0

Yüz kırışıklıklarını düşündüğümüzde, aklımıza genelde yüzümüzün üst yarısı gelir. Alın kırışıklıkları, kaz ayakları ve kaş çatma çizgileri… Peki ya yüzünüzün alt yarısında oluşan kırışıklıklar? Nazolabial kıvrımlar, dikey dudak çizgileri veya çene çevresindeki kırışıklıklar olsun, bu çizgiler sinir bozucu olabilir ve çoğunlukla göz ardı edilebilir. Bu nedenle doğal olarak yüzün alt yarısındaki kırışıklıkları önlemek ve tedavi etmek için en iyi çözümleri bir araya getirdik.

Yüzdeki Marionette (Kukla) Çizgileri Nedir, Nasıl Geçer?-1 - Saç Bakım Güzellik Yüzdeki Marionette (Kukla) Çizgileri Nedir, Nasıl Geçer?-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüz kırışıklıkları nelerdir?

Çözümlere geçmeden önce, yüzdeki kırışıklıkların tam olarak ne olduğunu anlamak önemli. Yüz kırışıklıkları, ciltte ortaya çıkan ve yaşlanmayla daha belirgin hale gelen kıvrımlar olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte yüz kırışıklıklarının tamamen doğal olduğunu ve asla utanılacak bir şey olmadığını unutmayın. Çünkü çoğumuz, bunun doğal olduğunu unutmaya eğilimliyiz.

Yüzdeki kırışıklıkların sebebi nedir?

Yüz kırışıklıklarına neden olan birçok farklı etken olabilir. Genetik, yaş, iklim, yaşam tarzı ve diyet bunların en önemlileri. Yaş aldıkça, kemik ve yağ kütlesini kaybetmeye başlarız. Tüm bunlarla birlikte kolajen üretimi de yavaşlamaya başlar. Stresli bir yaşam tarzına sahip olanlar bu anlamda daha fazla risk altında; çünkü stres kolajen, elastin de dahil olmak üzere cildin yapısal bileşenlerinin hasarına neden olabilir. Benzer şekilde diyet de kırışıklık oluşumunda büyük rol oynar. Şeker tüketimi, glikasyonun oluşmasına yol açabilir. Glikasyon, şeker moleküllerinin kolajen ve elastin demetlerine yapışıp onları parçalamasıyla oluşur. Zamanla cildimizi sıkı tutma yeteneğimizi kaybederiz. Yüzümüz aynı zamanda tüm kas ifadeleri nedeniyle vücudun kırışan ilk kısmıdır.

Marionette (kukla) çizgilerine hangisinin neden olduğuna gelince; yanaklardaki hacim kaybı yanakların sarkmasına, nazolabial kıvrımların derinleşmesine ve çene çizgisi boyunca kırışıklıklara neden olur. Mimikler, konuşmak, yemek yemek de bu kırışıklıkların derinleşmesine yol açar.

Yüzdeki Marionette (Kukla) Çizgileri Nedir, Nasıl Geçer?-3 - Saç Bakım Güzellik Yüzdeki Marionette (Kukla) Çizgileri Nedir, Nasıl Geçer?-4 - Saç Bakım Güzellik

Marionette (Kukla) çizgileri nasıl geçer?

Kukla çizgileri ağzın her iki tarafında görülen dikey çizgiler- kırışıklıklar olarak tanımlanabilir. Tıpkı kuklaların ağız kısmındaki dikişli görünüme benzetildiği için bu isimlerle anılır. Kukla çizgileri için çeşitli tedavi yöntemlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Cilt bakımları

Mikroiğneleme (dermapen) gibi cilt bakım uygulamaları, ince çizgileri ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı olabilir. Bu uygulama ciltte kontrollü delikler açmak için çok ince iğne uçlarına sahip bir cihazın kullanımını içerir. Bu mikro yaralanmalar, vücudun doğal yara iyileşme sürecini uyarır. Sonuçta kırışıklıkların, yara izlerinin ve cildin genel dokusunun görünümünü iyileştirebilen kolajen ve elastin artışına neden olması beklenir.

Benzer şekilde lazer tedavileri ve kimyasal peeling gibi diğer cilt tedavileri de ince çizgileri yumuşatmak için kullanılabilir. Sizin için hangisinin en iyi olduğuna karar vermek için dermatoloğunuza danışın.

SPF

Profesyonellerin tümü, kırışıklıkları önlemenin önemli bir bileşeninin SPF olduğu konusunda hemfikir. UV radyasyonunun neden olduğu cildin yapısal ve işlevsel bozulmasını önlemek için SPF 30 veya daha yüksek bir değer kullanın. Bu güçlü bileşen cildi güneşe karşı daha hassas hale getirdiğinden, her tür retinoid kullanımında SPF 30+ özellikle önemli. Ayrıca yaşlanmaya katkıda bulunan ekran süresi nedeniyle mavi ışık filtreli formüller kullanmanızı öneriyoruz.

Yüzdeki Marionette (Kukla) Çizgileri Nedir, Nasıl Geçer?-5 - Saç Bakım Güzellik Yüzdeki Marionette (Kukla) Çizgileri Nedir, Nasıl Geçer?-6 - Saç Bakım Güzellik

Diyet

Kötü bir diyet benimsediğinizde cildinizin nasıl etkileneceğini daha önce açıkladık. Bunun tersine, sağlıklı bir diyet, kırışıklıkların önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir. Vücudun cilt hasarını onarmak için besinlere dönüştürebileceği besleyici bir diyet benimsemek önemli. Zararlı serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olmak için çeşitli meyve ve sebzeleri; kolajen ve elastin inşasını kolaylaştırmak için yağsız proteinleri ve avokado, keten tohumu, fındık, somonda bulunan sağlıklı yağları diyetinize ekleyin.

Antioksidanlar

Sabahları C vitamini ve retinol içeren bir cilt bakım rutini, akşamları cildinizin görünümünü iyileştirirken aynı zamanda kırışıklıkların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bu bileşenlerin her ikisi de kolajen sentezini uyarır ve ince çizgileri en aza indirir. Güneş kremi ve C vitamini birlikte kullanıldığında, UV ışınlarından kaynaklanan serbest radikalleri nötralize etmede daha etkili olur. Ayrıca hyalüronik asit de ekstra hidrasyon için mükemmel. Retinol, yaşlanma karşıtı bileşenlerin altın standardı olarak kabul edilir. Yeni hücrelerin oluşmasını destekleyerek cilt dokusunu iyileştirir.