0

İlk sivilcenizi hatırlayın. Büyük olasılıkla 12-13 yaşlarındaydınız ve çok stresliydi. Peki cildinizde sivilce oluşumu fark ettiğinizde ne yaptınız? Eczane reyonlarında gezip etraftaki tüm ürünlere güvenmiş olsanız da muhtemelen benzoil peroksit içeren bir temizleyici veya krem kullandınız.

Benzoil peroksit, yeni bir içerik değil, ancak onu bu kadar güçlü yapan şey, akne tedavisinde eski ve etkili bir çözüm olması. Peki, benzoil peroksit nedir? Cilde uygulandığında benzoil peroksit ne işe yarar? Merak ettiğiniz tüm sorular için okumaya devam edin.

Cilt Bakımında Benzoil Peroksit Nedir, Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımında Benzoil Peroksit Nedir, Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Benzoil peroksit nedir?

Benzoil peroksit, 60 yıldan uzun süredir akne tedavisinde kullanılan peroksit ailesindeki organik bir asit. Reçetesiz jeller, temizleyiciler ve leke tedavilerinde bulunan bu bileşen, hafifle orta dereceli sivilceler için farklı konsantrasyonlarda gelir. Cildi, gözenekleri tıkayan bakteri ve ölü deri hücrelerinden etkili bir şekilde arındırabilen benzoil peroksitin faydalarını ve olası etkilerini keşfedin.

Benzoil peroksit ne işe yarar?

Benzoil peroksitin cilde faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Akneye neden olan bakterileri öldürür. Böylece sivilce oluşumunu önleyebilir (*).
  • Ciltteki fazla yağı giderir. Aşırı parlama sorunu yaşıyorsanız cilt üzerinde matlaştırıcı etki sağlayan benzoil peroksit içeren ürünler kullanabilirsiniz.
  • Ölü cilt hücrelerini temizleyerek diğer ürünlerin etkinliğini artırmaya yardımcı olabilir (*). Serum ve nemlendiricilerinizin cilde daha kolay nüfuz etmesine olanak tanır.

Benzoil peroksit nasıl kullanılır?

Sivilceler, tıkanmış bir gözenek içinde bakteri oluştuğunda ortaya çıkar (*). Benzoil peroksiti çoğu insan için tercih edilen bir sivilce önleyici yapan şey de bu: Bakterileri ortadan kaldırmak için etkili bir şekilde çalışır. Bu nedenle sivilce tedavisi için formüle edilen ürünlerin çoğunda benzoil peroksit veya salisilik asit bulunur. Bu bileşeni cildinizde kullanmanın ise birkaç farklı yolu var:

Temizleyici olarak

Eğer sivilce problemi yaşıyorsanız benzoil peroksit içeren bir yüz yıkama ürünü kullanabilirsiniz. Vücudun farklı bölgelerinde sivilce sorunu yaşayan kişiler de yine benzer şekilde benzoil peroksit içeren duş jeli kullanabilirler.

Leke tedavisinde

Benzoil peroksit, bakterileri tıkanmış gözeneklerden uzaklaştırarak çalışır. Etkilenen gözenekler, sivilcelerin ortaya çıktığı yerler; bu nedenle mevcut sivilceleri tedavi etmenin yolu, bulundukları noktaya benzoil peroksit uygulamak olabilir.

Losyon olarak

Sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olacak bir ürün mü istiyorsunuz? Hafif bir losyon sizin için iyi bir seçim olabilir. Cilt yüzeyindeki bakteriler akne oluşumuna katkıda bulunduğundan, benzoil peroksit içeren ürünler böylesine popüler. Benzoil peroksit içeren kremler / losyonlar kullanırken, genelde yatmadan önce yüzünüzü temizledikten sonra uygulamanız önerilir. Gün içinde kullanırsanız, belirli bileşenler cildi güneşe karşı daha hassas hale getirebileceğinden, üzerine bir SPF uyguladığınızdan emin olun.

Tonik olarak

Piyasada birçok benzoil peroksit ürünü var. Bunların bazıları reçeteyle kullanıldığından bir dermatolog tarafından izlenmesi gerekir, ancak çoğuna reçetesiz olarak da ulaşabilirsiniz. Eczane raflarında sıkça rastlayabileceğiniz seçeneklerden biri ise tonik. Tonik formunda benzoil peroksit kullanmanın güzel yanı, uyguladığınız bölge üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanız. Bu, özellikle bu bileşeni kullanırken kuruluk yaşayanlar için ideal. Toniği güvenli şekilde uygulamak için bir pamuğa az miktarda ekleyin ve etkilenen bölgeye hafifçe bastırın, ardından kurumasını bekleyin.

Cilt Bakımında Benzoil Peroksit Nedir, Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımında Benzoil Peroksit Nedir, Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Benzoil peroksit cilt rengini açar mı?

Sivilce izleri, bazen yoğun sivilce oluşumunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Onları sıkma dürtüsüne direnseniz bile bu, özellikle iltihaplı sivilceler için geçerli. Sivilce izleri, güneşe maruz kalındığında daha kötü bir hal alabilir, bu nedenle günlük olarak güneş kremi kullanmak son derece önemli. Ayrıca benzoil peroksit de ölü deri hücrelerinin dökülmesine, yara izlerinin daha az belirgin olmasına yardımcı olabilir.

Benzoil peroksitin cilt üzerindeki kurutma etkisine ilaveten, daha yüksek konsantrasyonları cilt rengini açma eğilimi de gösterebilir. Hatta sadece cildinizi değil, temas ettiği kumaşları da beyazlatabilir. Elbette leke tedavisine ihtiyacınız varsa sizin için etkili çözümü bulmak üzere mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Benzoil peroksit içeren ürünler hangi cilt tipleri için uygundur?

Eğer hassas bir cilde sahipseniz dermatoloğunuz size benzoil peroksit kullanmanızı önermeyebilir. Çünkü hassas ciltlerin kızarıklık, tahriş gibi yan etkilere daha yatkın olduklarını biliyoruz. Bununla birlikte egzama, seboreik dermatit gibi cilt rahatsızlıklarınız varsa da bu bileşen sizin için iyi bir seçenek olmayabilir.

Benzoil peroksit, akne tedavisinde etkili bir bileşen olduğu için özellikle yağlı, karma veya sivilceli ciltler için uygun. Elbette doğru içerik için öncelikle dermatoloğunuzun fikrini almalısınız.

Cilt Bakımında Benzoil Peroksit Nedir, Ne İşe Yarar?-5 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımında Benzoil Peroksit Nedir, Ne İşe Yarar?-6 - Saç Bakım Güzellik

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Öncelikle hiçbir cilt bakım ürünü, sivilce izleri ve lekelerini bir gecede temizleyemez. Söz konusu benzoil peroksit olduğunda da durum aynı. Bu tür ürünlerin etkisini göstermesi için belirli bir süre kullanılması gerekir.

Eğer benzoil peroksit içeren bir ürünü 6 hafta kullandıktan sonra da cildinizde olumlu bir değişiklik görmezseniz doktorunuza danışmayı düşünün. Sivilce probleminiz şiddetliyse dermatolog size daha güçlü bir ürün reçete edebilir. Dermatoloğunuz, sizin için en etkili tedavi seçeneğini belirlemek için sivilcelerinizin şiddetiyle ilgili sorular soracaktır. Ayrıca bunun için size bir cilt muayenesi de yapabilir.

Özetle, benzoil peroksit, akne tedavisi için kullanılabilecek tedavi yöntemlerinden biri. Ulaşılabilir bir seçenek olduğu için iltihaplı sivilceleri ve sivilce izlerini tedavi etmek üzere kullanılabilir. Ayrıca retinoidler gibi farklı tedavilerle birlikte de kullanılabilir. Yine de her cilt farklı ve kendine özgü. Birisi için işe yarayan bileşen, sizin için faydalı olmayabilir. Kullandığınız cilt bakım ürünlerine etki gösterebilmeleri için 2 hafta şans verin. Reçetesiz ürünlerden fayda göremiyorsanız bir uzmana danışabilirsiniz.

Cilt bakımında bir diğer popüler bileşen hyalüronik asit hakkında bilgi edinmek için ilgili yazımızı inceleyin. Ayrıca yaygın bir cilt problemi olan fungal akne ve kırmızı yanakların nedenleri yazılarımız da ilginizi çekebilir.