0

Saç dökülmesi dünya çapında en yaygın sorunlardan biri. Bununla birlikte hepimiz her gün yaklaşık 100 saç telimizi kaybediyoruz.

Erkeklerde ise saç dökülmesinin nedeni hormonal değişimlerden çeşitli tıbbi durumlara kadar birçok faktör olabilir. Saçların dökülmesi kişiden kişiye farklılık gösterebilen bir süreç. Bazı insanların saçları zamanla seyrekleşirken bazılarının saçları aniden dökülebilir veya başın çeşitli bölümlerinde bölgesel dökülmeler yaşanabilir.

Saçlarınızdan günlük olarak dökülen sınırlı sayıdaki saç teli için endişelenmenize gerek yok, çünkü bu doğal bir durum. Yine de daha fazlası söz konusu olduğunda bunun diyet, stres, kirlilik, mineral eksikliği, çeşitli ilaçların kullanımı, genetik gibi farklı nedenlerden kaynaklanabileceğini unutmayın. Peki saç dökülmesini önlemek için neler yapabiliriz?

Saç Dökülmesine Karşı 5 Önlem-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Dökülmesine Karşı 5 Önlem-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç dökülmesi nasıl engellenir?

Saç dökülmesini önlemek için doğru bakım alışkanlıkları edinin ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin.

Şekillendirme yönteminizi değiştirin

Son zamanlarda eskiye kıyasla daha fazla saç dökülmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Eğer saçlarınız uzunsa onları sürekli toplamaktan kaçının. Bu, saç köklerini çeker ve dökülme sorununu artırabilir. Ayrıca sürekli şekillendirme ürünleri kullanıyorsanız günün sonunda saçlarınızı derinlemesine temizleyen bir şampuanla yıkayarak arındırmanız gerekir. Ara sıra doğal haline bırakarak dinlendirmek de yararlı olabilir.

Saçlarınızı ıslakken taramaktan kaçının

Saçlarınız ıslakken en savunmasız ve zayıf halinde. Bu nedenle onları duştan hemen sonra taramak dökülme olasılığını artırır. Yine de şekillendireceğiniz için ıslakken taramanız gerekiyorsa saç fırçası seçimi konusunda özenli olun ve geniş dişli bir tarak kullanın. Ayrıca saçı çok sık taramaktan da kaçının. Karışıkları olabildiğince parmaklarınızı kullanarak çözmeye çalışın.

Saç Dökülmesine Karşı 5 Önlem-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Dökülmesine Karşı 5 Önlem-4 - Saç Bakım Güzellik

Uçucu yağlardan yardım alın

Saç ve saç derisi sağlığını geliştirmek için saç dökülmesine iyi gelen yağlardan destek alabilirsiniz. Örneğin badem, susam veya lavanta yağı saç köklerinin aktif kalmasına yardımcı olabilir. Bu tür esansiyel yağlarla saç derisine birkaç dakika masaj yapmayı deneyin. Bu noktada bazı uçucu yağların deriye doğrudan temas etmesinin tahrişlere yol açabileceğini unutmayın. Kullanımları konusunda gerekli bilgiy edinin ve öncesinde kolunuzun ufak bir bölümünde test edin.

Doğru bir saç yıkama rutini benimseyin

Saçlarınızı düzenli olarak yıkamak, saç ve saç derisini temiz tutarak saç dökülmesini önlemenin bir yolu. Bunu yaparak kırılma ve dökülmeye neden olabilecek enfeksiyon ve kepek riskini azaltmış olursunuz. Ayrıca temiz saçlar daha hacimli görünür. İyi bir saç yıkama rutini, aynı zamanda saç tipi ve ihtiyacına göre yapılmış bir şampuan seçimi demektir. Saç dökülmesine karşı şampuanlar zengin formülleriyle bu sorunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Eğer saç yıkama rutininizde saç kremine de yer veriyorsanız saç kremi nasıl kullanılır, bilmeniz önemli. Kremi saç köklerine uygulamamaya ve yeterince durulamaya özen gösterin.

Başınızı terden uzak tutun

Yağlı saçlara sahipseniz özellikle yaz aylarında terleme nedeniyle kepek ve saç dökülmesi yaşama riskiniz artar. Aloe vera ve mentol içeren şampuanların kullanılması saç derisini serin tutarak bu sorunları önleyebilir. Ayrıca sıklıkla şapka kullanan erkekler yazın saç dökülmesinde artış yaşayabilirler. Bunun nedeni terin gözeneklerde birikerek saç köklerini zayıflatması. Bu  aksesuarların kullanımına ara vermeyi ve belli aralıklarla çıkararak saçlarınızı havalandırmayı unutmayın.

Ayrıca videomuzu izleyerek Saç dökülmesine karşı bir saç maskesi de hazırlayabilirsiniz.