0

Daha önce hiç kalabalık bir ortamda bir başkasından ter kokusu geldiği için nefesinizi uzun süre tutmaya çalıştığınız oldu mu? Sonra da kendinizi o kişinin neden deodorant kullanıp kullanmadığını merak ederken buldunuz mu?

İnsan vücudu toksinleri cilt gözeneklerinden ter olarak dışarı atar. Daha sıcak iklimlerde daha çok terlersiniz; benzer şekilde koltuk altı, kasık gibi vücut ısısının daha yüksek olduğu bölgeler de daha fazla terler. Ter, doğası gereği kötü bir kokuya sahip değil, hatta neredeyse kokusuz. Kötü kokunun nedeni ise bakteriler. Bunlar zararlı bakteriler olmasalar da ter sıvısından beslenerek bazı atıklar ortaya çıkarıyorlar. Bu atıklar da kötü kokuya sebep olur.

Neden Her Gün Deodorant Kullanmalısınız?-1 - Saç Bakım Güzellik Neden Her Gün Deodorant Kullanmalısınız?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kötü koku oluşumu bakterilerin yanı sıra, ter sıvısıyla vücuttan atılan proteinli maddeler ve lipitlerden de kaynaklanabilir. Ayrıca terleyen bölge tüylüyse kötü koku oluşumu artabilir. Bunun sebebi bakterilerin tüylere tutunarak kötü kokuyu artırmasıdır.

Özellikle koltuk altı bölgesinde terin bakteriyel olarak parçalanmasıyla oluşan vücut kokusunu önlemek için deodorant kullanımı, son derece etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca ter kokusunu maskelemek amacıyla parfüm kokuları veya doğal uçucu yağlar da içerirler.

Neden Her Gün Deodorant Kullanmalısınız?-3 - Saç Bakım Güzellik Neden Her Gün Deodorant Kullanmalısınız?-4 - Saç Bakım Güzellik

Tüm bunlara ek olarak farklı çevresel koşullar da terlemede etkili. Bazı ülkeler, diğerlerine kıyasla daha sıcak bir iklime sahip. Veya İstanbul gibi büyük, kalabalık şehirlerde hava daha nemli. Bu nedenle buralarda yaşayanlar, günün farklı saatlerinde bolca terleme eğiliminde olabiliyor. Ayrıca egzersiz gibi afor gerektiren aktiviteler de daha çok terlemenize yol açıyor (En Etkili Egzersizlerden Biri: İp Atlamak yazımız da ilginizi çekebilir). Antiperspirantlar, kötü kokuyu ve ter bezlerini etkileyerek terlemeyi önleyen bir deodorant alt grubu. Aslında terleme sürecini durdurmuyor ancak önemli ölçüde azaltmaya çalışıyorlar. Böylece kötü kokuya neden olan bakterilerin geliştiği nemli ortamı da azaltmış oluyorlar (Daha fazlası için Antiperspirant ve Deodorant Arasındaki Fark Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz).

Antiperspirant kullanmak terlemeyi, kıyafetlerde oluşan ter lekelerini ve terle birlikte gelen kötü kokuyu azaltmaya yardımcı olur. Yani hem öz saygınız hem de sosyal yaşamınız için sadece duş almak yetmez; deodorant da kullanmalısınız. Bu, güzel kokmanızı ve günün her anında ferah ve taze hissetmenizi sağlar.

Neden Her Gün Deodorant Kullanmalısınız?-5 - Saç Bakım Güzellik Neden Her Gün Deodorant Kullanmalısınız?-6 - Saç Bakım Güzellik

Gün boyu ferah ve temiz hissetmenizi sağlayacak öneriler

  • Deodorant seçerken hangi sürelerde etkili olduğunu göz önünde bulundurun. 48 saate kadar etkin koruma sağlayan Rexona Shower Fresh Aerosol Anti-Perspirant Kadın Deodorant ile gün boyu duş ferahlığı yaşamak mümkün. MotionSense™ teknolojisi ile siz hareket ettikçe harekete geçen koku kapsülleri sizi daha fazla korur ve ferahlık sağlar.
  • Deodorantınızı kuru ve temiz cildinize uygulayın. Bu sayede en etkin sonucu alabilirsiniz.
  • Tüyler terin sıkışmasına ve vücut kokusuna neden olabileceği için koltuk altı bölgenizi tıraş etmek yardımcı olabilir.
  • Duş almak, vücuttaki gözeneklerin açılmasını sağladığı için terin vücuttan atılmasına da yardımcı olur. Duş aldıktan sonra antiperspirant özellikli bir deodorant kullanarak ter kokusunu önleyebilirsiniz.
  • Bir diğer kullanım ipucu ise antiperspirant deodorantınızı geceleri temiz ve kuru cildinize uygulamak. Ter bezleri, uyku esnasında daha yoğun çalışır. Bu nedenle gece kullanımı, daha etkili bir sonuç almanızı kolaylaştırır.

Rexona Clinical Protection Shower Clean Anti-Perspirant Kadın Stick Deodorant ile ihtiyaç duyduğunuz bakımı tamamlayarak güzellik rutininizi daha etkileyici hale getirebilirsiniz!