0

İp atlamak spor salonuna gitmeden dahi yapabileceğiniz kullanışlı, kolay ve etkili ev egzersizlerinden biri. Üstelik harika bir kardiyo, aerobik egzersiz. Sadece düzenli olarak ip atlayarak bacak kaslarınızı güçlendirebilir, karın bölgenizi sıkılaştırabilir, vücut esnekliğini ve dayanıklılığınızı artırabilir ve akciğer kapasitenizi geliştirebilirsiniz. Elbette tıpkı diğer egzersizlerde olduğu gibi tek başına ip atlamak da kilo kaybı sağlamayabilir. Kilo kaybı amaçlanıyorsa buna dengeli bir diyet de eşlik etmeli.

En Etkili Egzersizlerden Biri: İp Atlamak-1 - Saç Bakım Güzellik En Etkili Egzersizlerden Biri: İp Atlamak-2 - Saç Bakım Güzellik

İp nasıl atlanır?

Bu egzersiz için ekipman olarak bir atlama ipi edinmeniz yeterli. İp atlama sırasında ayakkabı kullanıp kullanmayacağınız konusunda ise bir egzersiz uzmanından öneri ve destek alabilirsiniz.

  • Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olsun. İpi, ayaklarınızın arkasında olacak şekilde konumlandırın.
  • İpi tek bir hareketle ileri doğru sallamak için ellerinizi kullanın. Öne doğru sallarken bileklerinizi hafifçe yukarı doğru hareket ettirin. Böylece ip, ayak bileklerinizle dizinizin arasına iner.
  • Bu hareketi birkaç kez uygulayın ve üzerinden atlamaya çalışmadan önce ipin nereye düştüğüne bakın.
  • İpin salınımını, dizlerinizi birlikte kaldırabilmeniz ve ip başınızın üstüne geldiğinde üzerinden atlayabilmeniz için zamanlayın.
  • Bir kez başardıktan sonra, aynı şekilde atlamaya devam edin. Başlarda zor gelse de yeterli pratiğin ardından doğal bir hale geleceğine emin olabilirsiniz.
En Etkili Egzersizlerden Biri: İp Atlamak-3 - Saç Bakım Güzellik En Etkili Egzersizlerden Biri: İp Atlamak-4 - Saç Bakım Güzellik

İp atlamanın faydaları

Kilo kaybı, ip atlamanın tek potansiyel faydası değil!

Kalp sağlığını destekler

Bir egzersiz rutini olarak ip atladığınızda, kalp atış hızınızı eskisinden daha yüksek bir yoğunluğa yükseltmiş olursunuz. Yüksek yoğunluklu egzersizlerin ise kalbinizi güçlendirdiği, felç ve kalp hastalığı riskini azalttığı bilinmekte (*).

Dengenizi geliştirir

İp atlama antrenmanı yapmak belirli ölçüde koordinasyon ve denge gerektirir. Düzenli olarak pratik yapmak bunu yapma yeteneğinizi geliştirir ve günlük yaşamınızda size daha iyi bir denge ve koordinasyon sağlar. Genç futbolcularla yapılan bilimsel bir çalışma, antrenman olarak ip atlamanın sahada koordinasyon ve dengeyi geliştirdiğini gösterdi.

Karın bölgesindeki yağlanmayı azaltabilir

Hiçbir egzersiz tek başına, yani diyet yapmadan karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için etkili olamaz. Ama ip atlama gibi yüksek yoğunluklu antrenmanlar, özellikle karın kaslarınız ve gövde kaslarınız çerçevesinde daha hızlı yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Bir ip atlama egzersiz rutini sırasında karnınızı iyice sıkarak o bölgeyi hedefleyebilir ve karın kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

En Etkili Egzersizlerden Biri: İp Atlamak-5 - Saç Bakım Güzellik En Etkili Egzersizlerden Biri: İp Atlamak-6 - Saç Bakım Güzellik

Dayanıklılığı artırır

Yoğun iş hayatı ve stres nedeniyle kendinizi yorgun ve dayanıksız hissedebilirsiniz. İp atlamak dayanıklılığınızı artırmaya yardımcı olur. Düzenli olarak ne kadar çok ip atlarsanız dayanıklılığınız da o kadar çok artar. İstikrarlı bir ip atlama rutini ile yorgunlukla vedalaşabilir, enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Akciğer kapasitesini artırır

İp atlamak bir kardiyo egzersizidir. Bu egzersiz sırasında daha sık nefes alışverişi yaparsınız. Özellikle düzenli olarak ip atladığınızda, ilk zamanlara kıyasla daha geç yorulduğunuzu fark edersiniz. Sonuçta kan dolaşımı ve nefes alma iyileşeceği için akciğer kapasitesi artar.

Ayrıca Koşarken Nefesinizi İyileştirmenin 5 Yolu yazımız ilginizi çekebilir.

Sizi gün boyu yalnız bırakmayan ferahlık hissini keşfedin!

Patentli teknolojisi ile özellikle anti-perspirant deodorant dünyasında devrim yaratan Rexona, formülündeki akıllı mikro kapsüller ile etkisi gün boyu süren bir temizlik hissi sağlıyor ve kötü kokulara karşı adeta savaş açıyor. Kadın ve erkeklerin vücut yapılarındaki farklılıklardan hareketle iki ayrı biçimde tasarlanan Rexona deodorant çeşitlerinin cildinize dost formülleri ile her an her yerde rahat, zinde ve aktif hissedebilirsiniz.

Neden Her Gün Deodorant Kullanmalısınız, öğrenmek için yazımızı inceleyin.