0

Hormonal değişikliklerle dolu ergenlik yıllarımızdan itibaren sivilceye karşı tetikte olmayı ve daha ilk belirtisinde çeşitli ürünlerle onu ortadan kaldırmayı öğrendik. Ancak yetişkinler olarak, sivilce tedavisinin aslında daha karmaşık ve zor olduğunu bilecek kadar tecrübeliyiz.

Muhtemelen daha önce kimse bize sivilce gibi görünen bir şeyin sivilce olmayabileceğini söylemedi. İşte fungal akne, tam olarak böyle bir şey ve sivilce tedavisi için önerilen hiçbir ürün onu tedavi edemez. Halk arasında “mantar sivilce” olarak da bilinen bu cilt problemi hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Fungal Akne Nedir: Tedavisi ve Tetikleyen İçerikler-1 - Saç Bakım Güzellik Fungal Akne Nedir: Tedavisi ve Tetikleyen İçerikler-2 - Saç Bakım Güzellik

Fungal akne nedir?

Fungal akne, bilimsel adıyla malassezia folliculitis, cildin kıl köklerinde oluşan bir enfeksiyon türü. Genellikle kaşıntı ile birlikte, boyut ve şekil olarak fazla değişmeyen küçük sivilceler olarak ortaya çıkar. Beyaz noktalara ve cilt tahrişine neden olabilir. Akne vulgaris ile sıklıkla karıştırılabilir (Bu da yaygın olarak siyah veya beyaz nokta ile ilişkilendirilen bir sivilce türü). Ancak fungal akne ve akne vulgaris, farklı nedenlerden kaynaklanır. Dolayısıyla aynı tedaviye cevap vermezler. Hatta sivilce önleyici tedavilere devam ederseniz fungal akneleri daha kötü hale getirebilirsiniz. Bu nedenle mantar sivilcelerin nasıl göründüğünü ve geliştiğini anlamak son derece önemli.

Fungal akne belirtileri ve fungal akne tedavisi

Fungal akne sorunu yaşayan ancak bunun diğer sivilcelerden farkını bilmeyen kişiler, düzenli sivilce cilt bakım seçenekleri ile sorunu tedavi etmeye çalışabilirler. Bu tedaviler çoğunlukla işe yaramaz ve enfeksiyonu daha da kötüleştirebilir.

İşte fungal akne ve bakteriyel sivilce arasındaki farkı anlamak için göz önünde bulundurmanız gerekenler:

 • Boy: Fungal aknenin neden olduğu irin dolu şişliklerin tamamı aynı boyutta olma eğilimindedir. Bakteriyel sivilceler ise çeşitli boyutlarda sivilcelere ve beyaz noktalara neden olabilir.
 • Konum: Fungal akneler genelde kollarda, göğüste ve sırtta ortaya çıkar. Eğer kollarda sivilce sorunu yaşıyor ve nedenini merak ediyorsanız yanıt burada saklı olabilir. Ama yüzde, yanaklarda sivilce varsa bunun nedeni çoğunlukla bakteriyel sivilcelerdir.
 • Kaşıntı: Fungal akne genelde kaşıntıya neden olur. Bakteriyel sivilceler ise nadiren bunu yapar.
 • Kümeler: Fungal akne sıklıkla küçük beyaz nokta kümeleri şeklinde görülür. Bakteriyel sivilceler daha az kümelenmiş ve seyrektir.
Fungal Akne Nedir: Tedavisi ve Tetikleyen İçerikler-3 - Saç Bakım Güzellik Fungal Akne Nedir: Tedavisi ve Tetikleyen İçerikler-4 - Saç Bakım Güzellik

Fungal akne olduğunu nasıl anlarız?

Fungal akne belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız bir dermatoloğa görünmek isteyebilirsiniz. Dermatoloğunuz belirtilerinizin bu durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için size çeşitli sorular soracaktır. Bununla birlikte bazen çeşitli yardımcı yöntemlerle de sorunun kaynağını tespit etmek isteyebilirler.

Fungal akne tetikleyen içerikler

Fungal aknenin nedeni bir tür mantar olan mayanın aşırı büyümesidir. Zaten bu nedenle malassezia folliculitis olarak da anılır. Fungal akneye neden olan maya, cildinizde her zaman bulunur. Tipik olarak vücudunuz, aynı zamanda cildinizin bir parçası olan maya, diğer mantarlar ve bakterileri dengeleyebilir. Ancak bu doğal denge bozulursa aşırı büyüme meydana gelebilir. İşte o zaman kıl kökü enfeksiyonu gelişir ve akne benzeri semptomlar ortaya çıkar. Ayrıca aşağıdaki koşullar da bu bakteri ve mantar dengesini bozabilir:

 • Sıkışmış nem: Çok uzun süre terli giysiler giymek maya büyümesini tetikleyebilir.
 • İlaç tedavileri: Antibiyotik kullanımı, cildinizdeki bakterileri azaltarak bir mantarın aşırı büyümesine yol açabilir.
 • Baskılanmış bağışıklık sistemi: Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin sivilce geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir.
 • Diyet değişiklikleri: Mantar ve mayalar karbonhidratlarla beslenir. Bu nedenle şeker ve karbonhidrat açısından beslenme şeklinizi dengelemek mantar büyümesinin yavaşlamasını sağlayabilir.
 • Dar giysiler: Nefes almayan giysiler giymek çok faz tere ve neme neden olabilir. Bu da maya büyümesi için gerekli cilt ortamını hazırlayabilir.
 • Sıcak ve nemli ortamlar: Terlemenin daha olası olduğu sıcak iklimlerde yaşayan kişiler, fungal akne sorununu daha sık yaşayabilir.
Fungal Akne Nedir: Tedavisi ve Tetikleyen İçerikler-5 - Saç Bakım Güzellik Fungal Akne Nedir: Tedavisi ve Tetikleyen İçerikler-6 - Saç Bakım Güzellik

Fungal akne nasıl tedavi edilir?

Fungal akne, normal sivilcelerle karıştırıldığı için genelde yanlış tedavi edilir. Çoğu insan buna karşı günlük sivilce önleyici tedaviler kullanır, ancak bunlar işe yaramaz. Mantar enfeksiyonunu doğru şekilde tedavi etmek için ciltteki maya ve bakteri dengesinin yeniden sağlanması gerekir. Doktorunuz sorunu teşhis ettikten sonra fungal akneye uygun nemlendirici, reçeteli ilaçlar ve vücut yıkama ürünleri gibi seçenekler arasından size en uygun tedaviyi belirleyecektir. Bununla birlikte fungal akne gelişimini önlemek için siz de çeşitli önlemler alabilirsiniz:

 • Nefes alabilen kumaşlar giyin.
 • Terledikten sonra zaman kaybetmeden duş alın.
 • Dengeli ve çeşitli beslenin.
 • Cilt bakımına zaman ayırın. Cilt özelliklerinize uygun, güvenilir ürünlerle cilt sağlığına gereken önemi verin.

Ayrıca Cilt Bakımında Benzoil Peroksit Nedir, Ne İşe yarar? ve Yağ Bezesi Nasıl Geçer? yazılarımız ilginizi çekebilir.