabilirsiniz.

Salaş kılçık örgü

Bu örgü stilinden yukarıda kısaca bahsetmiştik. Bunu yapmak için klasik bir kılçık örgü oluşturun. Örgünüz bittikten sonra kılçık örgünüzü hafifçe yanlara çekerek genişletin. Böylece salaş ve şık bir saç modeli elde etmiş olacaksınız.

İkili kılçık örgü

Tıpkı klasik örgüde olduğu gibi kılçık örgüde de saçlarınızı iki eşit parçaya ayırıp her bir parça için iki ayrı kılçık örgü yapabilirsiniz. Bu görünüm gündelik kullanım için hem çok şık hem de çok pratik.

Dağınık kılçık örgü

Kılçık örgü modellerinden biri de saçlarınızı dağınık bir şekilde örmenizle elde ediliyor. Bunun için saçlarınızı salaş bir şekilde yarım toplayın. Ardından kılçık örgünüzü saçlarınızı gevşek tutamlar halinde alarak hazırlayın. Saçınız uzunsa kılçık örgünüzü hafifçe yana alarak kullanabilirsiniz.

Yarı toplu kılçık örgü

Saçlarınızı açık kullanmak ama kılçık örgüden de yararlanmak istiyorsanız bu model tam size göre. Bunun için saçlarınızı arkadan yarım toplayın. Ve topladığınız parçayı kılçık örgü şeklinde örün. 

Kılçık örgülü topuz

Harika bir kılçık örgü saç modeli ile karşınızdayız. Üstelik yapması da gerçekten çok kolay. Bu model için saçınızın enseye yakın bölümünden örgü yapmanıza olanak tanıyacak kadar bir tutamı ayırın. Ardından kalan saçların tamamını başın tepesinden bir topuz tokası ile toplayın. En son altta ayırdığınız tutamı kılçık örgü şeklinde örgün ve ucunu lastik toka ile sabitleyin. Bu model için saçlarınızın uzun olması şart. Kılçık örgünüzü topunuzun çevresinde çevirin ve en altta bir tel toka ile sabitleyin. Şimdi tamamen hazırsınız!

Ayrıca ters örgü modelleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Kılçık örgü saç modelini stilinizle tamamlamayı unutmayın! Bunun için stilinize ilham verebilecek 2021 İlkbahar Yaz Sezonu Moda Trendleri'ne göz atabilirsiniz.