0

Saç Örgü modelleri hem pratik hazırlanışları hem de son derece şık bir görünüm sağladıkları için sıklıkla tercih ediliyor. Üstelik örgü modeller gelin saçlarının bile vazgeçilmezlerinden.Kendi içinde birbirinden farklı ve birçok modele sahip örgüler her stil ve her ortama uyum sağlaması ile de çok fazla tercih ediliyor. En çok tercih edilen örgü seçeneklerinden ilki şüphesiz mısır örgüsü. Saçlarınızdan eşit tutamlar halinde ayırıp bunları ellerinizle tutabildiğiniz sürece basit ve şık bir mısır örgüsü yapabilirsiniz.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz mısır örgüsü nasıl yapılır hakkında tüm detaylar ve ilham verici önerilerimiz için yazımızı okumaya devam edin.

Mısır Örgüsü Nasıl Yapılır?: 6 Adımda Mısır Örgüsü-1 - Saç Bakım Güzellik Mısır Örgüsü Nasıl Yapılır?: 6 Adımda Mısır Örgüsü-2 - Saç Bakım Güzellik

Mısır örgüsü nasıl yapılır?

Basit bir mısır örgüsü için sırasıyla izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

  1. Saçlarınızı iki eşit bölüme ayırın.
  2. Sağdaki tutamın altından üçüncü ve daha ince bir tutam daha alın.
  3. Bu ince tutamı başınızın orta kısmına doğru çekin. Sol tarafa bağlayın ve sıkıca çekin.
  4. Şimdi sol tutamdan da ince bir tutam daha alıp başın orta kısmına doğru çekin, ardından sağ tarafa bağlayın ve sıkıca çekin.
  5. Mısır örgüsünü kolay bir şekilde yapabilmek için her bir tutamı parmağınızla tarak gibi ayırarak tutmalısınız. Örgünün tamamını bu şekilde yapmaya devam edin.
  6. Saçlarınızın tamamını ördükten sonra lastik tokayla kuyruk kısmını bağlayın. Mısır örgünüz hazır!
Mısır Örgüsü Nasıl Yapılır?: 6 Adımda Mısır Örgüsü-3 - Saç Bakım Güzellik Mısır Örgüsü Nasıl Yapılır?: 6 Adımda Mısır Örgüsü-4 - Saç Bakım Güzellik

Mısır örgüsü modelleri

Yukarıda basit mısır örgüsü yapımına yer verdik. Ancak mısır saç örgüsü modelleri, pek çok farklı şekilde yapılabilen son derece esnek bir model. Bu saç modelleri ile dilerseniz bir iş toplantısına veya örgünüze birkaç tel toka ekleyerek akşam şık bir yemeğe katılabilirsiniz.

Salaş mısır örgüsü

Cesur ve trend bir görünüm için salaş mısır örgü son derece ideal. Kalın bir mısır örgüsüne dağınık bir görünüm vermek için saçlarınızı biraz kabartmaya ihtiyacınız var. Hatta saçlarınızın ön kısmına krepe bile atabilirsiniz. Ardından sıkı bir mısır örgüsü yaparak kontrollü bir şekilde saçlarınızın üst kısmında örgü ilmeklerini biraz daha gevşetin.

Dağınık mısır örgüsü

Dağınık saç modelleri de her zaman en çok sevilen ve en cool görünen saç modellerinden sayılır. Çok uğraşılmamış bir görünümde olan dağınık saçlar, mısır örgüsü ile birleştiğinde çekici bir görünüm yaratabilir. Mısır örgünüzü bol bir şekilde yaptıktan sonra aralardan birkaç saç tutamnı çekiştirerek dışarı çıkarmayı deneyin.

Mısır Örgüsü Nasıl Yapılır?: 6 Adımda Mısır Örgüsü-5 - Saç Bakım Güzellik Mısır Örgüsü Nasıl Yapılır?: 6 Adımda Mısır Örgüsü-6 - Saç Bakım Güzellik

Yarım mısır örgü

Eğer her zaman doğal bir görünümden yanaysanız yarım mısır örgü modeli tam size göre. Bu model, ortalama bir örgüye kıyasla biraz daha gevşek. Bunun için başınızın iki yanından gelen örgüler, başın arkasında hafifçe toplanır ve aşağıya doğru zarif bir örgü olarak devam eder. Veya saçınızın ortasından tek bir parça alarak mısır örgüyü bu parçaya uygulayabilir ve saçlarınızın geri kalanını açık bırakabilirsiniz. Ayrıca yarım ve örgülü topuz modeli de son zamanların trend saç modellerinden.

Fransız örgüsü

Fransız örgüsü, ters örgü (Hollanda örgüsü) olarak da anılır. Modern bir görünüm sağlayan Fransız örgüsü için üst kısımdan yana doğru alınan saçlar gevşek biçimde aşağıya kadar örülür. Bu doğal ve şık görünüm, hemen her ortama uyum sağlayabilir.

Mısır Örgüsü Nasıl Yapılır?: 6 Adımda Mısır Örgüsü-7 - Saç Bakım Güzellik Mısır Örgüsü Nasıl Yapılır?: 6 Adımda Mısır Örgüsü-8 - Saç Bakım Güzellik

Yandan mısır örgüsü

Eğer saçlarınız uzunsa, omzunuzun bir kenarından aşağı sarkan tek bir örgü hem pratik hem şık örgü saç modellerinden. Saçınızı dilediğiniz yerden ayırın ve omzunuzun bir kenarına alın. Yukarıda bahsettiğimiz adımları takip ederek mısır örgünüzü oluşturun. Biraz farklılık için örgüleriniz arasına renkli boncuklar da ekleyebilirsiniz.

Mısır örgüsüyle çoklu topuz

Bu modeli çok sevecekseniz. En şık mısır örgüsü modelleri arasında olan çoklu topuz için. Saçınıza birkaç salaş mısır örgüsü yapmayı deneyin. Burada 2 farklı model elde edebilirsiniz. Biri kalın parçalar halinde örülmüş mısır örgüsüyle yaptığınız topuz, diğeri ise daha ince ve ayrık parçalar ile yaptığınız topuz. Karar vermek için giydiğiniz kıyafetten de ilham alabilirsiniz. Şık bir parça giyecekseniz, saçınızı ortadan ayırarak sıkı bir mısır örgüsü yapın ve örgüyü başınızın tepsine dolayarak iki topuz elde edin.

Daha salaş bir görünüm için yine saçınızı iki yandan ayırın ve ayırdığınız saç tutamlarına ince birkaç mısır örgüsü ekleyin. Açık kalan saç tutamları olduğundan emin olun. Modelin sırrı saçın tamamını örmemekten geçiyor. Eklediğiniz mısır örgüleri ve açık saçlarınızı başınızın tepesine doğru getirin ve tokaya gelişigüzel dolayarak topuzunuzu oluşturun.

Mısır Örgüsü Nasıl Yapılır?: 6 Adımda Mısır Örgüsü-9 - Saç Bakım Güzellik Mısır Örgüsü Nasıl Yapılır?: 6 Adımda Mısır Örgüsü-10 - Saç Bakım Güzellik

Mısır örgüsüyle topuz

Eğer saçlarınız çok uzunsa mısır örgüsüyle topuz modelini, şık görünmek istediğiniz akşamlar için tercih edebilirsiniz. Bu model için saçlar arkadan ikiye ayrılır ve iki ayrı örgü yapılır. Ardından bu örgüler başın üzerinde bir taç gibi birbirine dolanır.

İkili mısır örgü

Spor ve günlük bir kullanım için ideal olan ikili mısır örgüyü yapmak üzere saçlarınızı iki tutama ayırın. Her iki tutamı da mısır örgü şeklinde örün. Aslında yapmanız gerekenler bu kadar basit. Bu modeli ayrıca, alnınızın hemen bitiminden veya kulak arkası hizasından örgüye başlayarak iki farklı şekilde deneyebilirsiniz.

Balıksırtı mısır örgüsü

Balıksırtı mısır saç örgüsü yapımı, diğer mısır örgü modellerine kıyasla biraz daha karmaşık. Bu model için klasik mısır örgüsü tekniğini kullanmalısınız. Aralarındaki tek fark, tıpkı balıksırtı örgü yapar gibi ince tutamları saçın içinden değil de altından geçirerek almak. Biraz uğraştırsa da emin olun, sonunda uğraştığınıza değecek bir görünüm ortaya çıkacak.

Bonus: Isı ile şekillendirme araçları olmadan saçı kıvırcık yapma amacıyla mısır örgü modellerinden yararlanabileceğinizi biliyor muydunuz? Saçlarınızı ördükten sonra gece boyu bekleyin, sabah saçlarınızı açtığınızda doğal kıvırcık saçlarınızın tadını çıkarın!

Ayrıca Örgülü Yarım Topuz Nasıl Yapılır? ve Hem Pratik Hem Şık: Şelale Örgü yazılarımıza göz atabilirsiniz.