0

Bazen saçlarınız düzenli olarak yıkamanıza rağmen günün sonunda bile yağlanır. Ağırlaşan, kirli görünen yağlı saçlarla mücadele için ilk olarak saçlarınızın yağlanma problemini ortadan kaldırmaya odaklanın. Peki, saçlar neden yağlanır? İşte saçlarınızın hızlı yağlanmasının olası nedenleri.

Saçların Hızlı Yağlanmasının Sebepleri-1 - Saç Bakım Güzellik Saçların Hızlı Yağlanmasının Sebepleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç derisini fazla yıkamak saçları yağlandırır

Saç derisini fazla yıkamak derinin nemini kaybetmesine ve kurumasına yol açar. Kuruyan saç derisine vücut daha fazla sebum göndererek olduğundan daha fazla yağlanmasına neden olur.

Az yıkamak da saçları yağlandırır

Günlerce yıkanmayan saçlar doğal olarak kuru kalmaz ve yağlanmaya başlar.

Mevsim, saçların yağlanmasında etkilidir

Saçlarınız yaz aylarında terleme nedeniyle daha çok yağlanır. Kış mevsiminde ise saç deriniz düşük sıcaklıklar yüzünden kurumaya meyillidir ve tıpkı aşırı yıkandığında olduğu gibi daha çok yağlanabilir.

Psikolojik ve hormonal durum yağlanmayı arttırabilir

Regl dönemi, stres, menopoz gibi birçok durum saç derisinde sebum artışına neden olabilir. Bu da saçlarınızın daha çok yağlanması anlamına gelir.

Saçların Hızlı Yağlanmasının Sebepleri-3 - Saç Bakım Güzellik Saçların Hızlı Yağlanmasının Sebepleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Ellerinizi sürekli saçlarınıza götürmeniz saçlarınızı kirletir ve yağlandırır

Eğer saçlarınızın hızlı yağlandığını düşünüyorsanız gün içinde saçlarınıza fazla dokunmamaya özen gösterin.

Hızlı yağlanan saçlara bakım yaparken tüm bu detaylara dikkat etmeniz önemli. Ayrıca günü kurtarmak için kuru şampuandan da yararlanabilirsiniz.

Saçların Hızlı Yağlanmasının Sebepleri-5 - Saç Bakım Güzellik Saçların Hızlı Yağlanmasının Sebepleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Hızlı yağlanan saçlar nasıl yıkanmalı?

Saçları iki günde bir yıkamak idealdir. Bu sayede ne az ne de çok yıkamış olursunuz. Suyun sıcaklığını ılık olacak şekilde ayarlamanızı ayrıca tavsiye ediyoruz. Ayrıca elma sirkesi ile durulama gibi doğal yöntemlerden de yararlanabilirsiniz. Elma sirkesini saçınıza direkt uygulamamalı, hazırlarken suyla olan ölçüsüne dikkat etmelisiniz. 1/1 ölçü kullanabilirsiniz; yani ne kadar su kullanıyorsanız o kadar elma sirkesi ekleyin.