0

Kendinizi en özel, belki de en güzel hissetmek istediğiniz günlerin başında gelen düğün günü birçok detayı da beraberinde getiriyor. Gelinlik seçmek, ona uygun saç modeli ve makyaja karar vermek, ayakkabılarda rahatlığa mı yönelmeliyim şıklığa mı sorularını cevaplamak hatta saçınızda kullanacağınız tokaya kadar, her detayı düşünmek zorundasınız. Tabii bunlar tatlı stresler, birine karar verdiğinizde diğerleri de hızla hallolacak. Bu yazıya göz attığınıza göre saç modeliniz konusunda bazı düşünceleriniz var bile. Sanıyoruz gönlünüz saçlarınızı açık bıraktığınız bir gelin saçından yana...

Açık Gelin Saçı Hakkında Merak Ettikleriniz-1 - Saç Bakım Güzellik Açık Gelin Saçı Hakkında Merak Ettikleriniz-2 - Saç Bakım Güzellik

Açık gelin saçı hangi gelinliğe yakışır?

Öncelikle açık gelin saçını gelinliğiniz ve hatta düğün yerinizle uyum sağlaması açısından değerlendirmelisiniz. Eğer gelinliğiniz kapalı yaka, uzun kollu ve yüksek yakalı, kayık ya da balıkçı yaka denilen modellerden ise, saçlarınızın açık olması kalabalık bir görünüm yaratacak. Bu yüzden gelinliğiniz bu modellerde ise daha farklı seçeneklere, örgü gelin saçlarına ya da topuz modellerine yönelmenizde fayda var.

Eğer gelinlik tercihinizi, straplez, V yaka, ince askılar ya da düşük omuzlu modellerden yana kullandıysanız saçlarınızı açık bırakmak doğru tercih olacaktır. Tabii eğer derin bir sırt dekolteniz  varsa saçlarınız ile dekolteyi kapatmak gelinliğin özelliğini bozacaktır.

Açık Gelin Saçı Hakkında Merak Ettikleriniz-3 - Saç Bakım Güzellik Açık Gelin Saçı Hakkında Merak Ettikleriniz-4 - Saç Bakım Güzellik

Açık gelin saçı modelleri

Tamamen açık

Genellikle her yüz tipine yakışan, günlük hayatta da çoğu kadının tercih ettiği tamamen açık saç özellikle oval ve uzun bir yüz tipinize varsa kusursuz bir görünüm yaratabilir. İster düz bir fön ister kalın ve büyük bukleler ile kullanabileceğiniz bu modeli kişiselleştirmek tamamen size kalmış. Açık bırakacağınız saçlarınızı yandan, ortadan ayırabilir belirli yerlerine küçük saç aksesuarları takabilirsiniz. Duvak kullanacaksanız, saçlarınızın arkasına, ense kısmınıza duvağı sabitleyebilirsiniz. Başınızın ortası ve üst kısımlar rahatsız hissetmenize neden olabilir.

*Eğer yüzünüz küçükse, dalgalı ve kabarık açık modeller yüzünüzün daha küçük durmasına sebep olabilir. Tabii söylemeden geçmeyelim saç uzunluğunuz kulaklarınızın altında bir hizadaysa yüz şekliniz ne olursa olsun saçınızı açık bırakabilirsiniz.

Burgular

Saçlarınızı ortadan ayırıp ön kısımlarından iki tutamı burgu şeklinde dolayarak başınızın arkasında sabitlediğiniz bu model romantik ve zarif bir görünüm yaratabilir. Yuvarlak ya da kalp şeklinde bir yüzünüz varsa, yüzünüzün şekillendirip boyut katmaya da yardımcı olur. Saçlarınızın açıkta kalan kısmında ise büyük dalgalar tercih edebilirsiniz.

Yarım örgü

Örgü modelleri her türlü davette, etkinlikte ve hatta gelin saçlarında da sıklıkla tercih edilen saç modellerinden. Bunu göz önünde bulundurarak açık bıraktığınız saçlarınızın dilediğiniz kısmına sınırsız örgü seçeneklerinden biriyle farklılık katabilirsiniz. En çok tercih edilen örgü taca ne dersiniz? Başınızın etrafını saran balıksırtı bir örgünün taç görünümü verdiği modelde açıkta kalan kısımları ister düz ister dalgalı şekilde kullanabilirsiniz. Ya da yandan ayırdığınız saçların az olan kısmını aşağıya doğru inen sıkı ve ince bir örgü ile tamamlayabilirsiniz.

Açık Gelin Saçı Hakkında Merak Ettikleriniz-5 - Saç Bakım Güzellik Açık Gelin Saçı Hakkında Merak Ettikleriniz-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç aksesuarları

Taçlar, çiçekler, tokalar... Birbirinden farklı saç aksesuarı gelin saçı denildiğinde daha sınırsız seçeneklerle karşımıza çıkabiliyor. Saçı arkadan sarabilecek birbirinden farklı modeller, başınızın tam tepesine takacağınız yuvarlak taşlı ya da çiçekten yapılan taçlar trendler arasında. Seçimi, gelinliğinize ve tarzınıza göre yapabilirsiniz. Daha sadelikten yanaysanız ve ince askılı, eteği çok kabarık olmayan bir modelde gelinliğiniz varsa, saçınızın bir kısmında küçük bir örgü yapıp örgülerin içinde küçük çiçekler yerleştirebilir ya da “Bugün şaşalı görünmeyeceğim de ne zaman görüneceğim” diyenlerdenseniz taşlı taçları açık bıraktığınız saçlarınız üstüne yerleştirebilirsiniz.

Açık gelin başının dezavantajları var mı?

Saç modeliniz tamamıyla açık bir modelden oluşacaksa, gece boyu dağılmalarına engel olamayabilirsiniz. Düğününüz kır, sahil gibi açık alanlarda olacaksa, rüzgarın, nemin etkisiyle de bozulmalarla karşılaşabilirsiniz. Tabii bir de dans edeceğinizi ve beraberinde terleyeceğinizi var sayarsak saçlarınızın elektriklenmesi ve kabarması gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Kuaförünüz tabii ki bu olası durumlara karşı çözüm bulacaktır ama yine de göz ardı etmemeniz gereken bu problemleri hatırlamakta fayda var.