0

Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamininin, insan vücudunda çok önemli görevleri bulunuyor. Vücutta iyileşmeyi sağlayan bir protein olan kolajen sentezinde görev alan C vitamini, yaraların iyileşmesi ile kıkırdak, kemik ve dişlerin de onarımını sağlar. Bağışıklık sistemini düzenlemenin yanında güzellik için önemli bir etken madde olan C vitamini hakkında konuşulan pek çok efsane var. Yanlış anlaşılan bu unsurları ortadan kaldırarak C vitamini hakkındaki doğruları öğrenmek için okumaya devam edin.

C Vitamini Hakkında Efsaneler-1 - Saç Bakım Güzellik C Vitamini Hakkında Efsaneler-2 - Saç Bakım Güzellik

C vitaminlerinin tümü aynı etkiye sahiptir

C vitaminli ürünlere baktığınızda C vitamini içeriyormuş gibi görünebilir. Ancak içeriklerini okuduğunuzda L-Askorbik Asit (saf C vitamini) veya askorbil glukozit, magnezyum askorbil fosfat gibi farklı türlerini barındırıyor olabilir. Bunlar, C vitamininden türetilen bileşenlerdir, içeriği daha daha kolay emilebilir hale getirmek için kullanılır ve herbirinin sağladığı fayda başka. Bu türevlerin her cilt tipi üzerindeki etkileri de farklı.

C vitamini güneş hassasiyetine neden olabilir

Saf C vitamini asidiktir, bu yüzden birçok insan C vitamininin sadece akşamları kullanılması gerektiğine inanıyor. Aslında, çalışmalar bu güçlü antioksidanın, güneş hasarlarına karşı koruduğunu söylüyor. Tabii cilt sorununuzun ne olduğuna göre kullanım zamanları da değişiklik gösterebilir. Cildinizi sıkılaştırmaya odaklandıysanız, C vitamini kolajen üretimini artırdığı için onu akşam rutininize dahil edebilirsiniz. Böylece gece uyurken cilt kendini onarıp yenilediği için maksimum etkiyi alacaksınız.

 

C Vitamini Hakkında Efsaneler-3 - Saç Bakım Güzellik C Vitamini Hakkında Efsaneler-4 - Saç Bakım Güzellik

Hassas ciltler C vitamini kullanamaz

Vücut kendi C vitaminini yapamaz, bu nedenle ondanyararlanmanın tek yolu yediklerinizden veya uyguladıklarınızdan takviye almak. Ve C vitamini sanılanın aksine tüm cilt tipleri için uygundur. Önemli olan doğru olanı bulmak.

Hassas bir cildiniz varsa, daha az asidik bir formülü olan bir seçeneğe yönelebilirsiniz. Simple Protect and Glow 72 Saat Nemlendirici Jel Krem içeriğindeki C vitamini ile cildin canlı görünmesine yardımcı olur.

C vitamini ciltte lekeye sebep olur ya da bronzlaştırır

C vitaminlerinden bazılarını kullandıktan sonra ciltte lekelere sebep olabilir. Ellerinizin ve yüzünüzün sanki bir bronzlaşma ürünü uygulamışsınız gibi biraz turuncuya döndüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Bu tamamen seçtiğiniz ürün ile bağlantılı. Uygulamadan hemen sonra ellerinizi yıkayın ve düzensiz lekeler olmaması için ürünü yüzünüzün her yerine eşit şekilde uygulayın. Son yöntem olarak, cilt üzerindeki oksidasyonu önlemeye yardımcı olması için C vitamini içerikli ürününüzün üzerine cildinize uygun bir yağ ya da serum sürmeyi deneyin.

C vitamininin yanı sıra folat olarak da bilinen B9 vitamininin de sağlığınıza sayısız faydası var. Folat zengini besinleri de beslenmenize eklemeyi unutmayın.