0

Dümdüz saçlarında farklılık arayan ve saçlarına hareket kazandırmak isteyenler için su dalgası perma en ideal alternatiflerden. Su dalgası perma kalıcı su dalgası olarak da bilinir. Bioform adlı bir kimyasal kullanılarak yapılan bu su dalgası çeşidinde saçlar iri bigudilere sarılır. Saç dokusunu dalgalı bukleler oluşturmak saçları çok daha göz alıcı hale getirir. Özellikle orta ve uzun saçlara sahip kişilerin tercihi olan perma su dalgası, kısa saçlılarda havalı bir görünüme imkan tanır. Peki, su dalgası perma nasıl yapılır? Su dalgasının kalıcı olması için bilmeniz gerekenler neler? Gelin kalıcı su dalgasına dair merak edilenlere yakından bakalım.

Su Dalgası Perma Nedir, Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Su Dalgası Perma Nedir, Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Su Dalgası Perma Nedir?

Su dalgası perma kalıcı perma uygulamalarından biri. Saçlarında kalıcı dalgalar oluşturmak isteyenlerin tercihi olan su dalgası perma, saçlarda kabarık ve dikkat çekici görünüm sunar. Bioform adlı kimyasal solüsyon eşliğinde saçlara uygulanan işlemde saçlar permaya benzer şekilde iri bigudilerle sarılır. Uygulanan kimyasal ürünle birlikte saçın en dışındaki tabaka açılır ve bigudi ile dalgaların kalıcı hale gelmesi mümkün olur. Kalıcı su dalgası ile daha dalgalı saçlara kavuşulması hedeflenir. Perma çeşitleri su dalgası ile aynı prosedürlere sahip olsa da kullanılan bigudiler sayesinde bu iki saç stili farklılık gösterir. Permada saçlar ince tutamlar halinde sarılır ve kıvırcık saç görünümü yakalanır. Su dalgasında ise daha iri bigudiler kullanılarak saçların dalgalı hale gelmesi sağlanır. Öte yandan “Bigudi nedir nasıl kullanılır?” diye merak ediyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Su Dalgası Perma Nedir, Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Su Dalgası Perma Nedir, Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kısa Saça Su Dalgası Perma Nasıl Yapılır?

Saçlarınız iri bigudilere 2,5 kez sarılacak boyuttaysa kısa saça su dalgası yapabilirsiniz. Kısa saça su dalgası adımları şu şekildedir:

 

 • Kuaförde dört bölüme ayrılan saçlardan iki kısım üstte, iki kısım da altta konumlanır.
 • Saçın ense kısmından tutamlar alınıp kimyasal ilaç sürülür ve işleme başlanır.
 • Saçlarınızın ilk önce ön taraflarına, ardından arka taraflarına iri bigudiler sarılır.
 • Saçlara bigudi sarılırken saçların tam dibinden değil, 1-2 cm boşluk bırakarak sarma işlemi yapılır. Bu sayede kimyasal ürünün saç diplerine değmesi engellenir.
 • Ardından tüm saça kimyasal solüsyon sürülür ve 15 dakika beklenir. Son aşamada saça tekrar ilaç sürülür.
 • Son olarak saçlar iyice durulanır ve köpükle saçlara şekil verilir.
Su Dalgası Perma Nedir, Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Su Dalgası Perma Nedir, Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Uzun Saça Su Dalgası Perma Nasıl Yapılır?

Uzun saçlarda su dalgası kabarık ve hoş görünümlü dalgalar yaratmak için harika bir yöntemdir. Dalgaların boyutuna göre iri bigudi seçimi yapılır. Uzun saça su dalgası aşamaları aşağıdaki gibidir:

 

 • Saç birkaç bölüme ayrılır ve ense kısmından saç tutamları alınarak ilaç sürülür.
 • Saçları bigudiye sararken dipten 2-3 cm boşluk bırakmak gerekir.
 • Saçlar önce önler, sonra arkalar olmak üzere eşit şekilde sarılır.
 • Sarma işleminden sonra tüm saçlara bioform solüsyon uygulanır.
 • 15-20 dakika bekletilen saçlara başka bir solüsyon daha sürülür ve saçlar durulanır.
 • İyice yıkanan ve arındırılan saçlara köpükle istenen şekil verilebilir.

 

Kalıcı su dalgasını uzun süre kullanmak mümkündür. Su dalgası yaptıran kişilerin saçlarını vigo yardımıyla kurutması ve saç şekillendirme süreçlerinde  köpük kullanması tavsiye edilir. Uzun saçlar için bigudi seçerken istenen dalga boyuna göre farklı büyüklükte bigudiler tercih edilebilir. Dalga genişliğinin fazla olması saçların da doğal görünmesine yardım eder. Kalıcı su dalgası işlemi saçlara istenen sıklıkta uygulanabilir. Su dalgası perma işleminin ömrü dolduğu zaman saçlardaki dalgalar yavaş yavaş açılmaya başlar. Ancak bu aşamada da kıvrımlar düzgün durduğu için saçlarınızın hoş görünümü devam eder. Eğer “Kalıcı dalgalı saç nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız içeriğimizi hemen inceleyebilirsiniz.

Su Dalgası Perma Nedir, Nasıl Yapılır?-7 - Saç Bakım Güzellik Su Dalgası Perma Nedir, Nasıl Yapılır?-8 - Saç Bakım Güzellik

Kalıcı Su Dalgası Kullanmanın Avantajları

Kalıcı su dalgası son yıllarda saçlarda sıkça tercih edilen uygulamalardan biri. Kalıcı su dalgasının en önemli kullanım avantajları şu şekildedir:

 

 • Kalıcı su dalgası sayesinde saçlarınızı düzleştirmek ve forma kavuşturmak için sürekli fön çektirmek zorunda kalmazsınız.
 • Su dalgası perma yaptırdığınızda saçlarınızı gün içinde hafifçe tarayarak dışarı çıkabilir ve ayna karşısında saatlerce saçınızla uğraşmazsınız.
 • Dalgalı saçların havalı görünümü sayesinde dikkat çekici bir saç stiline sahip olabilirsiniz.
 • Kalıcı su dalgası yaptırdığınız saçlarınızı toka veya taç gibi saç aksesuarlarıyla farklı şekillerde kullanabilirsiniz.
 • Su dalgası perma uygulaması her saç tipine ve saç rengine başarılı şekilde uyum sağlar.
 • İşlem sonrasında saçlarınızı istediğiniz zaman boyayabilir veya saçlarınızda renk değişiklikleri yapabilirsiniz.
 • Su dalgasını birkaç defa yaptırdıktan sonra saçlarınız alışacağı için uygulamayı daha uzun süre kullanabilirsiniz.
Su Dalgası Perma Nedir, Nasıl Yapılır?-9 - Saç Bakım Güzellik Su Dalgası Perma Nedir, Nasıl Yapılır?-10 - Saç Bakım Güzellik

Su Dalgası Uygulaması Ne Kadar Kalıcıdır?

Su dalgası perma işlemi saç tipine göre değişmekle birlikte en az 4-6 ay, en fazla 1 yıl kullanım ömrüne sahiptir. İşlemi yaptırdığınız ilk aylarda saçlarınızdaki dalgalar oldukça canlı ve yoğun görünür. Profesyonel bir kuaföre danışarak yaptırılan uygulama işlem görmemiş saçlarda daha uzun süre kullanılabilir. Röfle veya açıcı işlemi görmüş saçlarda uygulamanın kalıcılığı daha az sürebilir. Su dalgası işlemi en çok orta ve uzun boydaki saçlara yakışır.

Su Dalgası Perma Nedir, Nasıl Yapılır?-11 - Saç Bakım Güzellik Su Dalgası Perma Nedir, Nasıl Yapılır?-12 - Saç Bakım Güzellik

Su Dalgasının Kalıcı Olması İçin Yapılması Gerekenler

Su dalgası perma uygulamasının kalıcılığını artırmak için aşağıdaki noktaları göz önüne alabilirsiniz:

 

 • Saç kremi su dalgası işleminin ömrünü kısaltır. Bu nedenle su dalgası yaptırdıktan sonra saç kremini çok az miktarda kullanmayı tercih edin.
 • Yaz aylarında deniz ve havuza girdikten sonra saçlarınızı hemen arındırmaya özen gösterin.
 • Şampuan seçimi yaparken içeriğinde paraben olmayan ürünleri tercih edin. Bitkisel şampuanlar kullanmak su dalgasının ömrünü uzatacağı için tavsiye edilir.
 • Yaz aylarında güneşe çıkarken saçlarınıza güneş koruyucu serum sürerek saçlarınızı güneşin zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz.
 • Saçlarınızı güneşe doğrudan maruz bırakacak ortamlardan kaçınmaya dikkat edin.
 • Su dalgası işleminin ardından saçlarınızı çok sık aralıklarla boyamayaya çalışın.
 • Saçlarınızı doğal halinde kullanmak, saç şekillendirme işlemlerinden uzak durmak su dalgasının bozulmasını önler ve saçlarınızın formunu daha uzun süre korumasına yardım eder.

 

Siz de saçlarınızda değişiklik yapmak istiyorsanız su dalgası perma uygulamasını deneyerek saçlarınıza hareketli bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bunun yanında günlük saç bakım rutininizde Elidor Collagen Blends Sülfatsız Saç Bakım Şampuanı Moisture Boom Yoğun Nem Terapisi 350 ml ürününü kullanabilirsiniz. Kuruyarak yorgun düşen saçlara nem desteği sunan şampuan saçların nemlendikçe canlanmasına imkan tanır. Hyaluronik asit ve kolajen içeren formüle sahip ürün 24 saat parlayan saçlara kavuşmayı sağlar. Sülfatsız ve silikonsuz şampuan sayesinde narin saçlarınıza bakım desteği sunabilirsiniz.