0

Bazıları güne daha iyi başlamak için egzersize sabah saatlerini ayırır. Bazılarımızın ise sabah saatlerinde buna enerjisi olmayabilir veya günün yoğunluğu işleri bir parça zorlaştırabilir. Eğer siz de bu gruba dahilseniz egzersiz için akşam saatlerini deneyin. Çünkü akşam saatlerinde spor yapmanın da sayısız faydası ve avantajı bulunuyor.

1. Daha özgür hareket imkanı verir

İster koşu ister ağırlık kaldırma olsun; günün devamında yapılacak başka işlere göre egzersiz yapmak, işin eğlencesini alır. Bir düşünün… Çoğu zaman egzersiz sırasında, aklınızın gün içinde yapacağınız işlere kaydığını fark edeceksiniz. Oysa akşam saatlerinde güne dair koşturmacalar son bulmuş ve geriye sadece kendinize zaman ayırmak kalmıştır. Bu sayede daha yavaş ve özgür bir şekilde hareket edebilir; yeni şeyler deneyecek zamanı bulabilirsiniz.

Akşam Saatlerinde Spor Yapmak için 7 Neden-1 - Saç Bakım Güzellik Akşam Saatlerinde Spor Yapmak için 7 Neden-2 - Saç Bakım Güzellik

2. Stresten uzaklaştırır

Her tür egzersiz stresi azaltır. Yürüyüşten pilatese kadar tüm aktiviteler ruh halini iyileştiren, kas gerginliğini azaltan ve uykuyu geliştiren güçlü beyin kimyasalları olan endorfin salgılamanızı sağlar. Egzersizden maksimum verim alabilmek için yoga ve tai chi gibi düşük tempolu aktivitelerle; dönüşümlü olarak yüksek tempolu egzersizler de yapmayı düşünün. İyi bir antrenman programı bir yandan gevşemenizi sağlarken aynı zamanda kas gelişiminize de destek olur.

3. Daha iyi uyumaya yardımcı olur

Akşam yapılan bir antrenmanın size enerji katacağını ve uyumanızı zorlaştıracağını düşünüyor olabilirsiniz. Aslında gerçek tam tersi. The Washington Post’a göre, günün hangi saatinde egzersiz yaparsanız yapın, daha derin ve daha iyi uyursunuz. Hatta hava karardıktan sonra egzersiz yapmak daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

4. Ertesi gün enerjik olmayı sağlar

Akşamları yapılan egzersizin bir diğer faydası, sizi ertesi güne hazırlaması. Günlük stresinizden uzaklaşmak ve daha rahat uyumanızla birlikte, ertesi gün tazelenmiş ve yeni güne daha hazır hissederek uyanacaksınız. Bu olumlu etkiyi gözlemlemek için akşamları egzersiz yapmayı deneyin ve güne nasıl başladığınızı fark edin.

Akşam Saatlerinde Spor Yapmak için 7 Neden-3 - Saç Bakım Güzellik Akşam Saatlerinde Spor Yapmak için 7 Neden-4 - Saç Bakım Güzellik

5. Egzersizlerin verimi artar

Aslında akşamları fiziksel olarak sandığınızdan daha enerjik olursunuz. Self dergisinde yayınlanan bir araştırma, akşamları yapılan yüksek yoğunluklu egzersizin sabah yapılana kıyasla %20 daha uzun süre sürdürülebildiğini ortaya koydu. Bu, sabah saatleri yerine akşam saatlerinde, kardiyo ve kuvvet antrenmanı için daha fazla enerji bulacağınız anlamına geliyor.

6. Kas gücünüz artar

Amacınız güçlenmek ve maksimum kas gücüne ulaşmaksa egzersizi gün sonuna bırakabilirsiniz. Journal of Sports Science & Medicine'de yayınlanan bir araştırmaya göre, hormon seviyeleri ve çekirdek vücut sıcaklığındaki dalgalanmalar nedeniyle öğleden sonra ve akşamın erken saatlerinde en yüksek kas performansı ortaya çıkıyor.

7. Daha iyi odaklanırsınız

Sabah veya gün içinde spor yaparken sizi bölecek pek çok şey olabilir. Aile üyelerinizle, iş arkadaşlarınızla iletişim kurmak, sohbet etmek gibi sıradan aktiviteler bile aslında egzersize odaklanmanızı engelleyen durumlardır. Oysa gün sona erdiğinde tüm bu dikkat dağıtan faktörler de son bulur. Daha az dikkat dağıtıcı ve daha bol zamanla egzersize tam anlamıyla odaklanabilir ve zihinsel olarak faydalarından daha  fazla yararlanabilirsiniz.

Akşam Saatlerinde Spor Yapmak için 7 Neden-5 - Saç Bakım Güzellik Akşam Saatlerinde Spor Yapmak için 7 Neden-6 - Saç Bakım Güzellik

Hareket ettikçe mis gibi kokun!

Rexona’ya özel Motionsense™: Hareket Ettikçe Daha Çok Koruma teknolojisi; siz hareket ettikçe daha fazla koruma ve konfor sağlar. Bu teknoloji ile harekete doğrudan tepki veren kapsüller, uzun süren ferahlık olanağı tanır. Kadınlar ve erkekler için özel olarak geliştirilen deodorant seçenekleri sayesinde, gün boyu rahat ve özgür hareket etmeniz oldukça kolay!

Ayrıca Egzersiz Sırasında Aşırı Terlemeyi Önleyin ve Koşmanın Bedensel ve Zihinsel Faydaları yazılarımıza göz atabilirsiniz.