0

Konu çeşitli saç tiplerinin bakımına gelince, bu konuda tek bir ortak paydanın olmadığını hepimiz biliyoruz. İşte “Saçlar kaç günde bir yıkanmalı” sorusu da bunlardan biri. Siz de çoğu insan gibi şampuan kullanmadığınız bir günde randevunuza gitmeye cesaret edemiyor olabilirsiniz. Bu yüzden saç bakımının büyük bir bölümünü oluşturan saç yıkama sıklığı noktasında doğru cevabı bulmak kurtarıcı hamledir.

Saç yıkama sıklığını belirlerken saç tipi, dokusu ve uzunluğu bariz faktörler. Ancak saç derisinin durumu, egzersiz yapma sıklığınız, yaşadığınız yerdeki kirlilik seviyesi gibi yaşam tarzı seçimleri, dikkate alınması gereken ve daha az bilinen değişkenler.

Dolayısıyla saçlar kaç günde bir yıkanmalı sorusunun herkese uyan tek bir evrensel cevabı yok. Yine de her şey saç tipinizin ne olduğunu doğru şekilde belirlemekle başlar.

Saç Tipine Göre Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Tipine Göre Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kuru saçlar kaç günde bir yıkanmalı?

Eğer kuru saçlara sahipseniz saçlarınızı haftada bir veya iki kez yıkayın. Ancak saçlarınızı kuruluğa karşı korumak için bu işe gerçekten zaman ayırarak yıkama rutininizin gerçekten özel olmasını sağlayın.

Özellikle kıvırcık veya kalın telli saçlar doğal olarak kuruma eğiliminde ve bu da saç tellerinin genişlemesine ve daha fazla kabarmasına neden oluyor. Bunu engellemenin en etkili yolu ise ekstra nem kazandırmak için şampuanla birlikte bir saç kremi kullanmak veya onarıcı saç maskesi uygulamak.

Yağlı saç kaç günde bir yıkanmalı?

Burada bir sürpriz yok. Yağlı saçlar günlük olarak yıkanmalı. Bu noktada kullandığınız bakım ürününden çok teknik önemli. Yağlı saçları yıkamanın en etkili yolu, onu bölümlere ayırmak. Köpürtme sırasında sürtünme yaratmak yerine saç derisini temizlemek için nazikçe parmaklarınızı kullanın, böylece köklere oksijen kazandırmak için folikülü ve saç köklerini harekete geçirmiş olursunuz. Daha sonra saçlarınızı iyice durulayın. Yeterince durulamamaya bağlı olarak gelişen ürün birikimi, yağlı görünümü hızlandırır. Ayrıca saç kremini de yalnızca saç uçlarına uygulamayı unutmayın.

Bu noktada saçlarınızın daha temiz ve hacimli görünmesini sağlayacak yağlı saç modellerinden de ilham alabilirsiniz.

Saç Tipine Göre Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Tipine Göre Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kepekli saç kaç günde bir yıkanmalı?

Kepek, son derece yaygın bir saç derisi problemi. Ve çoğunlukla saç deriniz ve saç bakımınızla ilgisi yok. Genetik, cilt mikroorganizmalarının dengesi ve alerjiler gibi farklı nedenleri olabiliyor. Eğer kepek sorunu yaşıyorsanız yumuşak ve nemlendirici bir şampuan, bu sorunu en aza indirmek için etkili olabilir. Elidor Kepeğe Karşı Etkili 2’si 1 Arada Şampuan’ı deneyin. B3 vitamini, çay ağacı yağı & aloe vera içeren bu özel formül, saç derinize sıkı bir bakım uygulayarak saçlarınızı kepeksiz* ve ipeksi yumuşaklığa kavuşturur (*Düzenli kullanımda gözle görülür kepeği önlemeye yardımcı olur).

Bonus: Ayrıca kepek problemine karşı elma sirkesinin saça faydaları hakkında daha fazlasını keşfedebilirsiniz.

İnce telli saçlar kaç günde yıkanmalı?

İnce telli saçlar genelde düz olma eğilimindedir, bu da saç tellerinin diğer saç tiplerine kıyasla daha hızlı yağlanması anlamına gelir. Bu yüzden çoğu ince telli saçlı insanın saçlarını her gün yıkaması gerekir. Daha da önemlisi saçlarınızı nasıl yıkayacağınızı bilmelisiniz.

Elidor Gün Boyu Hacimli Saçlar Şampuan By Elvin Levinler gibi bir ürünle başlayın. Ürünü sadece fındık büyüklüğünde kullanın. İnce saçların çok fazla şampuana ihtiyacı yoktur. Şampuanı doğrudan saç derinize uygulamayın. Bunun yerine, önce ellerinizde köpürtün ve ardından saç derinize masaj yaparak uygulayın. İnce telli saçlar için durulama da son derece önemli. Saçlarınızın daha pürüzsüz ve parlak görünmesi için aşırı sıcak su kullanmaktan kaçının.

Saç Tipine Göre Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Tipine Göre Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kıvırcık saç kaç günde yıkanmalı?

Kıvırcık saçların daha kuru olma eğiliminde olduklarını belirttik. Bu yüzden saçlarınızdaki doğal yağların etkisini göstermesi için yıkamadan ne kadar uzun süre kullanabilirseniz o kadar iyi.

Kıvırcık saçlar için genel bir kural, nemlendirici bir şampuan ile haftada 1-2 kez yıkama rutini, ardından saç kremi ile bakım yapmak. Saç kremi için uçlardan başlayın ve yukarıya doğru ilerleyin. Eğer zamanınız varsa birkaç dakika bekletin.

Protez saç kaç günde bir yıkanmalı?

Konu protez saç olduğunda da yıkama rutini önem taşıyor. Protez saçlar, tıpkı doğal saçlarınız gibi çevresel koşullardan etkilenerek kirlenir. Benzer şekilde kullandığınız bakım ürünlerinden de en az doğal saçlarınız kadar etkilenirler. Protez saç kullanan kişilerin saç yıkama sıklığı konusunda öncelikle uygulamayı yapan kişilerden görüş alması gerekir. Bu şekilde çok daha sağlıklı bir karar verebilirsiniz. Bununla birlikte protez saçlar için de yukarıda açıkladığımız gibi saç tipinize uygun bir bakım rutini benimseyebilirsiniz.