0

Biliyoruz ki bazılarımız hala yıllar önce satın aldığı saç fırçasını kullanıyor, bazılarımız ise eğer kaybetmeseydi yeni bir saç fırçası almaya ihtiyaç duymacaktı… Ancak görünüşe göre, bunu yapmamalıyız. Saç fırçaları bakteri ve kepekler için bir üreme alanı olabilir ve tüm bunlar saçlarınızı her taradığınızda saç derinizde geri dönüştürülebilir. Bu sadece kulağa kötü bir fikir gibi gelmekle kalmıyor, aynı zamanda saç derinize de zarar veriyor. Bakteriler saç derinizde tahrişlere yol açabilir ve uzun vadede saç köklerinizi tıkayarak kırılmalara, dökülmelere neden olabilir. Peki saç dökülmesini önlemek için saç fırçanızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini nasıl anlayacaksınız?

Saç Fırçanızı Ne Zaman Ve Neden Değiştirmelisiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Fırçanızı Ne Zaman Ve Neden Değiştirmelisiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç fırçanızı neden değiştirmelisiniz?

Saç fırçanız, günlük kullanımla birlikte çeşitli bakteri ve tozlara ev sahipliği yapıyor. Tüm bunlar saç fırçanıza yapışıyor; ardından çıkarılması zor bir hale geliyor. Peki ya kepek sorununuz varsa? Kötü haber: Fırçanızı her saçınıza sürdüğünüzde aslında kepeği yeniden saçlarınıza getiriyorsunuz. Veya fırçanızda ürün kalıntıları varsa o ürünü yeniden saçlarınıza sürmüş oluyorsununuz. Sonuçta bu döngü, böyle devam ediyor.

Bununla birlikte eğer saç fırçanız yıpranmışsa, örneğin kılları eksikse, onu etkili bir şekilde kullanamayacak ve muhtemelen saçlarınızı şekillendirirken daha fazla ısıya / ürüne ihtiyaç duyacaksınız. Bu da zamanla saç hasarlarına neden olacak.

Saç fırçası nasıl temizlenir?

Saçlarınızı taradıktan sonra saç fırçanızın üzerinde kalan kopmuş saç tellerini muhtemelen temizliyorsunuzdur. Ancak bu kadarı yeterli değil. Saç fırçanızı derinlemesine temizlemek için kopmuş saç tellerini aldıktan sonra ılık su ve birkaç damla şampuanla yıkayın ve durulayın. Birkaç kez sallayarak fazla suyu üzerinden alın, ardından kurumaya bırakın. Eğer tahta bir saç fırçası kullanıyorsanız onu tamamen suyun altına tutmamaya dikkat edin. Plastik fırçalarınızı ise 20 dakika kadar su dolu bir kasenin içerisinde bekletebilirsiniz.

Saç Fırçanızı Ne Zaman Ve Neden Değiştirmelisiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Fırçanızı Ne Zaman Ve Neden Değiştirmelisiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yeni bir saç fırçasına ihtiyacınız olduğunu gösteren işaretler

Saç fırçanızı değiştirmeniz gerektiğini gösteren en belirgin işaret fırça kıllarının eksik veya temizlenemeyecek kadar kirli olması. Bir saç fırçasındaki eksik kıllar veya uçlar, tasarlandığı gibi iyi çalışmayacağı anlamına gelir. En kötü ihtimalle fırça, saçlarınıza takılıp saç hasarına neden olabilir. Başka bir işaret, saç fırçanızın yastık / ped kısmının çok yumuşaması veya parçalanması. Bu da saçlarınıza yarardan çok zarar getirmesine sebebiyet verir. Eğer tüm bunları veya bunlardan birini gözlemliyorsanız yeni bir saç fırçası edinmenin zamanı gelmiş demektir. Doğru ve iyi bir saç fırçası ile geriye taranmış saçlar gibi pek çok pratik saç modelini kusursuz biçimde yapabilirsiniz.

Bir saç fırçası için ideal kullanım süresi nedir?

Saç bakım uzmanları fırçanızı, özellikle de plastik veya kauçuksa her 6-12 ayda bir değiştirmenizi öneriyor. Bununla birlikte saç fırçanızın ne kadar dayanacağı fırçanın kalitesine, saç tipinize ve uyguladığınız ürünlere göre de değişir. Kısaca değişken faktörler sebebiyle saç fırçası kullanım süresiyle ilgili sabit bir kural yok. Bu nedenle yukarıdaki işaretleri göz önünde bulundurun veya emin olamıyorsanız da saç fırçanızı her yıl düzenli olarak yenileyin.

Bonus: Saç bakımınızı doğru şampuanla tamamlayın

Saç bakımı söz konusu olduğunda, yumuşak ve parlak saçlara sahip olabilmek için tıpkı saç fırçası hijyeni gibi kullandığınız şampuan da önem taşır. Kepeğe karşı etkili Clear Women Yumuşak&Parlak Şampuan’ı deneyin. Saçlarınızın 3 kata kadar daha yumuşak olmasını sağlar ve ışıltılı parlaklık kazandırır. Ayrıca kiraz çiçeğinin büyüleyici kokusuyla her duşta tazelenin!

Fırçanızı temizledikten sonra son zamanlarından trend modellerinden olan saçları kulak arkasına atma trendini uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı ortadan ayırın, fırçalayın ve kulaklarınızın arkasına atın.