0

Elma sirkesi yalnızca sağlığınız için değil saçlarınız için de oldukça faydalı. Tam da bu yüzden elma sirkesinin saçlara olan etkisi yıllardır dillere pelesenk. Peki, nedir elma sirkesinin saça faydaları?

  • Saçlarınızı canlı gösterir. 
  • Saçların daha hızlı uzamasına destek olur. Saç kırıklarını onarmaya yardımıcıdır.
  • Saç dibindeki yağ, kir gibi artıkları arındırır. Ayrıca saç derisindeki kaşıntıyı hafifletebilir. Bu faydası ile yağlı saçlar için bir çözüm olabilir.
  • Saçları yumuşatır.

Bonus: Tüm bu özellikleri sebebiyle elma sirkesini rahatlatıcı bir detoks banyosu için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Ayrıca Saçlarınızı Kaç Günde Bir Yıkamalısınız? yazımız ilginizi çekebilir.

Saçlarınızı Neden Elma Sirkesiyle Yıkamalısınız?-1 - Saç Bakım Güzellik Saçlarınızı Neden Elma Sirkesiyle Yıkamalısınız?-2 - Saç Bakım Güzellik

Hangi elma sirkesi saçta kullanılabilir?

Her elma sirkesi saça uygun değildir. Organik elma sirkesi kullanmalısınız. Organik elma sirkeleri biraz bulanıktır bu da seçerken size fikir verebilir. 

Elma sirkeli saç bakım solüsyonu nasıl hazırlanır?

Elma sirkesini saçınıza direkt uygulamamalı, hazırlarken suyla olan ölçüsüne dikkat etmelisiniz. 1/1 ölçü kullanabilirsiniz; yani ne kadar su kullanıyorsanız o kadar elma sirkesi ekleyin.

Ancak cildiniz hassassa bu oranı 3 su 2 elma sirkesi şeklinde dengeleyin. Sıcak suyla oluşturduğunuz karışımı sprey bir şişeye aktarabileceğiniz gibi direkt olarak duşta da kullanabilirsiniz..

Sprey şişeye koyduğunuzla yapacağınız uygulamanın daha eşit olacağını unutmayın. Sprey şişedeki elma sirkesini iki hafta kadar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. 

 

Elma sirkesi saça nasıl uygulanır?

Normal bir şekilde kapta karıştırdığınız elma sirkesi solüsyonunu duş sırasında şampuanlama etabından sonra (saçlarınızı tamamen duruladığınızdan emin olun) saçlarınıza yedirerek uygulayabilirsiniz.

Eğer saçlarınızda işlem varsa ya da yıpranmışlarsa saç kreminden sonra kullanabilirsiniz. Saçlarınızda 10 dakika beklettikten sonra da hafifçe durulayabilirsiniz.

Önemli Not: Elma sirkesini saçınıza doğrudan uygulamadan önce yine de bir uzmana danışabilirsiniz.

Saçlarınıza elma sirkesiyle bakım yaptıktan sonra ikili örgü modellerinden ilham alarak şekillendirmeye ne dersiniz? Örgü modelleri, saç sağlığınız için ısı ile şekillendirme araçlarına mola verdiğiniz dönemlerde imdadınıza yetişebilir. Bu modelleri birçok ortamda rahatlıkla kullanabilir, hatta örgülerinizi açtıktan sonra da saçlarınızda oluşan doğal dalganın tadını çıkartabilirsiniz.