0

Yıllardır en çok tercih edilen, her sene manikür trendleri arasına mutlaka giren french manikür evde kendinizin de uygulayabileceği oldukça kolay ve klasik manikür modellerinden.

French manikür 1920'lerde yaratılan, çok açık pembe veya şeffaf oje üzerinde tırnakların uçlarına uygulanan beyaz renkle elde edilen bir manikür. Uç kısımdaki beyazları keskin ve düzgün şekilde elde etmek zor göründüğünden genellikle manikür salonlarında yaptırılsa da aslında bu manikürü basit tüyolarla evde de uygulayabilirsiniz.

French Oje Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik French Oje Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Adım 1: Tırnaklarınızı temizleyin

Eğer tırnaklarınızda oje varsa, bir pamuğu aseton ile ıslatarak ojeleri iyice temizleyin. Tüm köşe ve kenarların iyice temizlendiğinden emin olun. Aksi takdirde kusursuz bir görünüm elde edemeyebilirsiniz.

Adım 2: Tırnaklarınızı kesin

Eğer tırnaklarınız çok fazla uzadıysa onları kısaltmanız gerekiyor. Uzun tırnaklarda beyaz uçlar kalın göründüğü için french manikür için çok fazla tercih edilmiyor. Tüm tırnaklarınızın aynı uzunlukla olduğundan emin olun.

Adım 3: Törpüleyin

Sırada tırnaklarınıza şekil verme işlemi var. Bunun için törpü kullanarak dilediğiniz şekli verebilirsiniz. İsterseniz oval, kare, küt ya da badem tırnak şeklinde törpüleyebilirsiniz. French manikürde en çok tercih edilen tırnak şekli küt ve badem tırnak törpüleridir. Her bir tırnağı eşit şekilde törpüledikten sonra tırnak tamponunu tırnaklarınızın üstünde gezdirerek onları parlatın.

Adım 4: Tırnaklarınızı suda bekletin

Tırnak etlerinizin yumuşaması ve manikür işlemi için tırnaklarınızı ılık suda biraz bekletmek önemli. Ellerinizi ılık suya sokmadan önce tüm tırnak etlerinize biraz Vaseline Original Jel Krem uygulayarak daha kolay yumuşamalarını sağlayabilirsiniz. Suyun içine de hindistan cevizi, badem gibi doğal yağlardan dilediklerinizi de ekleyebilirsiniz. Birkaç dakika beklettikten sonra ellerinizi sudan çıkarın, sürdüğünüz Vaseline’i tüm tırnaklarınıza yedirin ve ellerinizi havlu kağıt ile kurulayın.

French Oje Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik French Oje Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Adım 5: Tırnak etlerinizi ittirin

Tırnak etlerinizi profesyonel olmayan aletlerle keserseniz bu, tırnaklarınızın büyüdüğü alanı enfeksiyona açık hale getirir ve çıkıntılar, renk bozuklukları gibi durumların oluşmasına neden olur. Bu yüzden tırnaklarınızı kesmek yerine tırnak etlerinizi geriye ittirmeniz yeterli olacaktır. Bunun için bir tırnak eti ittirici çubuk kullanabilirsiniz.

Manikür ve tırnak bakımı işleminin sonuna geldiniz, şimdi ikinci uygulama olarak tırnakları ojelemek geliyor.

Adım 6: Bir baz uygulayın

Bu kısımda kullanmanız gereken oje renklerini söyleyelim. En alt için bir kemik beyaz, ya da çok açık pembe, uçlar için beyaz ve en üst için şeffaf bir ojeyi hazırlayın. Bunun dışında hazır french manikür setlerinden de satın alabilirsiniz. Fırçayı kütiküllerden yani tırnak etlerinden uçlara doğru çekerek uygulayın. Tüm tırnakların bazını uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin ve ikinci katı sürün.

Adım 7: Sıra beyaz uçlarda

En tedirgin olunan kısım beyaz uçları elde etme kısmı. Bu noktada yara bandı ya da şeffaf bantlardan ya da tamamen bu işlem için üretilmiş french manikür bantlarından yararlanabilirsiniz. Tırnaklarınızın uç kısımlarının hemen altına bantları yapıştırın ve bantın üst kısmında kalan bölgeyi beyaz oje ile boyayın. Bantları yapıştırmadan önce, bazın tamamen kuruduğundan emin olun. Bantı çıkardığınızda bazın bozulmasını istemeyiz.

Adım 8: Şeffaf top coat

Yeni boyanmış tırnakların görünümünü korumak için en üst kısma şeffaf oje ile bir son kat uygulamayı unutmayın. İşte french manikürünüz bitti.

Ojeler iyice kuruduktan sonra ellerinizi Vaseline Original Nemlendirici Jel Krem ile derinlemesine nemlendirmeyi de unutmayın. Ellerinizin ihtiyacı olan nemi sağlayarak ve bakımlarını ihmal etmeyerek uzun ve güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz.