0

Glikolik asit, birçok cilt bakım ürününün etiketinde gördüğünüz bileşenlerden biri. Peki sizin için doğru olup olmadığını biliyor musunuz?

Bir tür asit olması sebebiyle başlangıçta biraz korkutucu görünen bu bileşen hakkında merak edilenleri bir araya getirdik. Ve aslında oldukça büyülü bir bileşen olduğunu gördük; çünkü glikolik asidin, çeşitli özelliklerinin yanı sıra cildi temizlemek, cilt tonunu eşitlemek ve yaşlanmayı geciktirmek için de harika olduğu düşünülüyor. Onu cilt bakım rutininize eklemeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Glikolik Asit Nedir, Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Glikolik Asit Nedir, Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Glikolik asit nedir?

Tipik olarak şeker kamışından elde edilen glikolik asit, malik ve laktik asitlerle birlikte alfa-hidroksi asit (AHA) ailesine ait ve birçok cilt bakım ürününün ortak bileşeni. O aynı zamanda en popüler AHA olarak bilinmekte.

Uzmanlar glikolik asidin kimyasal olarak küçük bir molekül olduğunu, yani onu cildinizde kullandığınızda oldukça kolay bir şekilde nüfuz edebileceğini belirtiyor. Bu nedenle cilt bakımında on yıllardır kullanılmakta (Örneğin kimyasal peelingler sırasında genelde bir glikolik asit solüsyonu kullanılır).

Glikolik asit ne işe yarar?

Glikolik asit, özellikle sivilce ile savaşan bir asit örneği. Şeker kamışından elde edilen bu alfa-hidroksi asit, sık sık cilt sorunları yaşayanlara ve bir dizi başka cilt bakımı sorununa yardımcı olabilir. Glikolik asidin faydaları, ne kadar kullanılacağı ve cildiniz için doğru olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Glikolik asit faydaları nelerdir?

Glikolik asit nedir, artık biliyorsunuz. Peki bu önemli bileşenin faydaları neler? Glikolik asit, cilde uygulandığında, ölü deri hücreleri de dahil; cilt hücrelerinin dış tabakası ile bir sonraki cilt hücresi tabakası arasındaki bağları kırmaya çalışır. Bu, cildin daha pürüzsüz ve daha düzgün görünmesini sağlayan bir peeling etkisi anlamına gelir.

Sivilceli ciltler için glikolik asidin yararı, peeling etkisi ile birlikte gözenekleri tıkayan ölü cilt hücreleri ve yağı azaltması olarak açıklanabilir. Bu sayede gözenekler daha az tıkanarak cilt temizlenir ve genelde daha az sivilce gelişir.

Glikolik asit ayrıca dış cilt bariyerini etkileyerek cildi kurutmak yerine nemin korunmasına yardımcı olabilir. Bu da sivilceye meyilli ciltler için bir avantaj. Çünkü salisilik asit ve benzoil peroksit gibi birçok sivilce karşıtı bileşen cildi aşırı kurutabilmekte.

US National Library of Medicine National Institutes of Health’de yayınlanan bir araştırma, glikolik asidin, sivilceleriniz olduğunda cilt görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antioksidan aktiviteye sahip olduğunu buldu. Bu faydalı bileşen ayrıca kolajen büyümesini uyararak cildi kalınlaştırabilir.

Glikolik Asit Nedir, Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Glikolik Asit Nedir, Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Glikolik asit nerelerde kullanılır?

Yukarıda da açıkladığımız gibi glikolik asit; kir, yağ ve ölü cilt hücrelerini temizlemek için cildin üst katmanına etki ederek çalışmakta. Aşındırıcı olmayan dokusuyla, ciltte harika bir peeling etkisi yaratır. Bu sebeple cilt yenileme amacıyla daha çok peeling olarak kullanılır.

Glikolik asit kimler kullanabilir?

Glikolik asidin güzel yani, çok hassas ciltler ve rosacea hastaları dışında hemen her cilt tipine iyi gelmesi. Uzmanlar bu bileşenin hassas cilde sahip olanlar için rahatsız edici olabileceği görüşünde.

Glikolik asit, sivilceyle savaşmaya ve cilt görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek çok işlevli bir cilt bakım bileşeni. Elbette tahriş endişesi nedeniyle, kullanmadan önce dermatoloğunuza danışmanız en doğrusu. Bununla birlikte düşük formülasyonlarla başlamak, cildin zamanla tahriş riskini ayarlamasına ve azaltmasına katkıda bulunabilir.

Glikolik asit nasıl kullanılır?

Glikolik asit, reçeteli ve reçetesiz tedaviler de dahil olmak üzere çeşitli cilt bakım ürünleri şeklinde kullanılır. Glikolik asit içeren ürünler, şunlar olabilir:

  • Yüz yıkama jelleri
  • Losyonlar
  • Serumlar
  • Cilt bakım maskeleri

Dermatoloğunuz aksini belirtmedikçe, glikolik aside yavaş yavaş başlanması önerilir. Cildinizin bu bileşeni tolere edip edemediğini görmek için glikolik asit içeren bir temizleyici denemek isteyebilirsiniz. Bu noktada akılda tutulması gereken birkaç şey var:

  • İlk olarak, glikolik asit bir kimyasal peeling örneği. Ovma kadar hızlı olmasa da asit daha derine nüfuz edebilir ve zamanla cildin pul pul dökülmesine neden olabilir. Tüm bunlar glikolik asit kullanırken muhtemelen peeling yapmanıza gerek kalmamasını sağlar. Aksi halde cildiniz çok hassas hale gelebilir.
  • Konu hassasiyet olduğunda, birden fazla glikolik asit içeren ürün kullanmanıza gerek olmadığını da belirtelim. Tek bir ürünün tutarlı kullanımı genelde cildi temiz tutmak için yeterli olur.
Glikolik Asit Nedir, Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Glikolik Asit Nedir, Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Glikolik asit ve C vitamini birlikte kullanılır mı?

Görüldüğü üzere glikolik asit, son derece etkili bir bileşen. Bu nedenle kullanılmadan önce doktorunuza danışmanız gerektiği gibi, onu başka cilt bakım bileşenleriyle birlikte kullanmak için de bunu yapmalısınız.

Söz konusu C vitamini olduğunda, bu bileşenin askorbik asit adıyla da bilinen bir asit olduğunu hatırlatmak gerek. Bu nedenle C vitamininin salisilik asit ve glikolik asit gibi AHA / BHA formları ile birlikte kullanılması önerilmiyor. Bu içeriklerin üst üste kullanımı, birbirlerinin etkilerini nötrlemelerine ve tahrişlere yol açabilir.

Ayrıca, cilt bakımının diğer popüler bileşenleri hyalüronik asit ve niacinamide hakkında daha fazlasını keşfetmek için ilgili yazılarımızı inceleyebilirsiniz.