0

C Vitamini olmasaydı, cilt bakımının hali ne olurdu, bilemiyoruz. Abartmıyoruz: Bu önemli vitamin, dahil olduğu tüm formülleri adeta büyülü hale getiriyor.

C Vitamini ve Cilt Bakımı-1 - Saç Bakım Güzellik C Vitamini ve Cilt Bakımı-2 - Saç Bakım Güzellik

Çevresel hasarlara karşı cildi koruyan C Vitamini, bu hasarların yarattığı etkileri minimize eder. Örneğin aydınlatıcı etkisiyle, güneşin yarattığı lekeleri açar ve daha ışıltılı ve tonu eşitlenmiş bir cilde kavuşmanızı sağlıyor. Yaşla birlikte gelişen ince çizgiler, kaz ayakları gibi kırışıklıklara karşı; daha genç bir görünüme sahip olmanız için kolajen üretimini tetikleyerek dolgun ve diri bir cilt dokusu vaat ediyor. İnce çizgilere ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı oluyor.

C vitaminini yediğiniz gıdalardan almanız da oldukça önemli. Yapılan araştırmalarda, C vitamini açısından en zengin yiyeceklerin; narenciye ürünleri, yeşilbiber, çilek, domates, brokoli, patates olduğu söyleniyor. Ayrıca; koyu yapraklı yeşillikler, kavun, mango, karpuz, brüksel lahanası, karnabahar gibi bir çok sebze ve meyve de C  vitamini açısından oldukça zengin.

Bunun yanında cildinize topikal yani dışarıdan destek vermek isterseniz serumlara yönelebilirsiniz. Yüksek konsantrasyonlarda içeriklere sahip olan serumlar cildin alt katmanlarına inerek daha etkili sonuç veriyor.

Ayrıca Cilt Tipinize Uygun Antioksidan Nasıl Seçilir? ve E vitamini yazılarımız ilginizi çekebilir.