0

Özellikle bahar ve yaz aylarında yapılan düğünlerin vazgeçilmeyen ve en çok tercih edilen gelin saçı modelleri arasında örgülü modeller yer alıyor. Topuz ve at kuyruğu gibi modellere uyum sağlayan örgüler, taç, toka, duvak gibi aksesuarlarla da kişiselleştirilerek kendinizi özel ve güzel hissetmenize de olanak sağlıyor. Üstelik saçınız ister düz, ister dalgalı ister gür ister ince telli olsun. Her saç tipine uygun bir örgü gelin saçı modeli de var.

Balıksırtı örgü, mısır, hasır, sepet, Fransız örgüsü, Helen, Hollanda örgüsü olarak bilinen pek çok saç örgü modeli var. Özellikle kır düğünlerinde romantik ve masalsı bir hava katan örgü gelin saçı modellerini sizin için derledik, kararınızı vermeden önce aşağıdaki seçeneklere bir göz atın.

Örgü Gelin Saçı: Şık Örgülü Gelin Saçı Modelleri-1 - Saç Bakım Güzellik Örgü Gelin Saçı: Şık Örgülü Gelin Saçı Modelleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Örgü Gelin Saç Modelleri

Model konusunda söylediğimiz gibi birçok seçeneğiniz var. Örgü saç modelleri kendi içinde birden çok farklı modele sahip olduğu için, bu saç modellerini kişiselleştirmeniz ve seçtiğiniz gelinliğe uygun hale getirmeniz de oldukça kolay. Şimdi geçelim yapabileceğiniz birbirinden farklı ve güzel örgü gelin saçı modellerine;

Dağınık topuz örgü gelin saçı

İster bir kumsal düğünü, ister kır ister bir salon... Her yerde harika görünmenizi sağlayacak bu model için saçlarınızın en azından omuz hizasında olmasına ihtiyacınız var. Ortadan ayrılan saçlarınızın iki kenardan bol ve kalın örgüler ile tamamlanıp ense kısmınızda dolanarak topuz şekli verilmesi yeterli. Salaş görünüm için elleriniz ile örgüleri biraz genişletmeyi de unutmayın. Ayrıca saçınızın önlerinden çıkaracağınız iki tutam saç da modele ayrı bir hava katabilir.

Örgülü dağınık topuz gelin saçı

Az önce bahsettiğimiz modelden farklı olarak topuz kısmının örgü olduğu bu model özellikle yüksek yakalı ve kollu bir gelinliğiniz varsa tercih edebilceğiniz seçeneklerden. Üstelik uzun duvaklar için de harika olan örgülü dağınık topuz için saçlarınızın üst kısmının hafif dalgalı şekilde toplanması yeterli. Duvağınızı da topuzun tam altına yerleştirebilirsiniz. Bu sayede hem gece boyu rahat hem şık bir saç modeliniz olacak. Örgü modeli ise tamamen tercihinize kalmış. İnce birkaç örgüden oluşan bir topuz yapabileceğiniz gibi tek bir örgüyü topuz etrafına da dolayabilirsiniz.

Örgü Gelin Saçı: Şık Örgülü Gelin Saçı Modelleri-3 - Saç Bakım Güzellik Örgü Gelin Saçı: Şık Örgülü Gelin Saçı Modelleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Örgülü gelin tacı

Her ortama ve davete uyum sağlayan örgüden yapılan taç, gelin saçlarında da sık sık karşımıza çıkıyor. Her gelinliğe uyum sağlayabilen bu modeli yaptırmak için kulağınızın hemen arkasından sağa ya da sola doğru gelen bir örgünün başınızı sarması, alt kısmında kalan saçları ise ense hizasından sıkı bir topuza ihtiyacınız var.

Salaş örgü gelin saçı modelleri

Eğer tercihiniz daha salaş bir saç modelinden yanaysa, bu modeli örgüler ile süsleyebilirsiniz. Salaş saç modelleri arasında en sevilen seçenek şüphesiz ensede yapılan salaş topuzlar. Eğer uzun saçlarınız varsa ve gelinliğinizin sırt dekoltesi varsa, dekolteyi ön plana çıkarmak için salaş bir ensede topuz tercih edebilirsiniz. Bu modeli biraz farklılaştırmak için de ona örgüle eklemeyi deneyin. Dilerseniz salaş topuzun etrafına bir örgü dolayabilir ya da saçınızın bir kısmını balıksırtı örgü yaparak altta kalan kısımları salaş bir topuz ile sabitleyebilirsiniz.

Sıkı topuz örgü gelin saçı modelleri

Birkaç dağınık topuzun yer aldığı listede tabii ki şık ve sıkı bir topuz da olmazsa olmazlardan. Bu model için genellikle saçlar ortadan ayrılarak iyice sabitlenir ve ense kısmından sıkı bir topuz şeklinde toplanır. Gönlünüz bu modelden yanaysa öncelikle her tarzda gelinliğe yakışacağını söyleyelim. Tabii örgüler bu modelin neresinde olacak derseniz, ortadan ayrılmış saçlarınızın sağ ya da sol kısmına ince birkaç balıksırtı eklemeye ne dersiniz. Saçınızın bir tarafına eklenmiş birkaç ince balıksırtı ile harika bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Örgü Gelin Saçı: Şık Örgülü Gelin Saçı Modelleri-5 - Saç Bakım Güzellik Örgü Gelin Saçı: Şık Örgülü Gelin Saçı Modelleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Açık gelin saçına örgü

Eğer straplez ya da ince askılı bir gelinliğiniz varsa saçlarınızı açık bıraktığınız modellere de yönelebilirsiniz. Örgüleri tamamlayan en iyi saçlar doğal bukleli ve dağınık modeller. Saçınızın ortadan ayrılıp sağ ve sol kısımdan iki büyük Hollanda örgüsü yapıldığı bu modelde örgülerinizi dilerseniz saçlarınızın üst kısmından birleştirerek bohem bir hava katabilir, isterseniz de açık olan saçların hemen altından görünmeyecek şekilde de birleştirebilirsiniz. Kabarık olmayan ve danteller içeren bir gelinliğin tamamlayıcısı olabilir. Örgüler arasına birkaç papatya sıkıştırmayı da deneyebilirsiniz.

Örgülü at kuyruğu gelin saçı

Hacimli ve gür görünümde olan bu model için atkuyruğunuzu saçınızın tam arkasından ya da ensenizden yaptırdığınızdan emin olun. Omuzlarınızı açık bırakan bir gelinliğiniz varsa atkuyruğu örgünüze mutlaka ışıltılı tokalar ya da çiçekler serpiştirin. Örgünün çok sıkı olmaması kalın ve esnek olması da bu modelin en önemli noktalarından.

Örgü Gelin Saçı: Şık Örgülü Gelin Saçı Modelleri-7 - Saç Bakım Güzellik Örgü Gelin Saçı: Şık Örgülü Gelin Saçı Modelleri-8 - Saç Bakım Güzellik

Kısa saçlar için örgülü gelin başı modelleri

Yukarıda bahsettiğimiz modellerin neredeyse hepsi kısa saçlar için de uygun. Eğer saçlarınız kulağınızın üstünde bir kısalıktaysa başınızın tam üstünden büyük ve kalın bir balıksırtı model ördürüp kenar kısımları da ıslak görünümlü bir model ile arkaya yapışırabilirsiniz. Şahin modeli adı verilen bu tarz oldukça havalı bir görünüm yaratacak.

Bu model dışında minik taçlar, saçınızın ortadan ayrıldığı iki yandan balıksırtı ile ensenizde sabitlendiği modeller de tam sizin için. Eğer açık bırakmak istiyorsanız saçlarınızın aralarına incecik örgüler serpiştirebilirsiniz. Zaten saçınız kısa olduğu için hemen hemen her gelinlik modeliyle uyum sağlayacak. Eğer daha sıkı ve topuz benzeri modellerden istiyorsanız saçınızın alt kısmına çıt çıt saçlar taktırıp bu ekleri ensede dolayarak topuz haline getirebilirsiniz.

Bohem bir gelinliğiniz ve kır düğünü planınıza varsa ince ve küçük örgüler ile tüm saçlarınızı örebilirsiniz. Tıpkı afro örgüler gibi olan bu model de tarzınıza değişik bir hava katacaktır. Saç aksesuarlarından ve doğal çiçeklerden yapılan taçlardan yararlanmayı da unutmayın.